Dokážete skákať zo stromu na strom? Viete bežať rýchlosťou 70 km za hodinu? Toto všetko zvieratá dokážu a neprekáža im, že my nie. My však učíme medveďa bicyklovať na zadnom kolese či leva skákať cez ohnivé kruhy. To je ale zábava!



Za zakladateľa cirkusu sa považuje veľký podnikateľ Philip Astley. Angličan narodený v roku 1742 zaviedol do vtedajšieho showbiznisu s názvom „cirkus“ prvky, ktoré sa po celom svete využívajú dodnes. Nad súčasným cirkusom by však pravdepodobne zaplakal.

cirkus
Zdroj: circopedia.org

Pán Astley bol dobrák od kosti a ako blázon do koní, svoju kariéru začal v dragounskom regimente, ktorý sa špecializoval na výcvik obtiažnych jazdeckých manévrov. Neskôr Astley už ako majster v najnáročnejších akrobatických kúskoch založil vlastnú školu, ktorej dal názov cirkus. Hlbší význam v tom však nehľadajte, pretože svoje meno dostala iba vďaka oválnemu tvaru priestoru. Kruhové usporiadanie manéže sa mu zdalo najlepšie, a to nielen preto, že malo publikum jazdca stále na očiach, ale aj preto, že kruh pomáhal samotnému jazdcovi udržať balanc aj pri zložitejších kúskoch, ako je napríklad jazda postojačky na konskom chrbáte.

Cirkus je plný zábavy, smiechu, krkolomných skokov a vtipných scénok, ale keď sa predstavenie skončí a chapitó ostane opustené, zrazu je tu príliš smutno a tmavo…

Manéž bola stále plná a ľudia prichádzali stále častejšie. Astley začal bohatnúť, ale rýchlo zistil, že „one man show“ už nestačí. Preto sa rozhodol do svojich vystúpení zahrnúť nielen ďalších jazdcov, ale aj nadaných hudobníkov, klaunov, žonglérov, povrazolezcov a dokonca aj tancujúcich psov. Nikdy však nevyužíval divoké zvieratá. Svoj prvý cirkus, ktorý sa podobal dnešným, Astley otvára v Paríži v roku 1782 pod názvom Amphitheatre Aanglais (Anglický amfiteáter).

Začiatok konca (prvé zvieratá v cirkuse)

Po Astleyho úspechu začali cirkusy rásť ako huby po daždi. Do tvrdého biznisu sa púšťali skúsení aj menej skúsení podnikatelia, ale aj napriek značnej konkurencii sa Astleymu podarilo ostať na vrchole a zakladal po svete jeden cirkus za druhým. Konečné číslo je neuveriteľných 18 cirkusov. V dobe, kedy sa už Astley nemohol o svoj amfiteáter postarať, pripadol cirkus počas francúzskej revolúcie jeho priateľovi Antoniovi Francovi. Antonio bol rovnaký nadšenec jazdy na koni, ale jeho cesta za úspechom nebola priamočiará.

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: telegraph.co.uk

Od žongléra, cez lekára až po potulného rozprávača, ktorý si vymyslí čokoľvek, len aby zaujal publikum, sa Antonio stal krotiteľom levov. Jeden z nich však svojho amatérskeho krotiteľa pohrýzol a Antonio rýchlo pochopil, že toto nebude povolanie pre neho. Levy v klietkach vymenil (možno trochu komicky) za neškodné kanáriky. Dodnes ostáva záhadou ako sa mu podarilo donútiť vtáky stáť na hlave či ťahať miniaturný vozíček. So svojou vtáčou show dosiahol úspech a vydal sa na turné po Francúzku a Španielsku, kde sa zamiloval do býčích zápasov, ktoré neskôr aj pomáhal organizovať.

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: wdl.org

O Francovej všestrannosti nemožno polemizovať. Veľmi rýchlo dosahoval jeden úspech za druhým a na konci revolúcie už Astleyho cirkusu dal vlastné meno Cirque Olimpique (Olympijský cirkus), ktorý viedol so svojimi dvomi synmi. Francovci boli čoraz odvážnejší a dokonca sa do vystúpenia odhodlali pridať prvok, ktorý by Astley nikdy nedovolil – divoké zvieratá. 14 rokov po smrti otca cirkusu sa tak ľudia prvýkrát stretávajú s vycvičeným jeleňom a cirkusovou slonicou, ktorá vystupovala pod menom Baba. Prelietavý Franco vtedy netušil, čo vo svete cirkusu spôsobil tým, že vynašiel „iba“ dobrodružnú zábavu, ktorá v tej dobe nemala konkurenciu.

Cirkus so zvieratami versus Slovensko

Na Slovensku síce nepôsobí žiadny domáci cirkus, ale pravidelne sa k nám vracajú cirkusy z iných krajín. Každá internetová defínícia hovorí o cirkuse ako o súbore ľudí,  ktorý sa venuje netradičnému umeniu alebo predvádza neuveriteľné akrobatické kúsky. Takýto druh cirkusu nikto nesúdi, pretože účinkujúci sú v ňom dobrovoľne a kočovný spôsob života si vybrali sami. Zviera však nemá možnosť rozhodnúť o svojom osude samo. Jednoducho mu vezmeme jeho slobodu a donútime ho vystupovať pred tlieskajúcim davom. A prečo? Pretože sme ľudia a myslíme si, že môžeme.

