Hrobovým tichom a tvárou k stene mlčia gorily, podľa prokuratúry ešte nedávno neexistoval dôvod na trestné stíhanie Bašternáka a veselo sa politikárči pod masívnou mediálnou masážou s amnestiami. Socík je preč a takmer vyvetraný, no mečiarizmus tu smrdí stále.



Pod nánosom týchto ťažkých socio-politických tém organizujú študenti veľký protest, ku ktorému sa na facebooku pripájajú tisíce ľudí.

16. november ako precedens

V podvečer 16. novembra bratislavské ulice ožili. Na demonštrácii sa zúčastnilo približne 250 študentov, ktorí si zároveň uctili mladú Danku Košanovú, zastrelenú okupačnými vojskami Varšavskej zmluvy v auguste ’68. Slovné demonštrácie striedali transparenty aj povestné štrngajúce kľúče.

„Komouši“ si vtedy z protestu veľkú hlavu nerobili, ale udalosti v Bratislave a v Prahe predznamenali definitívny pád režimu a otvorili brány novej demokratickej atmosfére.

Po takmer 28 rokoch sa chystá v hlavnom meste to, čo už demokratická spoločnosť pozná. Po Gorile či Bonaparte je Veľký protikorupčný pochod iniciatívou, ktorú netreba podceňovať, pretože jej prípadný úspech môže opäť spôsobiť neurózy politickej garnitúre.

Protikorupčný pochod organizujú študenti z vlastnej iniciatívy, nie opozícia. Pôjde sa od Hviezdoslavovho námestia po Námestie SNP. Práve tam sa v novembri 1989 začala Nežná revolúcia.

Na facebooku sa medzi zúčastnených hlási doposiaľ vyše 8-tisíc a záujem potvrdilo 18-tisíc ľudí, no čísla stále rastú (údaje sú ku dňu 8.4.2017). Sociálne siete môžu zavádzať, ale situáciu, v ktorej žijeme, už neoklame a neutíši nikto.

Zdroj: TASR

Kaliňák nemá pocit, že by porušil zákon

„Ja mám stanovený mandát voličmi, ktorých bolo 350-tisíc a musím si ho napĺňať. Nemám pocit, že by ste mi vy alebo ktokoľvek iný vyčítal, že som porušil zákon alebo nekonám eticky v súvislosti s kauzou Bašternák, ktorá je stará päť rokov,“ odpovedá minister vnútra Róbert Kaliňák k protikorupčnému pochodu a k požiadavke odvolať ho. Zároveň dodáva: „Študenti majú zo zákona právo na vyjadrenie svojho názoru. No nie je to nádherné?“ Veru je. A z vašej strany aj dosť ironické.

Z úst viacerých politikov zaznievajú k pochodu diplomatické odpovede, vyhýbajú sa odpovedi, či by protest podporili. Boris Kollár je ochotný poskytnúť priestor v rádiu, ale jeho komunikácia s mladými nie je ideálna. Hrozia iné neduhy.

Práve pre zbabelosť a neohrabanosť vás, sediacich v oblekoch na najvyšších miestach, ktorí kradnete, hašteríte sa ako deti a pripínate si nezmyselné hodnosti, sa kdesi vzkriesil extrémizmus. Ale to už nie je len o veľkom bicáku a kebaboch. Podpredseda strany ĽSNS Milan Uhrík nedokáže v priamom prenose odsúdiť transporty, lebo nie je historik, ale osmičky má snáď aj na bicykli.

„18. apríl bude o kravaťákoch s dlhými prstami, veľkými účtami, pochybnými prevodmi a jazykovými vadami. Ale je to aj o nás, študentoch a všetkých slušných ľuďoch.“

Tu sa už argumenty minuli. Sme generácia spútaná minulosťou vašich zlyhaní. Nie každý sa uspokojí s treskou a s nohami vyloženými na stole sledujúc farmárčiny v telke. Záleží nám na budúcnosti krajiny a na generáciách, ktoré prídu po nás.

Klamstvá a prešľapy sú pre vás mantrou, dostali ste nás do marazmu, ktorý si vyberá daň a v ktorom rekordnú návštevnosť v kinách dosiahne film o politických zločinoch.

18. apríl bude o kravaťákoch s dlhými prstami, veľkými účtami, pochybnými prevodmi a jazykovými vadami. Ale je to aj o nás, študentoch a všetkých slušných ľuďoch.

Po proteste možno nikto z vysokopostavených nerezignuje a kauzy ostanú nepovšimnuté, no pretrvávajúcou zmesou ochoty, kritického rozumu a porozumenia môžeme poraziť politický hyenizmus a šíriace sa ultra-pravicové zlo. Žiadne prásky ani iné divočiny – budeme tam slušne, sebavedomo, za lepšie zajtrajšky.