Žijeme v 21. storočí, mobily a internety ovládli náš svet a naše životy. Človek by povedal, že niet úniku. Ja som však našla medzeru v systéme a dobrovoľne som sa vytratila z kyberpriestoru.



Bol utorok, 8 hodín ráno. Namiesto toho, aby som riešila životné problémy, ťukám do mobilu. Z ničoho nič ma osvietilo a do hodiny som vymazala všetky účty na sociálnych sieťach. Život bez Facebooku a Instagramu – dá sa bez nich v súčasnosti vôbec žiť? Žiadne nové informácie, stalking, absolútne nič!

Používanie mobilu som obmedzila na minimum. Prvé dni boli ťažké. Nahovárala som si, že ak sa vrátim len k Instagramu, tak sa mi nič nestane. Omyl. Žiadne také, odolala som. Počas leta som zažila množstvo zážitkov, o ktoré by som sa rada podelila s priateľmi. Dovolenka, moje kuchárske umenie, výlety, pokroky mojej mačky a rôzne iné situácie. Časom však táto túžba po “zdieľaní” opadla. A pokojne si môžem povedať, že som žila plnohodnotný život.

Čo mi dali 4 mesiace bez sociálnych sietí?

1. Zveľaďovanie komunikácie face to face 

Asap, nz, pls, thx, jop a podobné výrazy tohto typu sa stanú pasé. Milovníci ľubozvučnej slovenčiny to určite ocenia, hoci anglicizmov, amerikanizmov a celkovo nespisovných slov sa nezbavíme asi nikdy. Sociálne siete nahradia telefonáty a kávičky s priateľmi. Nielenže si zlepšíte slovnú zásobu, ale vďaka “dlhému” času sa zoznámite s množstvom zaujímavých ľudí z celého Slovenska. Poznáte to, 3-hodinová cesta autobusom, čakanie v rade na kávu alebo len cesta výťahom. Miesto čumákovania do mobilu komunikujete. Začnete si všímať ľudí na ulici. Uvedomíte si, že 30 % sa len tak niekam ponáhľa, 20 % sa ponáhľa a popritom telefonuje,  40 % sa ponáhľa a pritom pozerá na svoje mobilné telefóny a 10 % sú malé deti, bábätká a dôchodcovia, ktorým, vďakabohu, zostali tie správne životné hodnoty.

2. No stalking 

Čo, kedy, kde, ako, s kým, prečo? Áno, prvé dni sa pôjdete zblázniť z toho chtíču chcieť všetkých „postolkovať“. Verte mi, po pár dňoch bude tento ošiaľ menší a menší. Nemáme dosť zaujímavé životy, keď sa musíme starať o druhých? Veď koho zaujíma, čo si kto dal na obed? Kto bol kde a s kým na dovolenke? Nebudete mať možnosť stalkovať, za čo budete v konečnom dôsledku vďační.

Je to vynikajúci spôsob, ako zabudnúť na svojich ex partnerov, fotky s novými priateľkami, ktorým by ste najradšej vyškrabali oči, vás nerozhodia. Budete odolní! Až ich raz stretnete niekde v meste, tak pochopíte, že internet skresľuje. Fotky sa dajú retušovať a v skutočnosti nevyzerajú až tak dobre.

Vrásky ste si teda robili zbytočne. Keď už stalkovať, tak niekoho, kto vám reálne dá niečo do života. Hor sa na také stalkovanie! 😉

3. Užívanie si prítomného okamihu 

Výlety, koncerty, párty, všetko zdokumentované a postnuté na sociálnych sieťach. Načo ísť na koncert Justina Biebera, keď 20 celebrít slovenského showbiznisu pridá videá na Instagrame? Nová doba. Namiesto toho, aby sme si zážitky užívali live, užívame si ich cez displej telefónu. Odfotiť si jednu-dve fotečky na pamiatku je v norme, ale je nutné spraviť 1500 fotiek a 10 videí? Prečo sa všetci silou-mocou hrnú za tými “páčikmi”?

4. Čas na produktívne aktivity 

Musiím uznať, že to bol skutočne príjemný pocit, nevedieť o nikom nič. Viac voľného času na produktívne aktivity – v mojom prípade išlo o čítanie kníh, navštívila som množstvo vernisáží, divadelných predstavení. Stihla som si pozrieť všetky série Game of thrones, hoci nie každý by súhlasil s tým, že to je produktívna aktivita. 😀 Ako sa ale vraví, proti gustu žiaden dišputát. Verím, že každý z nás si nájde to svoje.

Môj návrat na sociálne siete nebol vôbec radostný. Žiaľ, keď človek musí, tak musí.

Dnes, keď som späť na Facebooku, ho vidím úplne inak. Tá večná zvedavosť zmizla. Každému človeku odporúčam podobný “detox”. Odložte mobily a žite skutočný život. Nefoťte si všetko. Nepridávajte všetko na sociálne siete. Postnite si to do vašej mysle, aby ste mali tie krásne obrazy naveky vo svojej hlave.