Preslávil sa najmä tanečnými výkonmi v televíznej show. No MATEJ CHREN (34) má okrem toho ambície v pedagogickej činnosti.Chce sa stať docentom a dokáže zaujať študentov do takej miery, že pre nich otvára voliteľné predmety tancov, pretože si to žiadajú.



Ako ste sa dostali k tancovaniu?

K tancu ma priviedla mama. Mal som mal osem rokov, keď ma prihlásila do tanečného kurzu. Neskôr ma jeden tréner vybral do tanečného klubu a začal som tancovať súťažne. Sme športovo založená rodina, mama tancovala za mlada, čiže s pohybom problém nemáme.

Mnohí úspešní športovci začínajú športovú kariéru už v ranom detstve. Ako je to pri tanci?

Aj s tancom treba začať už v detstve. Niektoré deti učím tancovať od troch rokov. Je to však náročné. Ideálne je začať  v piatich-šiestich rokoch.

Ako je to so Slovákmi? 

Slováci majú radi pohyb a radi tancujú, ale vo veľkej miere sa ostýchajú a majú zábrany vyjadriť svoje pocity pohybom tela. Určite cítime a počujeme hudbu inak ako  povedzme Kubánci, černosi a iní ľudia žijúci v Latinskej Amerike.

„Som z tých prísnejších, ale  snažím sa byť predovšetkým spravodlivý.“

Čo by ste odporučili mužom, ktorí sa ostýchajú vyjsť na tanečný parket?

Musia sa zbaviť predsudkov a prestať sa zaoberať predstavami, čo si o nich myslia ľudia, ktorí sa na nich počas tancovania pozerajú. V tanci treba hľadať radosť z pohybu, voľnosť, vyjadrenie samého seba a vychutnať si pocit šťastia a odpútania sa od bežných denných problémov.

Čo pre vás osobne tanec znamená okrem športu?

Tanec je pre mňa životným štýlom.

Máte tanečný vzor?

Mal som, keď som tancoval aktívne a pohyboval som sa vo vrcholovom tanečnom športe. Teraz už nemám.

Pôsobíte ako pedagóg  na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Ste tanečník, ale učíte  na katedre gymnastiky? Prečo práve tam?

Učím budúcich trénerov tanečného športu, ktorí po absolvovaní štúdia získajú najvyšší, piaty, trénerský kvalifikačný stupeň. Učím tanec a rytmickú prípravu, gymnastiku pre školskú telesnú výchovu a voliteľné predmety Štandardné tance a Latinskoamerické tance.

Aké tance učíte najradšej?

Okrem latinskoamerických a štandardných tancov učím aj ľudové tance, ktoré ma veľmi bavia. Napríklad taký odzemok. Študentom sa veľmi páči jive, cha cha, viedenský valčík.

Aký máte vzťah so svojimi študentmi? Nie sú zvedaví na váš osobný život?

Myslím si, že so študentmi vychádzam veľmi dobre a máme korektné vzťahy. Teda dúfam. Mám aj zvedavcov, ktorí sa sem tam spýtajú, ale vždy je to v rámci normy a väčšinou počas nejakej humornej situácie.

„Kedysi som bol viac tanečník, dnes viac pedagóg.“

A čo študentky? Nestalo sa vám, že by sa do vás nejaká bláznivo zamilovala?

Neviem o tom. Ale myslím si,  že nie.

S tanečnou kolegyňou Katkou Štumpfovou. Zdroj foto: Instagram.com @katkastumpfova
S bývalou tanečnou kolegyňou Katkou Štumpfovou. Zdroj foto: Instagram.com @katkastumpfova

Ste prísny alebo viac menej benevolentný pedagóg?

Som z tých prísnejších, ale zo všetkého najviac sa snažím byť spravodlivý.

Podporili by ste svojich študentov v účinkovaní v komerčnej tanečnej súťaži?

Určite áno. Je to výborná skúsenosť.

