Na začiatku novembra sa konali voľby do vyšších územných celkov. Prišli mnohé prekvapenia, čo ani vo sne nikto nečakal.



Strana SMER-SD pod vedením súčasného premiéra Róberta Fica stratila kontrolu skoro nad všetkými krajmi na Slovensku, no zostali jej dva zo šiestich, ktoré pred tým mala. Marián Kotleba, ktorý je predsedom extrémnej pravicovej politickej strany ĽSNS, stratil mnoho hlasov a hlboko zaostal za svojím súperom Jánom Lunterom.

Povedzme si, prečo je to takto? Veľké škandály spojené s týmito politikmi a ľudia konečne povedali: Už dosť? Žeby prišlo prebudenie Slovenska? Ťažko povedať, pretože nie je možné každému vidieť do hlavy.

Ján Lunter – Foto. Zdroj: lunter.com

Róbert Fico šiel do župných volieb s obrovskými ambíciami. Chcel, aby boli do žúp zvolení jeho ľudia a on by mal pocit že má v rukách celé Slovensko. Nanešťastie alebo bohužiaľ? Jeho plán mu nevyšiel. Je vysoko pravdepodobné, že ľudí prestávajú baviť staré tváre a chcú aby samosprávne kraje viedli mladí perspektívni ľudia, čo ponúkajú riešenia, ktoré potom aj naozaj vykonajú. Súčasný premiér je len obrazom toho, ako by sa politik nemal správať. Najprv prezentuje svoje vízie, čo a ako by sa mohlo spraviť lepšie, vie o tom presvedčiť obyvateľov tak, že mu každé jedno slovo uveria. Postupom času sa zistí nedostatok financií na určitý projekt a nakoniec sa záhadne zabudne na sľuby, ktoré nasľuboval. To ale ľudom nevadí, pretože príde s novými sľubmi a tí zabudnú a nechajú sa ohúriť rečami. Neúspech Smeru vyšiel Fica draho, pretože začali rozkoly v jeho vlastnej strane. Jeho spolu-stranníci sa začali zrazu ozývať kvôli potrebe zmeny celej strany, aby sa jej opäť vrátili dávno stratené časy slávy. Do dnešných dní neveril, že aj v jeho strane mohli vzniknúť výmeny názorov, tak ako to bolo s jeho bývalým koaličným partnerom zo strany Sieť, Radoslavom Prochádzkom.

Róbert Fico – Foto. Zdroj: strana-smer.sk

S podobnými ambíciami šiel do župných volieb aj Marián Kotleba, aj on sa prerátal a ľudia mu jeho chyby riadne vytmavili. Do minulých volieb županov šiel s víziami ako najviac ušetriť, ako si dať rady s neprispôsobivými občanmi. Vtedy boli ľudia v Banskobystrickom kraji znechutení zo systému, ktorý vládol. Verili, že Kotleba spraví radikálne zmeny pomáhajúce lepšiemu životu. Zo začiatku sa zdalo, že sa možno niečo zmení, no potom všetko šlo dolu vodou. Odmietal zriadiť viac základných škôl, neopravoval cesty. Búchal sa avšak po hrudi ako šetrí s peniazmi župy. Ako čerešnička na torte bolo rodinkárstvo v krajskom úrade. Predseda ĽSNS začal na župe zamestnávať svojich rodinných príslušníkov a všetci začali jasne cítiť stret záujmov. Týmito skutkami si len vykopal vlastný hrob a voľby ho pochovali. Jeho najväčší súper Ján Lunter získal vo voľbách skoro 50% oprávnených hlasov od voličov. Naopak Kotleba nezískal ani polovicu z toho, čo dosiahol jeho protikandidát.

Marián Kotleba – Foto. Zdroj: naseslovensko.net

Voľby naozaj skončili s veľkými prekvapeniami a do vyšších územných celkov sa konečne vo väčšine dostali noví predsedovia krajov alebo noví poslanci, u ktorých ľudia cítia kvalitnú zmenu systému. Veľkým prekvapením môžu ale nemusia byť parlamentné voľby v roku 2020. Je však priskoro povedať, aké výsledky dosiahne premiér SR so svojimi koaličnými partnermi, či Marián Kotleba.