Takmer pred 25 rokmi objavila právna úradníčka Erin Brockovich karcinogén, chróm-6, ktorý kontaminoval vodu v jej rodnom meste Hinkley v Kalifornii. Ako sa zdá, tento prípad nebol jediný.Organizácia The Enviromental Working Group (EWG) zistila, že približne 218 miliónov Američanov pije kontaminovanú vodu s možnými nebezpečnými hodnotami tejto chemikálie. Erin Brockovich pre rozhovor do magazínu Mother Jones priznala, že je rozzúrená, no nie prekvapená. ,,Myslela som si, že Hinkley bola jednorazová záležitosť,“ poznamenala so smiechom. ,,Neuvedomila som si, že Hinkley je všade. Je to frustrujúce.“

Nebezpečná látka spôsobuje rakovinu

Chróm-6 je ťažký kov, ktorý sa používa v rôznych priemyselných procesoch, od výroby ocele až po výrobu energie, pričom v prírode je jeho výskyt skôr ojedinelý. Obyvatelia Severnej Karolíny obviňujú Duke Energy zo znečisťovania pitnej vody.

Medzitým však evidencia jedovatosti chrómu-6 rástla. Dvojročná štúdia Národného toxikologického programu z roku 2008 prišla na to, že jeho zlúčeniny vyvolávajú rakovinu u myší a potkanov. V správe z roku 2014 sa hovorí aj o ľudských karcinogénoch. Agentúra pre toxické látky a register chorôb (ATSDR) zistila, že látka chróm-6 je spájaná s rakovinou respiračného a tráviaceho systému.

Tmavé políčka ukazujú vyššie úrovne chrómu-6. Zdroj: motherjones.com/Enviromental Working Group
Tmavé políčka ukazujú vyššie úrovne chrómu-6. Zdroj: motherjones.com/ Enviromental Working Group

EWG ďalej zistila, že z viac ako 60-tisíc testov v rozmedzí rokov 2013 – 2015 malo až 75% vzoriek vody istú hladinu chrómu-6. Phoenix, St. Louis, Houston a Los Angeles, to sú hlavné mestá s najvyššou hladinou chrómu-6. Až dve tretiny Američanov pije vodu z vyššie uvedených testov.

Dve tretiny Američanov pije vodu s istou hladinou chrómu-6.

Vyjadrenia expertov vravia, že regulácia chrómu-6 nenastane tak skoro. Proces posudzovania Agentúrou pre ochranu životného prostredia (EPA) bol na niekoľko rokov zastavený z dôvodu chemicko-priemyselného lobizmu. V roku 2011 EPA spísala návrh hodnotenia rizika chrómu-6. Bol to prvý krok k budúcej potenciálnej regulácii. Zistili, že zlúčeniny sú pravdepodobne karcinogénmi aj pre ľudí, no napriek tomu sa návrh nikdy oficiálne nezrealizoval.

Zdroj: greenspec.co.uk
Zdroj: greenspec.co.uk

Chemická priemyselná skupina The American Chemistry Council požadovala rozšírenie štúdií. Tie boli po financovaní RadouInštitútom pre výskum elektrickej energie kompletné. Aktualizovaný návrh hodnotenia rizika chrómu-6 sa očakáva budúci rok, po ktorom bude nasledovať rozsiahle obdobie na pripomienky v rámci kontrolného procesu.

Zdroj: motherjones.com