Možnosti, ako nadobudnúť vedomosti, už dávno presiahli školské lavice. Kde je vôľa, tam je cesta a ak sa k tomu pridá aj wi-fi sieť, o to lepšie.



V súčasnej digitálne dobe ani štúdium na univerzitách ako Harvard, Princeton či MIT nemusí byť len nesplneným snom. Práve naopak. Fenomén posledných 10 rokov, MOOC (massive online open course), je skvelým spôsobom, ako si pomerne jednoducho prehĺbiť vedomosti, ale aj obohatiť CV-čko. Stačí len pripojenie na internet, aspoň priemerná znalosť angličtiny, odhodlanie a k ceste za (samo)vzdelaním už nič nestojí. V nasledujúcich pár riadkoch si predstavíme MOOC-platformy, ktoré v oblasti online vzdelávania patria medzi to najlepšie, čo nám internet ponúka.

Coursera

Zdroj: coursera

Jeden z najpoprednejších MOOC-projektov je bezpochyby Coursera. Tento portál vznikol v roku 2012 ako projekt dvoch profesorov zo Stanfordskej univerzity, ktorí chceli svoje vedomosti a znalosti priblížiť širokej verejnosti. Podarilo sa im vytvoriť platformu, kde ktokoľvek na svete môže navštevovať kurzy prestížnych univerzít ako Stanford, Princeton či Yale.

Výber je pestrý. 149 univerzít ponúka cez 2000 online kurzov z viac ako 180 odborov. Od umenia cez biznis až po technické smery. Samotné kurzy sú zväčša zdarma a za príplatok si študent môže doobjednať overený certifikát nielen od Coursery, ale tiež od samotnej univerzity. To, že ide o naozaj úspešný projekt, hovoria samotné čísla. Od svojho vzniku kurzy Coursery navštívilo viac ako 25 miliónov ľudí z celého sveta.

Udacity

Zdroj: udacity

Podobne ako Coursera aj táto platforma vznikla ako projekt profesorov zo Standforskej univerzity. Všetko to začalo ako experiment v oblasti online vzdelávania, kedy sa Sebastian Thrun a Peter Norvig rozhodli svoj kurz „Úvod do umelej inteligencie“ ponúknuť online. Záujem bol skutočne astronomický, keďže do kurzu sa zapísalo 160 000 študentov z viac ako 190 krajín. Postupne vybudovali platformu Udacity, ktorej hlavnou filozofiou je sprístupniť vzdelanie širokým masám.

Jej zámerom je najmä vzdelávanie v oblasti digitálnych technológií a odvetví, po ktorých je na pracovnom trhu najväčší dopyt. Ide o kurzy z odboru programovania, vývojárstva alebo virtuálnej reality. Spoločnosť spolupracuje s firmami ako Google, Microsoft či HTC, v ktorých ponúka možnosť stáže alebo dokonca zamestnania. Jedinou nevýhodou je poplatok za kurz, ktorého cena sa môže vyšplhať na sumu 199 dolárov za mesiac.

edX

printscreen www.edx.org


Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch platforiem je edX nezisková organizácia, ktorá je financovaná čisto z vlastných zdrojov. Ponúka viac než 1700 kurzov úplne zadarmo z takmer 90 univerzít sveta, neziskových a medzinárodných organizácií. Množstvo odborov, v ktorých je možné vzdelávať sa, je naozaj úctyhodné. Od kurzov architektúry, ekonómie, inžinierstva až po právo, matematiku či životné prostredie. Interaktívnosť kurzov je dosiahnutá najmä vďaka spätnej väzbe s vyučujúcim a spolužiakmi.

Creative Live

Printscreen Creativelive.com

Zaujímavým MOOC-projektom je určite spoločnosť Creative Live. Tá ponúka svoje kurzy prostredníctvom live streamingu. Kurzy prebiehajú v štúdiách v Seattli a San Franciscu, kde sa priamo s lektorom nachádza aj skupina študentov.

Creative Live sa orientuje najmä na dizajn, fotografiu, video, marketing a biznis, pričom lektormi sú profesionáli z daného odboru. Aj napriek pomerne úzkej špecifikácii sa na portáli Creative Live nachádza vyše 1500 kurzov od viac než 650 lektorov z celého sveta. Ani tento portál svoje služby neposkytuje zadarmo, práve naopak, cena kurzov sa pohybuje v priemere od 30 až po 200 dolárov.

Udemy

Printscreen www.udemy.com

Udemy vznikla ešte na začiatku roku 2010. Jej štart bol doslova raketový, podarilo sa jej vytvoriť obsah, ktorý zaujal natoľko, že v priebehu pár mesiacov mala k dispozícii takmer 2000 kurzov a skoro 10 000 registrovaných používateľov. Do dnešného dňa je jednou z najpopulárnejších vzdelávacích platforiem s viac ako 50 000 dostupným kurzami.

Zameraním sa síce približuje najmä k spoločnosti Creative Live, no Udemy je svojím rozsahom oveľa pestrejšia. Okrem odborov ako je dizajn, fotografia a grafika v zozname nájdeme aj programovanie, projektový manažment, zdravý životný štýl a mnoho iných.

Cena za kurz je rôzna. Od 10 eur sa dokáže vyšplhať až na sumu 200 eur. Pozitívom však je, že stránka často ponúka akcie, kedy je možné tieto kurzy kúpiť za desatinu ceny.