Striedanie seriálových sezón je neúprosné a skôr či neskôr príde cliffhanger, po ktorom nasleduje niekoľkomesačný pôst. Našťastie, mimo káblovky neplatia zaužívané intervaly, a nájde sa množstvo menších titulov, ktoré práve teraz prinášajú nové diely. Tu sú štytri binge-worthy série na toto leto.Seriál, pri ktorom nezaspíš

Day 5 je postapokalyptický seriál postavený na drsnej premise. Vo väčšine katastrofických príbehov sa hrdinovia prebudia do sveta, v ktorom ľudstvo smeruje do záhuby. Hrdinami tohto seriálu sú naopak ľudia, ktorí v zlomovú noc nezaspali, zatiaľ čo ostatní to už majú za sebou. Pravidlá sú jednoduché, kto zaspí, ten zomrie.

Prvá séria (predstavujúca 6 z celkovo trinástich dielov) rozpráva napínavé a často absurdne vtipné príhody narkomana, setričky, pilota a trinásťročného geeka, ktorí sa snažia prísť na dôvod úmrtí skôr než sami zaspia. Seriál bol v produkcii už od roku 2012 a vyzeralo to všelijak, ale nakoniec je predsa len tu a na nezávislú produkciu vyzerá viac než dobre.

fsociety2

Pred niekoľkými dňami odštartovala druhá séria futuro-anarchistickej ságy o mladom security ajťákovi Elliotovi a jeho záhadnej spolupráci s anarchistickým revoluciárom, ktorý si hovorí Mr. Robot. Elliot nemá rád spoločnosť, spoločnosť nemá rada jeho. Klinickú depresiu lieči drogami a po nociach prelieza diery v bezpečnosti, na ktoré narazí. Jedna z nich ho zavedie k ďalšej partičke, ktorá pripravuje plán k zničeniu všetkých záznamov o dlhoch.

Ak vám to nápadne pripomína nejaký film, tak áno tých podobností je tam viac. Napriek tomu ide o seriál s pomerne autenticky spracovaným námetom a transmediálnym storytlingom. Aktuálna séria pobeží do polovice septembra.

Denná dávka Pištovho vesmíru

Steven Universe je brilantne nakreslenou paródiou na suprehrdinovské série z pera a ceruzky Rebbecy Sugar podieľajúcej sa aj na kultovej sérii Adventure Time. Príbehy so točia okolo superchlapca menom Steven, ktorý vyrastá s trojicou superžien.

Príjemné, 10 minútové, často prekvapivo hudobné diely sa na verejnosť trúsia vždy veľmi nerovnomerne. Niekedy s veľkými prestávkami, inokedy hneď niekoľko za deň. Najnovšia „várka“ začala vychádzať s týždňovými prestávkami a od 18. júla do 12. augusta bude pokračovať na dennej báze. Jeden z dielov už bol dokonca nominovaný na Emmy, takže je sa na čo tešiť.

Stephen King Revival

Posledným titulom ktorým sa oplatí zabiť pár hodín je miniséria z produkcie Netflixu s názvom Stranger Things. Jedná sa o mimoriadne podarené ohliadnutie za legendárnymi 80’s a televíznymi filmami podľa kníh Stepehena Kinga (The Shining, It) či sci-fi klasikami z produkcie Stevena Spielberga (Close Encounters of the Third Kind, E.T.) a Johna Carpentera (The Thing). Nechýba v nich citlivo vyvážené napätie, autentický vizuálny aj hudobný dojem ani psychotická Wynona Ryder (Beetlejuice, Edward Scissorhands).

Ak očakávaš originálny príbeh s nečakanou zápletkou, zrejme budeš sklamaný, ale ak máš rád čokolvek z menovaného, prípadne si o tom nikdy nepočul, tak určite nevynechaj tento kúsok brilantne namixovaný z esenciálnych príbehov tohto obdobia, vrátane zadných vrátok do neodmysliteľného sequelu.