Andrea bola vždy aktívna a angažovala sa vo všetkých smeroch. V jej réžii aj obyčajná detská oslava pre jej syna znamenala deň otvorených dverí pre deti z ich ulice, mnoho súťaží alebo diskotéka. V roku 2013 skončila vysokú školu pedagogickú a žačala pracovať ako vychovávateľka v škole.



Deti zrazu prvýkrát pocítili iný význam slova „vychovávateľka“. Do svojej práce dávala všetko, každý deň pripravovala aktivity pre deti, na nasledujúci deň organizovala tvorivé dielne a zapájala rodičov, ktorí vôbec nespolupracovali, ako tvrdili kolegyne. Priniesla do školy energiu, aká tam bola predtým nepoznaná a deti jej za jej úsilie platili úsmevom a objatiami. Napriek tomu po štyroch rokoch odišla z tohto vysnívaného zamestnania. Dôvodom boli zlé vzťahy s vedením, nedocenené úsilie, intrigy a pocit strachu. Po tom, čo si uvedomila, že jej snaha bola viac na škodu než na úžitok, začala uvažovať o odchode z práce. Čisto hypoteticky. Je predsa matkou a musí mať istotu a stabilné zamestnanie.

Napokon sa o odchode zo zamestnania rozhodla čisto spontánne. Ráno sa zobudila do rutinného rána, nasadla na jej bodkovaný bicykel s prúteným košíkom a vybrala sa do práce dať výpoveď, a začať nový život. Začala pracovať ako freelancer.

Odpoveď na otázku „Čo ďalej?“ na seba nenechala dlho čakať. Zrazu sa jej to začalo kopiť: pomáhala neziskovke venujúcej sa súčasnému umeniu a kultúre v jej meste, písala a koordinovala rôzne projekty, organizovala podujatia, workshopy, denné tábory a mnoho iného. Jednoducho pracovala aj napriek tomu, že nepracovala.

praca z domova
Freelancer často pracuje z domu. Zdroj: finansialku.com

Nezamestnaný vs. pracujúci na voľnej nohe. Objasnime si to!

Nielen staršie generácie pochybne krútia hlavami a týmto ľuďom pripisujú na čelo štítok „nezamestnaný“. Treba však rozlišovať dva pojmy: nezamestnaný a pracujúci na voľnej nohe, no v žiadnom prípade im nepripisovať rovnaký význam. Freelancer pracuje na základe zmluvy s viacerými spoločnosťami, a teda nemá jedného stabilného zamestnávateľa. Vyznačuje sa slobodou výberu spoločnosti a projektov, na ktorých chce pracovať. Je si teda sám sebe šéfom. Každý freelancer má špecifické vlastnosti. Je to napríklad práca z domova, kaviarne častokrát aj z iného kontinentu.

praca na volnej nohe
Výhodou je, že freelancer môže pracovať kdekoľvek a kedykoľvek. Potrebuje iba počítač a pripojenie na internet. Zdroj: crukdigitalteam.blogspot.com/

Miesto, kde pracujú „nepracujúci“

Čoraz väčšmi rozširujúcemu sa trendu „freelancerov“ praje i otváranie coworkingových priestorov, ktoré sú určené na takýto druh práce. Coworking space je priestor, ktorý je určený pre ľudí, ktorí pracujú nezávisle alebo v tíme a pre vyšší výkon, sebadisciplínu alebo aj pre zábavu potrebujú komunitné pracovné prostredie. V coworking space sú ľudia častokrát produktívnejší a majú zaujímavejšie podmienky ako doma v kuchyni a na gauči. Takýto priestor napĺňa rutinný ľudský zvyk „chodiť niekam do práce“, aj keď v skutočnosti pracujú z domu. Cítia sa tam viac koncentrovanejší a neodkladajú prácu „na potom“, keď skončí ich obľúbený seriál v telke. Takéto priestory máme i na Slovensku. Medzi najznámejšie patria tie Bratislavské, napríklad Impact Hub, Coworking Cvernovka, Connect alebo Dvojbodka.

