Koľko má najmladší držiteľ vysokoškolského diplomu? A čím je zaujímavá Grónska univerzita? Tie najneočakávanejšie fakty čítaj v nasledujúcich riadkoch. 1. Najstaršia doposiaľ fungujúca univerzita je Univerzita al-Qarawiyyin v meste Fez v Maroku?
  Založila ju v roku 859 Fatima al-Fihri a za krátky čas sa stala hlavným vzdelávacím strediskom celého moslimského sveta. Navštevujú ju študenti od 13 do 30 rokov, ktorí môžu získať stredoškolský diplom, ale aj bakalársky titul. Nie všetci odborníci sa zhodujú v tom, že ide o najstaršiu univerzitu – súvisí to s tým, aký typ školy sa za univerzitu dá považovať. Univerzita al-Qarawiyyin je označovaná ako „madrasa“, čo je pojem zahŕňajúci rovnako vzdelávacie i náboženské inštitúcie. Faktom však ostáva, že podľa UNESCA i Guinessovej knihy rekordov ide o najstaršiu fungujúcu vzdelávaciu inštitúciu na svete.

  Univerzita al-Qarawiyyin v meste Fez.
  Univerzita al-Qarawiyyin v meste Fez. Zdroj: wikipedia.
 2. Irán má najvyšší pomer žien k mužom študujúcich na vysokých školách spomedzi všetkých suverénnych štátov?
  Hoci v súčasnosti je pomer ženy : muži na iránskych univerzitách 1,22 : 1,00, situácia nebola vždy taká priaznivá. Práve naopak, šancu na rovnocenné vzdelanie malo v minulosti len veľmi málo žien. Najmä mladé ženy z tradičných rodín nemohli navštevovať školy, pretože väčšina učiteľov boli muži, prípadne to neboli školy islamské. Vďaka snahám iránskych feministiek a islamskej revolúcie sa situácia zmenila a dnes viac ako 60 % všetkých študentov vedy a techniky na iránskych univerzitách sú ženy. moslimka
 3. 11 percent gréckych bezdomovcov má vysokoškolský diplom?
  Kvôli pretrvávajúcej nepriaznivej ekonomickej situácii v štáte, počet ľudí bez domova v Grécku stále narastá. Nejde však len o ľudí nevzdelaných či drogovo závislých. Až 11 % z nich má vysokoškolské vzdelanie, 23,5 % vlastní stredoškolský diplom, kým len 9 % z nich sú analfabeti. Ich priemerný vek je 47 rokov a mnohí z nich sú bývalými učiteľmi, ekonómami či sekretárkami. Títo „novodobí“ grécki bezdomovci sa od tých ostatných líšia tým, že majú v rukách laptopy či iPhony.

  bezdomovec
  Zdroj: Richard Masoner, Flickr
 4. Univerzita v Indiane udelila vysokoškolský diplom za krížovky?
  Stalo sa to v roku 1974, kedy si titul v odbore nazvanom enigmatológia vyslúžil Will Shortz. Stal sa tak jediným známym človekom, ktorý sa diplomom v tomto odbore môže hrdiť. Získal tiež titul doktora práv na Univerzite vo Virgínií. Celý svoj život však zasvätil tvorbe tajničiek pre prestížne magazíny a spoločnosti, napríklad aj pre The New York Times.

  Will Shortz. Zdroj: patch.com
  Will Shortz. Zdroj: patch.com
 5. Grónska univerzita má menej ako 20 zamestnancov?
  Navštevuje ju len okolo 150 študentov. Vláda totiž platí mladým z Grónska, ak sa rozhodnú študovať na akejkoľvek univerzite v Európe či Severnej Amerike. Grónska univerzita sídli v hlavnom meste Nuuk a študovať sa tam dá na štyroch fakultách v dánštine, grónštine i angličtine. Ponúka viacero študijných programov, pričom každý kurz sa otvára, ak sa naňho prihlási aspoň 5 študentov. Ročný rozpočet univerzity je 14,8 mil DKK, čo sú takmer 2 milióny eur.

  grónsko univerzita
  Univerzita v hlavnom meste Nuuk.
 6. Najmladší držiteľ vysokoškolského diplomu mal 10 rokov?
  Je ním Američan Michael Kearney, ktorý svoj bakalársky diplom v oblasti antropológie získal už v desiatich rokoch (v roku 1994) a v štrnástich ukončil postgraduálne štúdium biochémie. Prednášať na vysokej škole začal už v šestnástich. Zúčastnil sa mnohých televíznych vedomostných súťaží, kde dodnes vyhral už viac než milión dolárov.

  michael kearney, inteligent
  Malý Michael. Zdroj: glitzyworld.com
 7. Keď J.R.R. Tolkien vyučoval na Univerzite v Leedse, otvoril tam „klub vikingov“?
  Zoskupenie s historickým nádychom spočívalo jednoducho v čítaní starých ság a popíjaní piva. Študenti navštevujúci tento klub tiež písali básne v už dávno zaniknutých jazykoch ako starodávna angličtina či starodávna nórčina. Členovia klubu tieto básne spievali, ale väčšina zväzkov zhorela.

  tolkien leeds klub vikingov
  J.R.R. Tolkien Zdroj: wikipedia