Stoja za organizáciou Veľkého protikorupčného pochodu, ktorým v posledných týždňoch žijú sociálne siete. 18-roční gymnazisti Karolína Farská a Dávid Straka.



Ako sa v tak mladom veku dostanú stredoškoláci k prípravám na podujatie, ktoré môže výrazným spôsobom ovplyvniť spoločnosť?

KF: S nápadom sme prišli my dvaja. Aj keď si ľudia môžu myslieť, že sme dosť mladí a neskúsení, tiež sa dennodenne stretávame s vecami v spoločnosti. Vnímame, čo sa tu deje – vidíme, ako funguje školstvo, zdravotníctvo, resp. nefunguje. A práve korupcia ľuďom veľa berie, predovšetkým možnosť žiť slušný a dôstojný život u nás doma.

Nápad zorganizovať pochod vraj vznikol na základne telefonátu.

DS: S Karolínou si zvykneme telefonovať. Zhovárame sa o bežných veciach, ale aj o tých, ktoré figurujú v spoločnosti a v politike. Nápad vznikol zhruba pred mesiacom. Andrej Danko zrušil schôdzu v parlamente a pokus na odvolanie Róberta Fica kvôli kauze okolo cien energií. Igor Matovič vtedy do parlamentu priniesol vizuálne pomôcky, ktoré Andrej Danko zakázal a následne schôdzu zrušil. Zároveň to bolo obdobie, kedy sa internetom šírila kauza „kapitána Danka“ a uvedomili sme si, že udalosť na facebooku môže zafungovať.

Koľko ľudí aktívne pracuje v organizačnom tíme?

KF: Momentálne je v tíme približne 15 ľudí. Všetko sú to naši spolužiaci, pričom každý pokrýva určitú oblasť, keďže je potrebné komunikovať s médiami, propagovať udalosť, roznášať letáky, a tiež je dôležité postarať sa o bezpečnosť na pochode.

Takže ste si vytvorili sieť ľudí, kde každý zastáva určitú úlohu.

KF: Samozrejme, ale tá komunikácia je obojstranná a intenzívna. Snažíme sa vzájomne si vypomôcť aj v niektorých iných veciach.

Máte pocit, že dôvera mladých ľudí na Slovensku k politickým elitám je taká zlá?

KF: Určite áno. Veľa mladých je frustrovaných aj z toho, že vidia, ako ich rodičia celé roky chodia voliť a máločo sa mení k lepšiemu, tam vzniká frustrácia z toho, či má zmysel vôbec zaujímať sa o politický život. Myslím si, že záujem ľudí je však všeobecne veľmi nízky.

„Akúkoľvek politickú pomoc odmietame, pretože nechceme, aby to bolo zneužité.“

Máte už skúsenosti s organizáciou podujatí?

KF: Zatiaľ sme spolu organizovali iba matematicko-fyzikálnu súťaž na škole. Ale poznáme sa už dlhší čas a vieme, čo jeden od druhého môžeme čakať.

Zdroj: Pavel Bielik

Čo je hlavným cieľom Veľkého protikorupčného pochodu?

DS: Vyjadriť názory študentov a to, čo očakávajú od štátu v budúcnosti. Očakávame spravodlivosť. Očakávame to, že nás nebude nikto zavádzať a klamať. Chceme, aby si vláda vypočula aj problémy bežných ľudí a riešila ich, aby kontakt medzi občanom a štátom dospel na vyššiu úroveň.

KF: Presné požiadavky, ktoré by sme chceli, aby boli splnené, máme spísané na facebookovom evente aj na našej stránke – velkyprotikorupcnypochod.sk

Politici sa už stihli k pochodu aj vyjadriť, niektorí dokonca ponúkali pomoc.

KF: Nikto sa nám doteraz neozval a ak by sa aj, my so žiadnym politikom nespolupracujeme. Akúkoľvek politickú pomoc odmietame, pretože nechceme, aby to bolo zneužité. Chceme slušne vyjadriť svoj názor a neriskovať, že niekto pokazí myšlienku pochodu svojím správaním.

V týchto chvíľach vo facebookovej udalosti deklaruje účasť vyše 6-tisíc ľudí a 14-tisíc ľudí pochod zaujíma. Očakávali ste takúto výraznú reakciu spoločnosti?

DS: Vôbec nie. Spočiatku sme očakávali približne 100 ľudí počínajúc priateľmi a známymi, ale čísla rýchlo naskakovali.

