Ak patríte medzi tých, čo len neveriacky krútia hlavou nad ľuďmi, ktorí milujú beh a na pokraji síl dobiehajú do cieľa, vedzte, že na tomto športe predsa len niečo bude. Začať behávať sa dá kedykoľvek a v akomkoľvek veku.



Bavia ho najmä behy v prírode a špeciálne behy do vrchu. Andrej Paulen (23), študent Fakulty riadenia a informatiky v Žiline, sa k behu dostal asi pred 4 rokmi. Pravidelne sa zúčastňuje pretekov do vrchu. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí 2. Miesto na Behu na Slávkovský štít a účasť na štafetovom preteku Dolomitenmann v Rakúsku, ktorý pozostáva zo štafiet zložených zo 4 rôznych športových disciplín – beh, paraglide, bike a kajak, pričom každá z disciplín je navrhnutá extrémne obtiažne.

beh
giphy.com

Koľko kilometrov je vhodných pre úplných začiatočníkov a ako často treba behávať?

Počet kilometrov závisí aj od toho, či má daný človek kondíciu z iného športu alebo začína úplne od nuly. Ale v oboch prípadoch platí, že treba ísť na to postupne, keďže svaly a kĺby nie sú zvyknuté zo začiatku na taký pohyb. Preto stačí na úvod tak 3 – 5 krát týždenne a prekladať to voľnými dňami. Treba sa však riadiť aj pocitmi a počúvať vlastné telo.

beh
Beh na Slavkovský štít: Andrej Paulen (prvý zľava) získal druhé miesto Zdroj: facebook.com/tatranskaselma

Beh cez zimu, v mínusových teplotách, je u mnohých bežcov „tabu“. Keď sa predsa len rozhodneme behávať aj v zimných mesiacoch, nie je to nebezpečné pre organizmus?

Veľa ľudí sa zimnému behu vyhýba, podľa mňa však zbytočne. Ja napríklad radšej behávam v zime, ako počas horúceho leta a aj beh v čerstvom snehu, pokiaľ ho nie je príliš veľa, má svoje čaro. Čo sa týka bezpečnosti, treba určite viac dávať pozor na ľad a podobne. Na beh v zime sú určené špeciálne tenisky s hrotmi, ktoré bezpečnosť zvyšujú. Keď sú už teploty 10 až 15°C pod nulou, vtedy treba určite poľaviť s intenzitou, keďže sa už horšie dýcha a aj svaly sú stuhnutejšie alebo sa behu počas týchto mrazivých dní vyhnúť a zaradiť dočasne nejaké indoorové športy.

,,Popri behu je dobre zaradiť posilňovania, strečing, či bežeckú abecedu.“

Je dobré kombinovať beh aj s iným športom?

Myslím si, že je to určite vhodné. Ako prevenciu voči zraneniam je dobré zaradiť posilňovanie, pravidelne robiť strečing alebo niektoré dni zaradiť do tréningu tzv. bežeckú abecedu. Ide o cviky, ktoré vedú k zlepšeniu pripravenosti tela na beh, a teda šanca na zranenia je menšia. A čo sa týka iných športov, ja robím popri behu hlavne cyklistiku, ktorá si myslím, je tiež výborným doplnkom.

Behať sa dá naozaj v každom prostredí Zdroj: facebook.com/grandprixturiec

Aké zranenia hrozia pri behaní?

Je viacero druhov zranení a aj ich závažnosť je rôzna. Ak nás niečo pri behu bolí, či už chodidlá, lýtka, achilovky, treba sa zamyslieť nad technikou nášho behu, prípadne obuvou. Netreba tento problém ignorovať. Môže to často viesť k závažnejším zraneniam, ktoré nás odstavia na istú dobu úplne. Ak takéto bolesti včas podchytíme, dĺžka pauzy od behu sa minimalizuje vo väčšine prípadov. Ja som mal tiež problémy s lýtkami či chodidlami, ale zaradením správnych cvikov a snahou o zmenu nášľapu som zatiaľ dlhšie ako 1 – 2 týždne nepauzoval a bolesti vždy skončili

Ako sa motivovať k behu a neprestať s ním po prvom týždni?

