Už sedem rokov funguje slovenský rozhlas a televízia ako jedna inštitúcia. Počas tohto obdobia si prešla rôznymi zmenami.Vymenilo sa v nej mnoho ľudí, od obyčajných redaktorov a moderátorov, až po generálneho riaditeľa, ktorý sa berie ako najdôležitejší článok RTVS. V roku 2012 sa ním stal Václav Mika. Poslanci do neho vkladali nádej, že túto inštitúciu zmení k lepšiemu, keďže dovtedy nemali televízia ani rozhlas veľkú obľubu u divákov a poslucháčov.

Prečo bolo nevyhnutné spojenie?

Po rozpade Československa vznikla samostatná Slovenská republika. Spolu s ňou sa zrodili aj rôzne komerčné televízne a rozhlasové stanice, proti ktorým musel slovenský rozhlas a televízia bojovať. Tento stav sa pre obe inštitúcie stal neudržateľným, a tak koncom roku 2010 prišiel do platnosti zákon, ktorý rozhlas a televíziu spojil.

Keď RTVS vznikla, poslanci NRSR museli zvoliť generálneho riaditeľa, a tak bola na post dosadená Miloslava Zemková. Vo vedúcej pozícii sa však veľmi dlho neohriala. Vďaka pochybným machináciam s budovami vlastnej inštitúcie bola odvolaná radou RTVS a poslancami. Na post generálneho riaditeľa bol preto zvolený nový člen, a to Václav Mika. Televízia aj rozhlas akoby z popola vstali, sledovanosť a počúvanosť začala stúpať. Do vysielania boli zaradené nové a nepoznané formáty, čo sa ľuďom veľmi páčilo. Postupne RTVS začala prekonávať stálice na mediálnom trhu – televíziu JOJ a Markízu.

Václav Mika. Zdroj: Facebook.com / Vašo Mika

Našťastie alebo bohužiaľ?

Václav Mika zastával svoj post celé funkčné obdobie bez najmenších problémov. Keďže sa jeho vládnutie chýlilo ku koncu, k slovu sa opäť dostali poslanci NRSR. Ich úlohou bolo rozhodnúť, kto bude zastávať najvyššie miesto. Každý, kto čakal, že Mika bude do funkcie zvolený znova, bol na veľkom omyle. Generálnym riaditeľom RTVS sa stal Jaroslav Rezník. Každý správne zmýšľajúci človek vedel, že obdobie úsvitu RTVS sa skončilo.

Vľavo súčasný generálny riaditeľ RTVS – Jaroslav Rezník. Zdroj: Facebook.com / RTVS

Rezník je spájaný s mnohými škandálmi, a preto nerozumiem, prečo sa práve on stal generálnym riaditeľom. Hneď po svojom nástupe do funkcie začal s mnohými opatreniami. Niektoré z nich sú pre mňa nepochopiteľné. S veľmi negatívnymi ohlasmi sa stretlo rozhodnutie, že sa viac nebude vysielať investigatívna relácia Reportéri.

Rezník vyhlásil ešte v minulom roku, že investigatívnu žurnalistiku treba robiť inak. Ako dôvod zastavenia relácie Reportéri uviedol, že ju chce spojiť s reláciou Občan za dverami. To má byť lepšia investigatívna žurnalistika? To je jednoducho také slovenské, zničiť všetko, čo je dobré a má úspech.

 

Zdroj: Facebook.com / Reportéri RTVS

Ďalšia zaujímavá vec sú personálne zmeny. Rezník si dosadil na vybrané miesta svojich ľudí. Príkladom sú rôzni moderátori či redaktori, tiež sa zmenil technický riaditeľ, ktorý mal pod palcom rozsiahlu digitalizáciu televízneho a rozhlasového vysielania. Tak sa malo skvalitniť vysielanie. Nesmiem pozabudnúť na čistky, ktoré sa udiali v niekoľkých štúdiách RTVS na Slovensku. Mnohí šéfredaktori alebo radoví zamestnanci odišli, pretože nesúhlasili s novými nariadeniami od generálneho riaditeľa.

Mám naozaj pocit, že RTVS sa začala vracať v čase. Keď sme sa konečne všetci potešili, že vstala z popola, že má nádej byť najsledovanejšou televíziou na Slovensku. Všetko snaženie prišlo nazmar, pretože sa do vedenia RTVS dostali nesprávni ľudia.  Podľa mňa je to len skrytá hra vládnucej politickej strany SMER-SD, ktorá chce ovládnuť celú inštitúciu. Chce ju uchopiť do vlastných rúk. Všetko mi to pripomína divoké deväťdesiate roky, kedy ovládol Slovenskú televíziu vtedajší premiér vlády, Vladimír Mečiar.

Vladimír Mečiar. Zdroj: www.blogovisko.sk

V súčasnosti je všetko v rukách ľudí, ktorí môžu starú garnitúru odtrhnúť od žita a zvoliť mladých a perspektívnych ľudí, ktorí budú Slovensko prezentovať tak, ako je to potrebné. Verím, že tu nebudem mať konečne pocit bezprávia a samotný štát bude naklonený ku mne. Veď tak to má byť, že štát pomáha občanom, ale čo z toho, keď tu vládnu takíto ľudia. Treba zmenu, ktorá bude pozitívna a pomôže každému z nás.