Prinášame vám rozhovor s mladou slovenskou bežkárkou, ktorá vám priblíži, aké náročné je venovať sa tomuto zimnému športu, s čím treba počítať a kto s ním môže začať.



Ako si sa dostala k tomuto športu, ako dlho sa mu venuješ a čo na to hovoria tvoji rodičia?

Úplne náhodne, už od mala som sa venovala len cezpoľným behom, ku ktorým ma viedol môj ocino, nakoľko som bola od malička vždy plná energie. Počas týchto behov na mňa natrafil tréner bežeckého lyžovania P. Ševčík, ktorý sa ma opýtal, či by som to nechcela vyskúšať, tak som s ním súhlasila, aj keď som nevedela, čo ma čaká. Tento šport som začala robiť v roku 2009. Moji rodičia ma podporujú na sto percent, za všetko som im veľmi vďačná.

Je tento šport finančne náročný?

Tak ako iné športy, aj tento začína byť po finančnej stránke náročnejší hlavne vtedy, keď v ňom napredujete výsledkami dopredu. Zrazu potrebujete čoraz viac materiálu, či už na tréningy, preteky a, samozrejme, regeneráciu. Napríklad ja mám 20 párov lyží, xy palíc, topánok, atď… Keď zoberiem do úvahy aj to, že moje tréningy sú zväčša na Štrbskom plese a v letnom období na kopcoch Nízkych a Západných Tatier, tak aj cesta niečo stojí a o výjazdoch ani nehovorím. Zase, keď si zoberiem druhú stranu mince a človek to robí na hobby úrovni, tak tento šport po finančnej stránke zvládne, nakoľko naša výstroj je cenovo dostupná.

„Čo sa týka sponzoringu, je dosť náročné nájsť sponzora.“

Čo ti dal tento šport do života?

Naučil ma trpezlivosti, samostatnosti, spoznala som svet, nových ľudí, zdokonalila som sa v angličtine…

Čo musíš robiť pre sponzorov a ako ťa podporujú?

Tak čo sa týka sponzoringu, je dosť náročné nájsť sponzora. Nakoľko počas roka absolvujem množstvo sústredení či už doma, alebo aj v zahraničí – napríklad Dachstein v Rakúsku, kde sa dokonca sneh objavuje už na konci októbra. Predsa sa mi ale nejakých podarilo nájsť, no a či už ma podporili po materiálnej alebo finančnej stránke, som im veľmi vďačná. Začala som spolupracovať so značkou Scarpa, ktorá mi pomáha po materiálnej stránke a ďalší môj dlhodobý sponzor je Sporten.

Zdroj: instagram.com/aneta_planeta_

Dá sa spojiť škola s bežkami?

Závisí to od školy a od dohody s vyučujúcimi.

Povedz nám, ako vyzerá tvoj bežný deň?

Skoro ráno vstanem, spravím si rozcvičku, naraňajkujem sa, odtrénujem si prvú fázu a idem na obed. Po obede si oddýchnem, potom pokračujem druhou fázou a nakoniec nejaká regenerácia, večera a spánok.

Ako prebiehajú tvoje tréningy, mávaš ich často, máš aj nejako špeciálne upravenú stravu?

Väčšinou je doobeda dlhší tréning ako poobede, ale závisí to aj od obdobia prípravy. Tréningy mávam dosť často, ale keď je už zimná preteková sezóna, tak sa tie tréningy upravujú. A stravu moc neriešim, snažím sa jesť všetko, ale s mierou.

A čo tvoje letné tréningy bez snehu?

Moja letná sezóna začína po zhruba trojtýždňovom aktívnom oddychu, kedy na konci mája začíname s tvrdou prípravou, ktorá v sebe zahŕňa dvojfázové tréningy, pozostávajúce z behov, turistiky, kolieskových lyží, posilňovne a regenerácie. Väčšina mojich tréningov prebieha na Štrbskom plese, ale ak mám možnosť, trénujem aj v domácich podmienkach, napr. v Jasnej alebo Západných Tatrách.

Zdroj: www.instagram.com/aneta_planeta_

Aká je podľa teba budúcnosť tohto športu, keďže na Slovensku nemáme celý rok dostatočný sneh? Aké sú náklady na tréning v zahraničí?

Ťažko povedať, treba dúfať, že sa tento šport na Slovensku zviditeľní a bude viac finančne podporovaný. Náklady na sústredenie v zahraničí sú náročné.

Aké sú hlavné rozdiely v tréningoch na Slovensku a v zahraničí?

Podmienky oproti svetu sú diametrálne odlišné, čo sa týka podpory a prípravy športovca.

„Tento šport začínajú už deti v útlom veku.“

Myslíš si, že tento šport môže robiť ktokoľvek?

Ktokoľvek bez rozdielu na vek, kto má rád zimné obdobie, nakoľko tento šport začínajú už deti v útlom veku a taktiež tento šport vykonáva aj staršia generácia.

Vieme, že tento šport má 2 druhy štýlu, môžeš nám ich opísať?

Klasická technika:
Typickou črtou tejto techniky je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži a odpichovanie lyžiarskou palicou paže na opačnej strane tela, ako je sklzová lyža. Technika sa podobá chôdzi na lyžiach.

Voľná technika:
Pri tomto spôsobe behu na lyžiach sú použité rôzne techniky, najčastejšie však spôsob známy ako korčuľovanie, ktorý je aj rýchlejší ako klasická technika behu. Pri tomto spôsobe sa používa odlišný typ lyží, ktorého základnou črtou je to, že sú asi o 15 až 20 cm kratšie ako lyže na klasickú techniku.

Aký je to pocit zúčastniť sa na väčších súťažiach ako majstrovstvá Slovenska, Európy?

Je to dobrý pocit, ale ide hlavne o tie skúsenosti a porovnanie sa so súpermi.

Aneta Smerčiaková (20) je absolventka strednej zdravotníckej školy a úspešná reprezentantka v bežeckom lyžovaní, ktorá pochádza z Liptovského Mikuláša – mesta olympijských víťazov. Ak vás tento článok zaujal a máte záujem o všetky novinky zo života  Anety, navštívte jej instagramový profil, kde pridáva aktuálne fotky z pretekov a sústredení.

Autori: Ivana Petrová, Daniela Pupáková