Životné prostredie dostáva v posledných rokoch poriadne zabrať. Znečisťovanie oceánov plastovým odpadom, veľké množstvo smogu či masívne výruby dažďových pralesov neblaho vplývajú nielen na našu zem, ale aj na nás samotných. Múdri ľudia, našťastie, nachádzajú naozaj kreatívne spôsoby, ako so znečisťovaním bojovať.



Koniec plastov – prichádza Ohoo! 

Plasty predstavujú jeden z najväčších problémov dnešnej doby, pretože sa v prírode nedokážu prirodzene rozložiť. Namiesto toho sa len rozpadajú na drobné plastové čiastočky, takzvané mikroplasty. Tieto sa v čističkách vôd nedokážu úplne odfiltrovať a dostávajú sa do pitnej vody aj jedla, kde môžu podľa britských vedcov uvoľňovať škodlivé chemikálie.

S množstvom plastového odpadu sa, našťastie, rozhodol bojovať britský startup Skipping Rocks Lab. A to naozaj unikátnym spôsobom. Ohoo – ako sa tento projekt volá – balí vodu do jedlých bublín, vytvorených z morských rias a chalúh. Obal je teda plne ekologický a v prírode sa rozloží za 4 až 6 týždňov. Spoločnosť plánuje v budúcnosti úplne nahradiť PET fľaše ich vynálezom a skoncovať tak so znečisťovaním našej planéty.

Morské koše

Kvôli obrovskému množstvu odpadu, ktorý do nich ľudia vyhadzujú, sa z morí a oceánov pomaly stávajú  veľké smetiská. Austrálčania Andrew Turton a Pete Ceglinski sa už tomuto znečisťovaniu nemohli len nečinne prizerať a povedali si, že s tým musia niečo urobiť. Vytvorili Seabin, plávajúci odpadkový kôš, ktorý sa nachádza v blízkosti prístavov. Pohybuje sa hore-dole podľa výšky morskej hladiny a zbiera všetok plávajúci odpad.

Voda je nasávaná z povrchu a prechádza cez záchytný vak vo vnútri zariadenia. Následne sa odčerpáva späť do prístavu, pričom všetok odpad a nečistoty ostávajú zachytené vo vaku. Seabin vie takýmto spôsobom prečistiť až  25 000 litrov vody za hodinu!

Proti smogu v mestách pomôžu bicykle

To, že bicykel je ekologická forma dopravy, je známe už dlhé roky. Daan Roosegaarde však ekologickosť tohto prostriedku posunul na novú úroveň. Jeho Smog Free Bicycle čistí vzduch počas jazdy! Tento inovatívny bicykel má na riadidlách umiestnený filter, ktorý absorbuje špinavý vzduch, vyčistí ho a následne ho vyfukuje na cyklistu. Nápad by mohol vyriešiť problém veľkého množstva smogu v mestách, ak by si ľudia zvykli používať takéto bicykle namiesto áut.

Spolu so Smog Free Tower a Smog Free Ring je súčasťou veľkého projektu Smog Free Project, ktorý bojuje proti znečisteniu veľkých miest. Prvé bicykle by sa mali objaviť v Číne a je už len na ľuďoch, či pre záchranu prírody obetujú pohodlné vyvážanie sa autami za jazdu na dvoch kolesách.

Zdroj: studioroosegaarde.net

Keď človek nemôže, príroda pomôže! 

Pri meraniach objemu plastového odpadu v prírode vedci zistili, že množstvo plastu je oveľa menšie, ako by pri jeho súčasnej produkcii malo byť. Začali teda hľadať príčinu a prišli s prekvapivým objavom. Môžu za to baktérie druhu Ideonella sakaiensis! Tieto mikroorganizmy si vyvinuli enzýmy, vďaka ktorým dokážu rozkladať polyetyléntereftalát – polymér využívaný na výrobu plastov (známy skôr pod skratkou PET). Plastovú fľašu vedia zlikvidovať za 6 týždňov!

Tím japonských vedcov, ktorí baktériu našli, verí, že ich objav povedie k nájdeniu nových spôsobov, ako redukovať množstvo plastového odpadu, či už pomocou mikroorganizmu samotného, alebo jeho zázračných enzýmov.

Zdroj: marketbusinessnews.com

Príroda nám dáva krásny príklad toho, že v boji proti veľkým problémom občas pomáhajú aj úplné maličkosti. Preto ak aj nemáte veľké nápady, ako ľudia spomenutí vyššie, skúste spraviť aspoň niečo malé a zajtra ráno ísť do práce či školy napríklad na bicykli alebo urobiť o dva kroky viac a namiesto zmiešaného odpadu vhodiť tú plastovú fľašu do separovaného. Vaše okolie vám určite poďakuje.