Úroveň vysokej školy sa meria aj cez vedecký výkon členov akademickej obce. Ako sa  dá robiť veda na katedre gymnastiky respektíve, čo môže byť vedecké na tancovaní?

Veda je momentálne do veľkej miery zastúpená v našej náplni práce a okrem pedagogických povinností musíme plniť aj tie vedecké. Ja sa venujem výskumom,  ktoré sú zamerané na fyziologické zaťaženie, rovnováhové schopnosti a kondičnú prípravu tanečníkov v tanečnom športe.

Dočítala som sa, že si plánujete robiť docentúru. Prečo?

Áno, v najbližšom období si plánujem dokončiť docentúru, ale ešte musím splniť požiadavky kladené na tento titul, čo je každým rokom náročnejšie. Na katedre pôsobím už niekoľko rokov a je pre mňa prirodzené posúvať sa ďalej aj v tejto oblasti.

Vydali ste taktiež učebnicu. O čom bola?

Vydal som učebnicu aj učebné texty z oblasti tanečného športu. Učebnica sumarizuje overené teoretické  a empirické poznatky a je pomôckou pre odborníkov, ktorí sa venujú trénovaniu tanečného športu.

Cítite sa byť viac tanečníkom ako pedagógom?

Kedysi som bol viac tanečník, dnes viac pedagóg.

„Slováci sa hanbia a boja sa vyjadriť svoje pocity pohybom tela.“ 

Ako poznáte, že dieťa má talent na tanec? Ak nemá, ale je húževnaté a usilovné, podporíte ho?

Zistím to na základe svojich skúseností, no dá sa to spozorovať aj rôznymi tanečnými a rytmickými testami. Nie všetci sú talentovaní, avšak mám osobné skúsenosti, že húževnaté deti dosiahnu mnohokrát lepšie úspechy ako tie talentované na základe svojho prístupu.

Vzťah detí k športu a ku gymnastike osobitne, nie je dnes veľmi pozitívny. Myslíte si, že problém začína už na základných školách?  Je lepšie u detí rozvíjať všetky druhy športu alebo len tie, ktoré ich bavia?

Som za to a mňa tiež tak vychovávali, aby deti vyskúšali čo najviac pohybových aktivít a športov. Treba byť všestranný a neskôr sa špecializovať na to, čo im ide najlepšie. Myslím si, že často pochybí vyučujúci vo svojom prístupe k študentom.

Vráťme sa opäť k vám. Čo považujete za svoj najväčší úspech v oblasti tanca a na druhej strane aj ako pedagóga na univerzite?

Za najväčší úspech považujem štvrťfinále na Majstrovstvách sveta v desiatich tancoch, víťazstvo v Let´s Dance. Ako pedagóga to, že študentov bavia moje hodiny, nenudia sa a nútia ma, aby som otváral voliteľné predmety tancov.

Ako sa z obyčajného tanečníka stane úspešný a uznávaný profík?

Svedomitou prácou.

chren_stumpfova02
„Za najväčší úspech považujem štvrťfinále na Majstrovstvách sveta v desiatich tancoch, víťazstvo v Let´s Dance!“

Aká je životnosť tanečníka?

Je to individuálne. Najmä podľa toho, ako tanečník zaobchádza so svojím telom.

Čo si myslíte o zrušení festivalu Dni tanca v Banskej Bystrici počas leta, keď župan Kotleba nepodpísal  zmluvy a stopol tým dotácie?

No coment.

Matej Chren je tanečník a pedagóg, ktorý pôsobí na FTVŠ UK na Katedre gymnastiky. Je viacnásobným majstrom Slovenska v latinskoamerických a štandardných tancoch, postúpil do štvrťfinále majstrovstiev sveta v desiatich tancoch. Zviditeľnil sa najmä prostredníctvom šou Let´s dance. V súčasnosti sa venuje trénerskej a pedagogickej činnosti. Tancoval aj na Novej scéne i v Istropolise v úspešnej tanečnej show Just Dance.