Niektorí sa boja návratu do mečiarovských rokov. Ohrozená môže byť sloboda novinárov.



Slovensko sa dnes zobudilo do čierneho dňa. Obyvatelia sa dozvedeli o vražde novinára Jána Kuciaka zo spravodajského portálu Aktuality.sk. Zabitá bola aj jeho snúbenica Martina Kušnírová.

Ján Kuciak a jeho partnerka boli zavraždení v rodinnom dome iba niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy – vo Veľkej Mači pri Galante. Kuciak pritom písal o témach, ktoré sa častokrát spájali s vládnym Smerom. Jeho posledný článok sa venoval Kočnerovi.

„Sme šokovaní a zhrození správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu,“ oznámil k vražde Kuciaka Ringier Axel Springer, ktorý Aktuality.sk vydáva.

Informoval, že s políciou bude spoločnosť spolupracovať pri vyšetrovaní. Okrem toho sa v stanovisku uvádza, že Ringier Axel Springer plánuje pokračovať v investigatíve.

„V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti,“ uvádza sa v správe.

Policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej konferencii potvrdil, že najpravdepodobnejší motív je, že vražda Kuciaka súvisí s investigatívnou činnosťou novinára. Podľa investigatívneho novinára Toma Nicholsona mohlo ísť o Kuciakovu poslednú kauzu, ktorú riešil. Išlo o prítomnosť talianskej mafie na východnom Slovensku, ktorá mala kradnúť eurofondy. Taktiež mala mať prepojenie na vládne strany. „Týka sa to prítomnosti pravdepodobne talianskej mafie na východnom Slovensku. Išlo o podozrenie, že kradnú eurofondy a posielajú ich naspäť do Talianska,“ uviedol pre Denník N. Vyšetrovanie je však iba na začiatku, podľa generálneho prokurátora je štyri dni v sklze, pretože vražda sa mala stať ešte vo štvrtok. Ján navyše riešil množstvo káuz.

Milión eur za informácie

Počas dňa sa k udalosti vyjadrili aj mnohé osobnosti a traja najvyšší činitelia. Prezident Andrej Kiska uviedol, že je otrasený a zhrozený tým, že sa niečo také mohlo stať na Slovensku.

„Chladnokrvná vražda mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť potrestaný. Musíme čo najrýchlejšie nájsť tých, čo to urobili, a zaistiť bezpečnosť novinárov,“ informoval na sociálnej sieti.

Aj Andrej Danko v stanovisku zdôraznil, že dúfa, že polícia využije všetky prostriedky, aby našla páchateľa.

Čin ostro odsúdil aj predseda vlády Robert Fico, ktorý uviedol, že ak sa ukáže, že bol Kuciak zavraždený kvôli svojej práci, ide o „o bezprecedentný útok na slobodu tlače a demokraciu na Slovensku.“

Okrem toho vláda vyčlenila sumu milión eur za informácie o možnom páchateľovi. Prispieť môžete aj anonymne na čísle 158 alebo na čísle +421 915 967 793.

Novinári sa spojili

V súvislosti s otrasným činom sa spojili aj mnohé veľké médiá a v tejto súvislosti vydali spoločné vyhlásenie, kde vyslovili spolupatričnosť a deklarovali záväzok pokračovať v pokrývaní tém, na ktorých Kuciak pracoval.

„Vražda novinára je vážnym znamením, že sa zločin obracia proti jednému z najdôležitejších pilierov slobody: slobody slova a práva občanov kontrolovať mocných a tých, ktorí prekračujú zákon. Môže ísť o pokus zastrašiť nás všetkých, a preto sa musíme zjednotiť a bojovať proti tomuto ohrozeniu,“ uviedli vo vyhlásení.

Okrem toho vyzvali štát, aby urobil všetky potrebné kroky na vypátranie zločinov a zabezpečenie bezpečnej práce novinárov. „Novinári sú pre zdravú a slušnú spoločnosť rovnako dôležití ako napríklad polícia alebo prokuratúra. Tento útok ide proti nám všetkým a nemôže ostať bez odpovede,“ dodali.

Pod vyhlásenie sa podpísali šéfredaktori Marián Kolár (TASR), Beata Balogová (SME), Peter Bárdy (Aktuality.sk), Oliver Brunovský (Trend), Ivan Čeredejev (Plus 7 dní), Štefan Hríb (.týždeň), Dušan Karolyi (Košice Dnes), Matúš Kostolný (Denník N), Júlia Kováčová (Nový Čas), Henrich Krejča (Markíza), Roland Kubina (Joj), Ivana Mandáková (Plus 1 deň), František Múčka (Postoj.sk), Peter Palovič (Rádio Expres), Juraj Rybanský (RTVS), Nora Slišková (Pravda), Agáta Staneková (Rádio Aktual), Zoltán Szalay (Új Szó), Marcela Šimková (Hospodárske noviny) a Jaroslav Vrábeľ (Korzár).

Tragická udalosť úmrtia dvoch mladých ľudí, ktorí si plánovali spoločnú budúcnosť, neotriasla len novinárskou obcou. V rôznych mestách na Slovensku zapaľovali za Jána a Martinu sviečky. V marci sa v Bratislave i mnohých iných mestách chystá symbolický pochod.

Úprimnú sústrasť rodine Jána Kuciaka. Odpočívaj v pokoji, Ján!