Nemocnica v Banskej Bystrici je jedinou na Slovensku, kde je možné transplantovať jeden z najdôležitejších orgánov – pečeň. Tento rok oslavuje 10. výročie od prvej realizovanej transplantácie. Za toto obdobie ich bolo vykonaných vyše 200, vďaka čomu bolo zachránených mnoho životov.



„Transplantáciu pečene som dostala ako valentínsky darček. Na pečeň som čakala od novembra minulého roka. Ani na chvíľu som nezapochybovala, našim doktorom som verila. Som im veľmi vďačná,“ hovorí pacientka Janka, ktorá bola presne 200. operovanou.  Transplantácie sa v chirurgii považujú za vrchol excelentnosti. Miriam Lapuníková preto dodáva: „Dvestá transplantácia pečene bola náročná a preverila schopnosti aj výdrž všetkých členov transplantačného tímu Rooseveltovej nemocnice, ktorí momentálne ako jediní zastrešujú tento výkon pre celé Slovensko. Chcem povedať len jedno veľké „ďakujem“ za ich excelentnú prácu. Áno, som hrdá, že pracujem pre Rooseveltovu nemocnicu, pretože u nás stále pracujú odhodlané a oduševnené tímy odborníkov.“ 

Zatiaľ čo pani Janka čakala takmer polroka na novú pečeň, ďalší pacient ju dostal už o týždeň. To, kto a ako dlho čaká na novú pečeň, závisí od závažnosti zdravotného stavu pacienta.  Pri chronických ochoreniach je čakacia doba približne 2 až 3 mesiace. Pri akútnom zlyhaní pečene ide o dni, rovnako ako v prípade pána Milana: „Je zázrak, že tá pečeň vôbec prišla. Bolo to „o päť minút dvanásť“, inak si naozaj neviem predstaviť, ako by to skončilo. Môj zdravotný stav nebol vôbec dobrý. Všetko ma bolelo a bol som veľmi slabý.“

Transplantačný tím odborníkov v Roosveltovej nemocnici

Tím v sebe skrýva veľkú odbornú excelentnosť, obrovskú súdržnosť a nasadenie vyše stovky zdravotníkov, bez ktorých by takýto náročný medicínsky program nemal šancu na kontinuálne fungovanie. Zdravotnícke zariadenie, ktoré je schopné poskytovať takúto zdravotnú starostlivosť, musí mať dokonale zvládnutú logistiku všetkých procesov a čo je dôležitejšie, obetavý personál, v mnohých prípadoch uprednostňujúci poslanie zdravotníka pred osobným životom, aj vlastnou rodinou. Na jednej transplantácii pečene sa zúčastňuje 100 ľudí. Sú to hepatológovia, nefrológovia, kardiológovia, intenzivisti, chirurgovia, hematológovia, inštrumentárky, koordinátori, laboranti v krvnej banke, laboratórni diagnostici, šoféri sanitiek, piloti helikoptér, ale aj sestričky, sanitári a upratovačky. Každý jeden z nich vie presne, čo má robiť a nikto z nich nesmie zlyhať. Najdôležitejšou podmienkou fungujúceho programu transplantácií je súdržnosť ľudí.

Odborníci Roosvetlova nemocnica
Tím odborníkov v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici Zdroj: Eva Matašeje

Začiatky neboli vôbec jednoduché. Prvá transplantácia pečene trvala asi 8 hodín. „Dnes nám trvá operácia pečene približne 4 hodiny. To znamená, že po desiatich rokoch je na programe zreteľne vidieť väčšie skúsenosti a erudíciu,“ hovorí vedúci chirurg, František Hampl.

Pečeň: životne dôležitý orgán

Transplantácia pečene je výkon, ktorý dokáže zachrániť nejeden ľudský život. V priemere 80 až 90% pacientov prežíva po transplantácii minimálne ďalších 5 rokov plnohodnotného života. Samozrejme, závisí to aj od primárnej diagnózy. Máloktorá liečba dokáže tak radikálne zvrátiť zdravotný stav a vrátiť umierajúceho človeka späť do plnohodnotného osobného a pracovného života. Ako objasňuje František Hampl, väčšine pacientov sa to, našťastie, podarilo.

V súčasnosti tím odborníkov transplantuje približne 30 pečení ročne. Avšak, aby boli pokryté potreby pacientov na Slovensku, je nutné zvýšiť ich počet na 60. 

V ázijských krajinách je rozvinutý program živých darcov, no v Európe je len vo vybraných centrách. Na Slovensku taká možnosť nie je. Transplantuje sa len pečeň mŕtvych darcov.

 

František Hampl chirurg
František Hampl, vedúci chirurg Zdroj: bystricoviny.sk

Transplantačné centrum v Banskej Bystrici

Transplantačné centrum vo FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici má okrem prvej transplantácie pečene aj iné prvenstvá. Po svojom vzniku sa aktívne zapojilo do programu transplantácie obličiek svojou prvou operáciou 25. januára 1991. V roku 2005 uskutočnili prvú skríženú transplantáciu obličky na Slovensku. V roku 2010 sa im v spolupráci s pražským IKEMom podarila prvá medzištátna dominotransplantácia pečene na svete a v roku 2011 prvýkrát v SR odobrali obličku žijúcemu darcovi čisto laparoskopicky. O štyri roky neskôr uskutočnili prvý roboticky asistovaný odber tohto orgánu.

Centrum dostalo jedno z najvyšších zdravotníckych ocenení za prínos v tejto oblasti – ocenenie „Významná zdravotnícka udalosť roka 2008“. Udelené bolo Prezídiom Slovenskej lekárskej spoločnosti za obnovenie programu transplantácií pečene.

FNsP F. D. Roosevelta patrí medzi štyri transplantačné centrá na Slovensku a na jej čele stojí MUDr. Eva Lacková, PhD. Venujú sa koordinátorskej činnosti darcovského programu, odberu orgánov a transplantáciám obličiek a pečene.

Roosveltova nemocnica
Pohľad na Roosveltovu nemocnicu v BB Zdroj: Juraj Tatár