coworking space Connect Bratislava
Freelanceri majú k dispozícii rôzne free kancelárie alebo pracovné stoly. Zdroj: connect-network.com

Áno, naozaj ti niekto len tak poskytne peniaze na realizáciu tvojho projektu

Veľa webov podporuje túto myšlienku a ponúkajú tipy na uživenie sa ako freelancer. Iba málokto však vie, že množstvo organizácií a spoločností ponúka eurofondy, granty a dotácie na realizovanie rôznych projektov. Obrovskou výhodou je byť členom občianskeho združenia. Pri udeľovaní grantov často figuruje podmienka, aby občianske združenie fungovalo minimálne dva roky, aby sa tým preukázala finančná gramotnosť a schopnosť rozumne a zodpovedne vynaložiť s dotáciami.

Ponúkame iba zopár tipov na organizácie a nadácie, ktoré ponúkajú granty na realizáciu projektov:

  • Medzinárodný vyšehradský fond – ponúka grant pre tých, ktorí majú dobrý nápad na projekt regionálnej spolupráce štátov V4.
  • Grantový program Férovej Nadácie – mimovládna nezisková organizácia Férová Nadácia prostredníctvom grantového programu podporí jedincov, subjekty a projekty, ktoré na Slovensku podporujú inovatívne vzdelávanie a zamestnanosť mladých ľudí.
  • Spojme sa pre dobrú vec – Nadácia Orange finančne podporí tých, ktorí sa snažia niečo zmeniť a skvalitniť život na Slovensku nielen sebe, ale aj svojmu okoliu.
  • Viac dizajnu – Nadácia Tatra banky už šiesty rok podporuje tvorivé aktivity v oblasti dizajnu a tvorbu mladých dizajnérov. Podporujú náklady potrebné na zabezpečenie materiálu, aktivity na vzdelávanie dizajnéra a v neposlednom rade aj sebaprezentáciu v oblasti dizajnu.

Možnosti exituje neúrekom a sú tu na to, aby sa využili. Niekedy stačí iba otvoriť oči, ústa, internet a zaujímať sa. Pri ponukách dotácií a grantov na projekty sa vôbec nejedná o malé čiastky. Napríklad Nadácia Tatra banky v roku 2018 vyčlenila na program sumu až 36 000 € a tým sa dajú robiť už veľké veci. Najlepšie je, že práce môžete kombinovať a pracovať toľko, koľko máte času a koľko potrebujete na prežitie.

via GIPHY

Byť aktívny sa oplatí

Andrea tvrdí, že kľúčom je angažovanosť: „Mojou najväčšou výhodou bol fakt, že som sa pred tým, ako som opustila zamestnanie angažovala v rôznych projektoch a robila dobrovoľníčku. Získala som tak mnoho kontaktov, skúseností a mala som na čom stavať a koho osloviť.“

Na voľnej nohe pracuje už takmer rok a za to obdobie nadobudla množstvo skúseností, ktoré by nezažila so “spútanými rukami” v štátnej inštitúcií: „Minulý rok som napríklad s občianskym združením organizovala projekt, na ktorý sme dostali grant od Medzinárodného vyšehradského fondu. Na projekte s názvom Odstraňovanie predsudkov voči migrantom a iným menšinovým skupinám sa zúčastnili mladí ľudia zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.“

Prácu na voľnej nohe si pochvaľuje, no netreba zabúdať i na to, že tak, ako všetko, aj toto má svoje nevýhody: Byť freelancer si vyžaduje veľkú dávku sebakontroly, zodpovednosti a sebazaprenia. Niekedy je to mimoriadne náročné, keďže nad vami nikto nestojí so zdvihnutým prstom a prácu môžete jednoducho odložiť “na potom”. Bez zodpovednosti však ďaleko nezájdete a pri práci na voľnej nohe nemá kto za vás žehliť “prúser”, preto treba k veciam pristupovať s vážnosťou a naplno. Získaná sloboda, to že sa stýkate s ľuďmi rovnakej krvnej skupiny a more voľného času, za to úsilie ale určite stojí,“ uzatvára Andrea.