Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vytvorilo dlhodobý výstavný projekt Engram Andyho Warhola.
V rámci projektu každý mesiac na inú tému predstaví tvorbu kráľa pop artu a ďalších umelcov. Martin Cubjak, poverený vedením múzea informoval, že cieľom týchto sekvenčných tematických výstav je dostať sa viac pod povrch samotného vizuálneho odkazu umeleckého diela a prezentovať jeho význam a odkaz v priamom spojení k aktuálnym udalostiam, ktoré daný mesiac charakterizujú.
I ❤ 🐘 #anywarhol #earthwithoutart #iseh #learning #appreciating #talent #expandingminds
A post shared by Laura Morgan (@bflolauramorgan) on
Marec ako mesiac knihy a výročie narodenia autora detskej literatúry Hansa Christiana Andersena (2. apríla 1805) sú motívom pre výstavu Dotyky s knihou, ktorá predstavuje 16 Warholových diel Andersena v rôznych farebných variáciách, obsiahnutých v štyroch portfóliách. Tie zobrazujú portrét spisovateľa a tri rozprávkové bytosti, ktorých autorom je samotný Andersen. Svetoznámy rozprávkar totiž okrem písania rád vystrihoval rôzne bytosti. „Kreatívno-umelecká symbióza dvoch veľkých ‚detí‘, ich sveta snov, fantázie a túžob, vytvorila vynikajúce umelecké dielo, ktorým Warhol deklaruje svoj večný detský svet, minimálne však túžbu po ňom,“ uviedol Cubjak.
K ďalším vystavovaným dielam patrí kniha „1 cent life“, v ktorej je obsiahnutých 62 originálnych litografií od 28 najdôležitejších amerických pop-artových umelcov a európskych abstraktných expresionistov. Je súčasťou tzv. deluxe edície, čo znamená, že každá litografia je podpísaná príslušným umelcom, pričom na svete je iba 100 výtlačkov. Podľa Cubjaka, kniha je famóznym projektom farebných litografií v limitovanej edícii, ktoré sú doplnené na každej strane experimentálnou poéziou Wallasse Tinga, ktorý bol osobným priateľom všetkých participujúcich umelcov. Súčasťou knihy je aj dielo Andyho Warhola, na ktorých sú znázornené odtlačky pier Marylin Monroe s príznačným názvom „I love Your Kiss Forever Forever“.
Výstava je doplnená ďalšou knihou, ktorú koloroval Andy Warhol v polovici 50. rokov minulého storočia – v období, ktoré sa nazýva pred-popartové. Uzatvára ju portrét Goetheho a dve vzácne olejomaľby Jamesa Warhola, známeho amerického knižného ilustrátora a synovca slávneho umelca. Od polovice apríla múzeum v Medzilaborciach predstaví portréty žien – kráľovien, keďže vtedy oslávi svoje 78. narodeniny dánska kráľovná Margrethe II. a v Holandsku sa slávi Deň kráľov. Súčasťou tematických výstav sú workshopy, lektorské výklady, diskusie a videodokumenty.
Zdroj: TASR
Related posts
Reklama
Reklama
Sleduj nás
Najčítanejšie posledných 7 dní
Reštaurátor Gustáv Niepel: Páči sa mi to, ako zo starej haraburdy spravím krásnu vec by Daniela Miťková
Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
Poručíčka Alexandra: Pri vojenskom programe je to tak, že si vojak. Nie žena alebo muž by Eva Jonisová
Novela zákona o vysokých školách: študentov čakajú zmeny by Veronika Vargová
Absolvent FMK Artur Šturmankin: Každý hovorca je tak trochu aj herec by Žaneta Kováčiková
Prieskum: Aké látky používajú študenti počas skúškového a ktoré naozaj fungujú by Števka Sokolská
Badoo: Nevkusný a treťotriedny brak na poli sociálnych sietí by Mrkva
Komparz ako ľahký študentský zárobok. Čo všetko to obnáša? by Matej Rumanovský
Organizátori Veľkého protikorupčného pochodu: Ako študenti sa v spoločnosti dennodenne stretávame s... by Pavel Bielik
Bábkoherec Filip Štrba: Niekedy je väčšie divadlo za oponou ako pred ňou by Petra Uličná