Ako sa vysporiadať so šikanovaním, ohováraním a prípadným sexuálnym obťažovaním? Čo k tomu mladých ľudí vedie? Presne týmito problémami sa stretáva aj mladá teenagerka, ústredná postava seriálu, Hannah Bakerová, ktorá dennodenne zápasila so šikanovaním, ohováraním a obťažovaním, mala málo podpory od rodiny a školy a prešla si aj zradou od svojich kamarátov.Kontroverzný teenagerský seriál z produkcie Netflix, natočený na základe knižnej predlohy autora Jay Ashera, sa začal natáčať v roku 2017 pod vedením režiséra Briana Yorkeya a stal sa jedným z najúspešnejších seriálov odkazujúcich na šikanovanie na stredných školách.  Hlavné postavy znázorňujú mladí herci Dylan Minnette (Clay Jensen) a Katherine Langford (Hannah Bakerová).

Hlavný hrdina seriálu, Clay Jansen, študent strednej školy Property High, ktorý miloval svoju najlepšiu kamarátku a spolužiačku Hannu Bakerovú, jedného dňa nájde pred dverami tajomnú krabicu s kazetami a listom. V nich sa Hannah, ktorá spáchala samovraždu, spovedá, prečo tak urobila. Okrem zvukovej spovede nechala aj list s inštrukciami, z ktorého vznikla reťazová správa, aby sa kazety dostali postupne ku každému aktérovi spomenutému v jej kazetách. Na tých sa venuje jednotlivo každej osobe v živote, ktorá podľa Hannah mala vplyv a väčšiu či menšiu vinu v tom, že si siahla na život. Kto sa v nich objaví? Dozviete sa viac na web stránke Netflixu, kde sa dá pozrieť celý seriál online. Trailer tu.

Seriál poskytuje v plnej miere dôvody a formy násilia, ktoré v školách a v životoch mladých ľudí denne číhajú na každého. Zaujímavou a pre teenagerov atraktívnou formou je prezentovaná situácia, ktorá je realitou u mnohých. Aj keď je ústrednou témou šikanovanie a obťažovanie, seriál zdôrazňuje postupy ako sa v podobných prípadoch zachovať. Herci, ktorí stvárnili jednotlivé postavy sa úspešne popasovali so znázornením svojich charakterov, zahrali ich dôveryhodne a výborne svojim výkonom vtiahnu divákov do deja a vzbudia rôzne emócie.

Kontroverziu seriálu dodáva fakt, že jednotlivé dôvody a formy šikanovania a obťažovania v horšom prípade môžu viesť teenagerov k podobným formám riešenia svojich životných problémov. Dej a obraz je v niektorých prípadoch príliš realistický, čo môže byť pre slabšie povahy nezvládnuteľné. Aj napriek dobrému mieneniu autora seriálu predísť a pracovať so šikanovaním, tento seriál môže byť v určitej miere považovaný za podrobný návod na seba-poškodenie.