„Na evente sa vždy zverejní meno človeka a výška sumy, ktorou prispel, aby sme boli maximálne transparentní a bolo jasné, že nás nefinancuje žiadna politická strana.“

Ako je potom možné, že sú čísla takéto vysoké?

KF: Snažili sme sa ľudí povzbudiť k tomu, aby udalosť zdieľali. Najskôr to bolo zdieľané kamarátmi a spolužiakmi. Po dvoch dňoch účasť potvrdilo 120 ľudí a hovorili sme si, že snáď príde aspoň 30 z nich a po pochode pôjdeme na pizzu (smiech). Väčšina z nás si uvedomuje vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, aj preto sa udalosť tak rýchlo šírila medzi ľudí. Už teraz je pozvaných 90-tisíc.

DS: A pritom sa pochod začal cez médiá propagovať viac až tento týždeň, taktiež chystáme letáky a plagáty.

Pochod je naplánovaný na 18. apríl, teda deň po Veľkonočnom pondelku. Nemyslíte si, že je to z hľadiska účasti nevhodný dátum?

KF: Tento dátum sme dlho riešili tak, aby sme vyhoveli všetkým. Je to posledný deň prázdnin pre základné a stredné školy, pre rodičov je to pracovný deň. To sú hlavné dôvody, prečo sme sa rozhodli pre 18. apríl.

V akom štádiu príprav ste v súčasnosti?

DS: Zaoberáme sa najmä zložením rečníkov na pódiu a samotným technickým zabezpečením. Dúfame, že sa nám podarí zmestiť sa do rozpočtu.

Zdroj: Pavel Bielik

Objavovali sa správy, podľa ktorých ste platení politickými stranami.

KF: Vylučujeme pomoc politických strán a ľudí so sklonmi k násiliu alebo extrémizmu. Chceme, aby bolo jasné, že je to pre všetkých slušných ľudí.

Takže ak by chcel na pódiu vystúpiť politik, odmietli by ste ho.

DS: Určite áno. Odmietame tých, ktorí majú niečo spoločné s politikou. Nebudeme na nikoho strane. Samozrejme, máme obavy, že niekto môže nájsť negatíva.

Akým spôsobom prebieha financovanie pochodu?

DS: Peniaze máme iba od ľudí, ktorí nám poslali peniaze na konkrétne číslo účtu, prípadne niečo platíme my. Zatiaľ to vyzerá tak, že to vyjde akurát, keďže máme k dispozícii približne 1100 eur a toľko stojí aj pódium, na ktorom vystúpia ľudia.

KF: Na evente sa vždy zverejní meno človeka a výška sumy, ktorou prispel, aby sme boli maximálne transparentní a bolo jasné, že nás nefinancuje žiadna politická strana.

Z minulosti vieme uviesť množstvo príkladov, kedy sa podobné, hoci spočiatku mierumilovné pochody, zvrhli na násilné demonštrácie. Ako plánujete ľuďom zaistiť bezpečnosť?

DS: Stretávame sa s mestom, ale aj s ľuďmi, ktorí majú s takýmito podujatiami skúsenosti.. Budeme mať aj antikonfliktnú jednotku od polície. Pomôže nám mestská aj štátna polícia, a tiež dopravný inšpektorát, preto dúfame, že k ničomu nepríjemnému nedôjde.

„Ak ľudia pociťujú, že sa ich korupcia dotýka a že ovplyvňuje kvalitu ich života, mali by sa k nám pripojiť a vyžadovať od štátu slušnosť a dôstojnosť.“

Neobávate sa účasti extrémistov, ktorí by mohli vyjadrenie nesúhlasu so súčasným vedením štátu využiť na vlastnú propagáciu?

KF: Neustále sa snažíme podotýkať, že si neželáme, aby bol pochod zneužitý na propagáciu ideológie, politickej strany či hnutia. Chceme, aby mal každý slušný človek zaistenú bezpečnosť a možnosť kultivovane vyjadriť svoju nespokojnosť.

DS: Róbert Kaliňák sa vyjadril, že bezpečnosť bude zaistená, tak dúfame, že tento sľub splní.

Ako bude prebiehať samotný pochod, máte stanovenú trasu? Majú Bratislavčania očakávať aj nejaké dopravné, prípadne iné obmedzenia?

DS: Máme stanovenú trasu od Hviezdoslavovho námestia na námestie SNP, kde bude pódium. Zatiaľ očakávame obmedzenie električiek linky 3 a 1, dúfame teda, že sa ľudia z Petržalky veľmi nenahnevajú (smiech). Ohľadom konkrétnejšieho rozsahu obmedzení však budeme s predstaviteľmi mesta ešte komunikovať. Pracujeme na tom, aby obmedzenie bolo čo najkratšie a najprijateľnejšie.

