Prvá októbrová sobotná noc (1.10.) v Košiciach bude opäť patriť súčasnému umeniu, mesto už po siedmy raz rozžiari festival Biela noc.



Návštevníci budú môcť vidieť 34 umeleckých projektov tvorcov z desiatich krajín. Umelecká prechádzka mestom od západu do východu slnka ponúkne súčasné umenie nielen v galériách, ale hlavne v uliciach, na verejných priestranstvách, mostoch, fasádach alebo kostoloch. Súčasťou budú pozoruhodné inštalácie rôznych žánrov, performance či objekty. „Trasa vedie tradične od Tabačky Kulturfabrik po Kasárne/Kulturpark. Keďže ide o multižánrový festival súčasného umenia, tak každý návštevník si v ňom môže nájsť to svoje,“ uviedla umelecká riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Ponuka zahŕňa opäť zaujímavé projekty svetového formátu. V Kunsthalle to bude nadrozmerný levitujúci prstenec Boreal Halo francúzskeho umelca Vincenta Leroya. Mestský park zaujme interaktívnou inštaláciou Light Sowers z dielne kanadsko-francúzskeho umelca Maotika. Pôjde o netradičné digitálne zobrazenie svätojánskych mušiek vďaka špeciálnej laserovej technológii a tisícke žiaroviek naplnených vodou a mliekom. Ten istý autor pripravil aj interaktívnu projekciu Latens na fasáde Dominikánskeho kostola, ktorú naživo rozpulzuje tlkot sŕdc divákov.

Švajčiarski architekti Sabina Lang a Daniel Bauman ukážu nadrozmerný futuristický objekt v dialógu s historickou budovou meštianskeho domu na Hlavnej ulici. V Kasárňach/Kulturparku predstaví taliansko-rakúska umelkyňa Esther Stocker geometrickú čierno-bielu priestorovú krajinu. V digitálnom svetelno-zvukovom vesmíre Timée od Guillaume Marmina sa návštevníci môžu dostať do inej dimenzie.

Predstavia sa aj slovenskí umelci, napríklad Róbert Farkaš vytvorí svetelnú inštaláciu Luna na hladine Mlynského náhonu, obohatenú o autorskú hudbu producenta Isobutana. Prvýkrát sa do Bielej noci zapojí aj Štátna filharmónia Košice s dvoma hudobnými projektmi v kombinácii s nemými filmami. Priestory festivalu zahŕňajú aj Východoslovenskú galériu, Múzeum Vojtecha Löfflera či DIG gallery. Čiastočné spoplatnenie festivalu z finančných dôvodov má pomôcť udržať festival aj do budúcich ročníkov.

Permanentka – tzv. BN pass umožní návštevníkom prístup k viac ako polovici diel vystavených vo vnútorných priestoroch a uzavretých objektoch. „Tento systém pomôže aj s každoročnými problémami s obmedzenou kapacitou interiérov, ako aj s vandalizmom. Pevne verím, že nás naši návštevníci podporia,“ konštatovala Pacáková. Deti do 15 rokov, zdravotne ťažko postihnutí a dôchodcovia majú vstup zdarma. Diela vo verejnom priestore ostávajú naďalej bezplatné. Náklady na festival predstavujú podľa umeleckej riaditeľky viac ako 100 000 eur. Novinkou je aj dvojjazyčná mobilná aplikácia s popisom diel a informáciami o tvorcoch, ktorá pomôže aj s navigáciou v meste. Súčasťou festivalu je tiež fotografická súťaž.

Zdroj: TASR