Základom je prekonať ťažké začiatky a vytrvať. Beh je super spôsob, ako si zresetovať hlavu a urobiť niečo pre svoje zdravie. A tiež po väčšom zlepšení kondičky už veľa ľudí vníma beh skôr ako oddych než nejaké trápenie. Pri behu treba myslieť na všetky benefity, ktoré beh prináša nášmu telu a mysli.

beh
Zdroj: facebook.com/andrejpaulen

Ako sa ty motivuješ k behu, máš nejaký bežecký vzor alebo športový vzor, ktorý ťa posúva vpred?

Beh ma veľmi baví, takže nejakú špeciálnu motiváciu nepotrebujem. Aspoň ja to tak cítim. Samozrejme, sledujem výkony rôznych top bežcov, a preto ich obdivujem. Títo bežci fungujú často ako profesionáli a majú aj iné podmienky ako bežci mojej kategórie. Pre mňa je najväčšou motiváciou, keď zlepším svoje individuálne výkony.

Aké sú podľa teba najväčšie výhody behu a prečo sa stal beh v posledných rokoch takým obľúbeným?

Najväčšie výhody vidím v časovej a hlavne v finančnej nenáročnosti tohto športu a tieto benefity vysvetľujú aj jeho vysokú obľúbenosť. Občas je potrebné si zaobstarať nové bežecké topánky, a to je všetko. Netreba ani nikde cestovať, beh sa dá vykonávať takmer všade.

 

Počas samotného behu je vhodné dopĺňať energiu formou tyčiniek, či ovocia.

Je vhodné brať počas behania nejaké výživové doplnky?

Na túto tému je množstvo rôznych názorov, či treba niečo brať, koľko a podobne. Podľa môjho názoru, ak sa beh nerobí na vysokej úrovni, tak špeciálne výživové doplnky užívať netreba. Ale môže to byť, samozrejme, aj individuálne. Ja takéto veci neužívam. A čo sa týka doplnkov počas samotného behu, tu je vhodné dopĺňať energiu formou tyčiniek a ovocia, ale väčšina bežcov ich na behy kratšie ako 1 – 2 hodiny nepotrebuje – závisí to ale opäť aj od kondičky a aj intenzity, ktorou bežíme. Počas behu a aj po ňom je dôležité doplniť tekutiny, nielen formou čistej vody. Ak sa viac spotíme, je dobré siahnuť po iontových nápojoch.

beh
Zdroj: rajeckymaraton.sk

Bežci sa vraj delia do dvoch skupín – tí, ktorí behávajú ráno a tí, ktorí sú viacej aktívni vo večerných hodinách. Do ktorej skupiny patríš ty?

Presne tak. Výber vhodného času je individuálna záležitosť a každý má rád niečo iné. Ranné behy sú dobré na spaľovanie tukov, večerné na rozvoj rýchlosti a sily. Ja som taký mix oboch typov. Vyhovujú mi aj ranné aj večerné behy. Často idem behať vtedy, keď mám čas. Jediné, čomu sa snažím vyhýbať sú intenzívne behy v neskorých hodinách, čo má zväčša tak vyburcuje, že mám potom problém zaspať.

Kedy je podľa teba človek pripravený na nejaké väčšie preteky?

Závisí to aj od toho, či má človek za cieľ zabehnúť pretek len tak, aby došiel do cieľa alebo preto, aby dosiahol lepší čas. V prvom prípade platí, že ak človek zvládne podobnú dĺžku v tréningu bez väčších problémov, zvládne ju aj v preteku. V druhom prípade platí, že treba postupovať strategicky. Teda najskôr je potrebné si vybudovať rýchlosť a zlepšiť sa na kratších tratiach a postupne prechádzať na tie dlhšie.

Máš nejaký bežecký sen? Nejaký beh, ktorý by si chcel zvládnuť?

Keďže medzi moje obľúbené disciplíny patrí hlavne beh do vrchu, rád by som sa zúčastnil na pretekoch tohto typu niekde v Alpách. Je tam veľmi veľa možností behať pod holým nebom v krásnej prírode. Zlepšiť by som si chcel aj svoje výkony a časy.