„Cirkus je miesto, kde sa kone, opice a slony smú prizerať tomu, ako sa muži, ženy a deti správajú ako blázni.“ (Ambroce Bierce- kritik, satirik a novinár)

Našťastie stále existujú aj ľudia, ktorí sa snažia poukázať na to, že takýto sebecký prístup nie je správny. Cirkus je forma zábavy, ktorá pôsobením času nezostarla. Cirkusanti sa stále presúvajú po krajine vo svojich maringotkách, prekvapujú krkolomnými skokmi a zabávajú ľudí pod obrovským kruhovým šapitó. Niečo sa však predsa len zmenilo… Zatiaľ čo žonglér alebo povrazolezkyňa vytvárajú u divákov obdiv, medveď krúžiaci okolo arény na trojkolke vyvoláva prinajmenšom rozpaky a otázky. Postupné odhaľovanie skutočnej reality života cirkusových zvierat a snaha aktivistov začala prinášať prvé úspechy a niektoré krajiny dokonca zakázali cirkusy so zvieratami úplne.

Život cirkusového zvieraťa. Aký je?

Záleží na tom, kto sa pýta. Ak to chce vedieť zanietaný fanúšik cirkusu, ktorý ho vníma iba povrchovo, odpovede budú plné pozitívnych slov ako veľkolepý, zábavný a rozmanitý. Na druhej strane sa to však pýtajú aj ľudia, ktorých osud zvierat naozaj zaujíma a problematike sa venujú podrobnejšie. Tí sa neuspokoja s pozlátkom, pretože ho chcú rozbaliť a zistiť čo je vo vnútri. Marcel z organizácie Nerob cirkus v tom má jasno: „Život cirkusového zvieraťa sa zakladá na strese, ktorého intenzita sa mení v závislosti od jeho činnosti.“ Znie to ako definícia, ktorú sa niekto naučil do školy, ale pre Marcela a ostatných aktivistov je to realita, ktorej veria a snažia sa ju riesiť.

Na otázku ako vyzerá deň cirkusového zvieraťa odpovedá s hlbokým nádychom: „Po celú dobu sú zvieratá zatvorené v malej klietke alebo ohrade bez možnosti súkromia. Pri príprave na svoje veľkolepé vystúpenie čakajú zviazané na to, aby mohli vstúpiť do obrovského hluku a svetiel z reflektorov. Nehovoriac o tom, že zvuky a svetlá vníma zviera oveľa intenzívnejšie ako človek. Tá stresujúca chvíľka je ich jediná šanca „výbeh“, ak teda nepočítam drezúru a zoochózu – nezmyselné dookola sa opakujúce pohyby po klietke.“ 

Na svojej facebookovej stránke zverejnili okrem iných aj video, kde bývalý zamestnanec cirkusu hovorí o tom, čo sa deje za oponou, keď ľudia odídu a svetlá zhasnú:

Poďme sa pozrieť pod chapitó aj my…

Neprijateľné podmienky

Väčšina zvierat v cirkuse trávi celý svoj život v stiesnených klietkach. Najviac trpia divoké zvieratá, ktorých prírodné podmienky je ozaj ťažké nasimulovať do dokonalosti. Ako nám tiež ozrejmila Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat: „Tigre v cirkusoch sú často ustajňované skupinovo, a to aj napriek tomu, že vo voľnej prírode žijú samotárskym životom. Naopak také slony, ktoré sú zvyknuté na život vo veľkých rodinách, cirkusy väčšinou držia izolovane.“ Nerešpektujú sa tak sociálne potreby jednotlivých druhov zvierat – nehovoriac o fyzických a mentálnych.

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: adaptt.org

Odopreté prirodzené potreby

Väčšine cirkusových zvierat je odopretý prirodzený pohyb, hra, lov a možnosť vytvárania sociálnych štruktúr. Takáto situácia vedie k frustrácii, ktorá mení predtým aktívne zviera na apatickú kôpku nešťastia. Typickým prejavom je potom stereotypné správanie (chodenie dookola, opakovanie rovnakého pohybu), seba-poškodzovanie alebo agresivita.

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: onegreenplanet.org

Týždne na cestách

V kamiónoch, maringotkách, klietkach či prepravkách putujú zvieratá z krajiny do krajiny. Transport je považovaný za vysoko stresujúci faktor pre všetky druhy zvierat. Sami vieme, že ani pre ľudí nie je dlhá cesta najpríjemnejšia. Cirkusové zvieratá sú narozdiel od ľudí na cestách po celý rok. Často cestujú niekoľko dní alebo týždňov v kuse. Bežné sú výkyvy teplôt, nedostatočná klimatizácia, hrozba prehriatia či naopak podchladenia.