Zdroj: Pavel Bielik

Oslovovali ste verejne známych ľudí, aby vás podporili?

DS: Herci Ján Greššo a Maroš Kramár nás plánujú podporiť propagačným videom a aj neskôr, už priamo počas pochodu, by mali vystúpiť aj s niekoľkými ich ďalšími kolegami na pódiu. Účasť potvrdila Zuzana Hlávková, niekoľko stredoškolských a vysokoškolských študentov, dokonca zo zahraničia. Sme v spojení aj so stand-up komikmi zo Silných rečí. Neustále oslovujeme ďalších ľudí, konečný zoznam vystupujúcich bude zverejnený zrejme až tesne pred pochodom.

Bude to jednorazová akcia, alebo plánujete v protestoch pokračovať aj neskôr?

KF: Nič nevylučujeme ani nepotvrdzujeme, ale zatiaľ je to jednorazová akcia. Ak by však naše požiadavky politici absolútne ignorovali a my by sme videli, že ľudia sú odhodlaní a chcú niečo zmeniť, vieme si predstaviť, že by sme v protestoch pokračovali.

DS: Po pochode plánujeme na Úrad vlády zaniesť memorandum s časovým limitom, do ktorého by sme chceli splnenie aspoň niektorých našich požiadaviek. Ak sa nič neudeje, máme pripravené viaceré varianty. Rozmýšľame aj nad študentským štrajkom.

Ako vníma vašu zaangažovanosť a odhodlanosť zapojiť sa do verejného diania vaše okolie, napríklad rodina a kamaráti?

KF: Moja rodina bola zo začiatku skeptická, pýtali sa, čo to zase robím a že to nemá zmysel. Teraz ma však naozaj podporujú a pochopili dôvody, pre ktoré som sa rozhodla túto akciu organizovať. Veľa ľudí z môjho okolia nesleduje politické dianie a ak áno, majú pocit, že aj tak nemôžu nič zmeniť. Väčšiu zaangažovanosť, napríklad spolužiakov, cítim z Dávidovej strany.

DS: Moji rodičia boli vystrašení, pravdepodobne vnímajú možnosť našej diskreditácie viac ako my. Naša generácia sa s ňou totiž pri vyjadrovaní svojich postojov našťastie nestretla.

Stretli ste sa s negatívnymi reakciami, vyhrážaním či odhováraním?

KF: Istí ľudia mi cez sociálne siete píšu správy, napríklad, že mi z očí srší nenávisť, prípadne sa mi vyhrážajú, že vraj uvidím, ak im ešte raz v evente vymažem nejakú správu. Snažíme sa totiž triediť komentáre, a tie nevhodné, plné vulgarizmov mazať. Denne prídu podobné správy možno od dvoch-troch ľudí.

DS: Mne našťastie takéto správy nechodia. Mám ich dohromady možno päť. Zrejme som ten mierumilovnejší (smiech).

Aká situácia v spoločnosti by musela nastať, aby ste si povedali, že je cieľ vašej snahy naplnený tak, ako ste si predstavovali?

DS: Najideálnejším výsledkom by bolo, ak by ľudia hľadali hodnoty slušnosti a tolerancie a na základe toho by sa preniesli aj do politických strán a odtiaľ k vedeniu štátu.

KF: Toto je skôr morálny cieľ. Okrem toho chceme dosiahnuť aj naplnenie našich požiadaviek. Aby nebolo nutné organizovať ďalšie protikorupčné pochody.

Aká je konkrétne vaša budúcnosť? Plánujete sa verejne angažovať aj naďalej?

KF: Možno áno, zatiaľ však plánujem štúdium medzinárodných alebo ekonomických vzťahov na vysokej škole v zahraničí a neskôr uvidím, čo budem popri tom robiť.

DS: Ja to zatiaľ takto do detailov premyslené nemám.

Aký odkaz máte pripravený pre ľudí, ktorí stále váhajú, či sa na Veľkom protikorupčnom pochode 18. apríla majú zúčastniť?

KF: Ak ľudia pociťujú, že sa ich korupcia dotýka a že ovplyvňuje kvalitu ich života, mali by sa k nám pripojiť a vyžadovať od štátu slušnosť a dôstojnosť. Je dôležité, aby neboli ignorovaní. Ak ľudia majú pocit, že môže nastať zmena, nech to prídu vyjadriť 18. apríla.

Autori: Pavel Bielik, Branislav Oprala