Aj filmy o mladých hrdinoch, ktoré nakrútili mladí režiséri, sa dostali do výberu 11. Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany.



„Filmov o tínedžeroch je v programe pomerne dosť, ale myslím si, že je to logické, keď sa profilujeme ako festival pre mladého diváka, takýto typ filmu je pre nás prvotný výber,“ uviedol v rozhovore pre TASR umelecký riaditeľ festivalu Vladimír Štric. Tohtoročný Cinematik uvedie až 47 celovečerných filmov, ktoré neboli na Slovensku v kinodistribúcii a 37 snímok predstaví v slovenskej premiére. Tínedžerskej téme sa venuje i nemecký film Nočná mora. „Je to veľmi drsný film o tom, ako mladá tínedžerka si zhmotní svoje strachy do nočnej mory, ktorá potom fyzicky funguje s rodinou.“

Mladému nemeckému filmu je venovaná sekcia Nemecko pod lupou: Rozlúčka so včerajškom, ktorú kurátorsky zostavil Oliver Baumgarten, programový riaditeľ nemeckého filmového festivalu Max Ophüls Preis. Premietne osem najnovších počinov nemeckých tvorcov, medzi dokumentárnymi i hranými titulmi je tiež novinka Dietricha Brüggemanna Heil, ktorá rozpráva bláznivý, komediálne ladený príbeh uznávaného afro-nemeckého spisovateľa Sebastiana Kleina a nechýba ani drsná rodinná dráma My, netvori režiséra Sebastiana Ko.

Druhým lajtmotívom festivalu sú utečenci. V programe figurujú tri dokumenty reflektujúce problém, ktorý dnes Európa zažíva a musí riešiť. Medzi filmy s problematikou utečeneckej krízy patrí napríklad talianska snímka Oheň na mori (r. Gianfranco Rosi), víťaz Berlinale, ktorý na Cinematiku súťaží v hlavnej sekcii Meeting Point Europe. Výborný film pod názvom Skokani nájdu návštevníci festivalu aj v sekcii Eye On Films.„Je to film o utečencoch, nakrútený samotnými utečencami. Jeho režiséri prišli so zaujímavým konceptom, zobrali kameru a dali ju do ruky jednému z utečencov, aby príbeh nakrúcal zvnútra,“ poznamenal Vladimír Štric k zaujímavej snímke, ktorá dáva možnosť dozvedieť sa viac o očakávaniach migrujúcich ľudí. „Oni vlastne považujú Európu za Eldorádo, zlatú krajinu – to je dôvod prečo odchádzajú z Afriky, Ázie a mieria do Európy.“

Druhá súťažná sekcia Cinematik.doc predstaví súčasnú slovenskú dokumentárnu tvorbu. „V rámci nej uvedieme šesť dokumentárnych filmov, ktoré sú to najlepšie, čo sa tu nakrútilo, či už je to nový film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom, Para nad riekou režisérskej dvojice Robert Kirchhoff, Filip Remunda alebo film Martina Kollára 5. október,“ doplnil ku sekcii, ktorej filmy hodnotila porota v zložení Gaby Babic (Nemecko), Matthieu Darras (Francúzsko), Mária Ferenčuhová (Slovensko). Slovenskému filmu je venovaná aj špeciálna sekcia Čo dom dal, ktorá premietne štyri celovečerné tituly, dva stredometrážne plus výber školských filmov. V rámci nej môžu divákov zaujať premiéry dvoch celovečerných česko-slovenských koprodukcií – filmu Pirko režisérov Lucie a Petra Klein Sloboda a trikového animovaného poviedkového filmu o hrdinstve a smrti – Smrteľné historky v réžii Jana Bubeníčka.

Cinematik 2016 uzavrie 18. septembra dánsko-nemecký film Pod pieskom režiséra Martina Zandvlieta. „Je to veľmi drsná ale výborne nakrútená povojnová dráma o mladých nemeckých vojakoch, ktorí po vojne sú nútení odmínovávať dánske pláže, na ktoré nemecká armáda posadila jeden a pol milióna mín,“ uzavrel Štric.

Zdroj: TASR