Drezúra

Ako na svojej stránke uvádza sloboda zvierat: „Pri drezúre je cirkusové zviera opakovane nútené k výkonom, ktoré nezodpovedajú jeho prirodzeným schopnostiam a danostiam.“

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: twitter.com

Sloboda zvierat- kampaň Cirkusy bez zvierat

Sloboda zvierat sa pustila do boja s cirkusmi naozaj tvrdo. Na svojej stránke ponúkajú priamočiare vyjadrenie: Sloboda zvierat je za zákaz používania divožijúcich druhov zvierat na verejné vystúpenia a zákaz cirkusov so zvieratami na našom území.“ Pod petíciu SZ, ktorou ochranári žiadajú o zákaz zvierat v cirkusoch na území SR, sa podpísalo úctyhodných 54 057 občanov.

Silvia Čaňová, členka organizácie Sloboda zvierat, si spomína veľmi živo na to, kedy si v organizácii povedali, že cirkusy so zvieratami potrebujú jednu veľkú stopku. „Pamätám si ten deň veľmi presne, bolo to skoro na jar v roku 2012. Práve sme sa dozvedeli, že Grécko, ako prvá krajina EÚ, schválilo úplný zákaz zvierat v cirkusoch na svojom území. Samozrejme, tému sme sledovali už dlho, avšak až toto bol impulz, aby sme sa pokúsili urobiť s tým čosi aj doma.“ Slony patria medzi divožijúce druhy, ktoré sa ešte aj dnes odchytávajú priamo v divočine.

Asi najviac sa verejnosti do pamäti vryla bilboardová kampaň organizácie:

Zdroj: slobodazvierat.sk

trpia zvierata v cirkuseZdroj: slobodazvierat.sk

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: slobodazvierat.sk

Sloboda zvierat si svoju moc a dosah uvedomuje. Problematika cirkusov so zvieratami sa vďaka našej kampani dostala do celospoločenského povedomia a začalo sa o nej hovoriť. Vyšli desiatky článkov, reportáží v médiách, rozdalo sa niekoľko desiatok tisíc infoletákov, urobili sa stovky protestov vďaka aktivistom, ktorí už organizujú nezávisle na nás, takže téma si žije vlastným životom.“ Vysvetľuje Silvia, ktorá sa stará aj o kampane organizácie SZ.

Organizácia Nerob cirkus

Nováčikom v boji za práva cirkusových zvierat je nezisková organizácia, ktorá vystupuje pod menom Nerob cirkus. Organizácia pod týmto názvom funguje iba tri roky, no už teraz sa môže pochváliť niekoľkými úspechmi, ktoré stoja za spomenutie. „Podarilo sa nám tlakom na mestá a podnikateľov ukončiť kočovanie so žralokmi po krajine; podarilo sa nám dať dokopy obrovskú masu ľudí a tak aj šíriť protesty po celom Slovensku. Tak sme dosiahli to, čo sme si zaumienili. Dostali sme tému do diania a mnohým ľuďom otvorili oči,“ hovorí člen organizácie Marcel. Nerob cirkus si na sociálnej sieti Facebook získal viac ako 17 000 priaznivcov a o ich organizované protesty má záujem stále viac ľudí.

Protest pred cirkusom Aleš:

Zviera už nebude vec

Každé zviera by malo byť po novom definované ako živý tvor, nie ako vec. Na tlačovej konferencii v júni tohto roku to oznámila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná s tým, že zmenu prinesie novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Právnu normu dal agrorezort do pripomienkového konania ešte v letných mesiacoch a zákon by mal byť účinný od januára 2018. Novela bude obsahovať štyri hlavné oblasti, kde poslednou z nich je zmena prístupu k cirkusovým zvieratám. Chceme, aby najrizikovejšia skupina divo žijúcich zvierat bola chránená. Vybrané druhy budú zakázané na verejné vystupovanie, ich zoznam bude definovaný vo vyhláške.“ povedala ministerka pre portál dobrenoviny.sk. Ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš doplnil, že pôjde o zvieratá ako lev, tiger či slon. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia, a schválenia pre cirkusy.

A aká je reakcia Slobody zvierat? Za SZ odpovedá opäť pani Čaňová: „Text nie je celkom ako sme si predstavovali, a preto sme ho pripomienkovali. Veríme, že sa podarí dosiahnuť čo najlepšiu formuláciu. Dôležitá bude aj na zákon nadväzujúca vyhláška, ktorá ma bližšie špecifikovať zoznam zvierat a ďalšie podrobnosti. Od MPRV máme prísľub na nej spolupracovať. Naším cieľom je dosiahnuť zákaz vystupovania divožijúcich druhov zvierat v cirkusoch na území SR. Dlhodobým cieľom je dosiahnuť zákaz držania divožijúcich druhov zvierat v cirkusoch v rámci EÚ.“

trpia zvierata v cirkuse
Zdroj: newyorker.com

Hoci môžeme tvrdiť, že sa riešenie otázky cirkusov so zvieratami pohlo tým správnym smerom, ešte nie je dobojované. Aktivisti budú aj naďalej protestovať, cirkusy sa budú stále brániť a verejnosť zostane rozdelená na tých, ktorí sú ochotní bojovať za práva zvierat a na tých, ktorým je ich osud ukradnutý.