Aula opäť ožila. Približne 600 uchádzačov o štúdium na FMK rozpútalo párty, ktorej súčasťou bol aj raper Tono S. a instagramová influencerka Alžbeta Saloňová.Ako po minulé roky, tak aj tento na záujemcov čakali stánky, v ktorých na nováčikov čakali členovia rôznych fakultných médií ako napríklad rádio Aetter, časopis Atteliér či FMK TV. V čom bol DOD tento rok výnimočný?

„Viac sme otvorili tento rok chodbu, aby sa mohli záujemcovia o FMK rozprávať s tými, ktorí u nás už študujú. Na druhej strane tí, ktorí chceli byť na prednáškach, mohli ostať v aule. Inak sa žiadne veľké zmeny neudiali. Máme pevne nastavený model, ktorý funguje. O tom svedčí aj účasť. Tento rok tu bolo takmer 600 študentov,prezradil organizátor prodekan Brník.

FMK DOD
Zdroj: Mária Šmilňáková

Uchádzačom sa prihovoril aj absolvent FMK Tono Suchota, ktorý po úvodnej piesni vtipne poznamenal, že on túto školu vyštudoval úplne legálne a pri záverečnej práci nečerpal len z piatich kníh. Dnes mnoho raperov tvrdí, že škola a štúdium je zbytočné a iba brzdí rozvoj talentu. 

„Je to krátkozraké tvrdenie, pretože u nás si len jeden z milióna dokáže zarobiť rapovou kariérou. Ale ak študuješ niečo, čo ťa baví, tak prečo nie? Škola ti dáva veľa možností, ako svoj talent rozvíjať. Škola je potrebná, ale to, či niekoho brzdí alebo nie, je individuálne,“ povedal svoj názor Tóno S.

(Celú odpoveď si môžete vypočuť nižšie.)

Zopár otázok sme položili aj Betke, ktorá štúdium na FMK čoskoro ukončí, keďže je piatačka. Opýtali sme sa, ktoré povinne voliteľné predmety by odporúčala nielen nováčikom, ale aj starším.

„Chodila som na fotku s docentom Jozefom Sedlákom. Bolo to skvelé, pretože študentom vedel podať konštruktívnu kritiku a venoval sa im naplno. Najradšej som však mala interpretačný seminár s pani docentkou Zorou Hudíkovou. Dal mi veľa praxe čo sa týka vystupovania pred kamerou, pracovania s mikrofónom, s textom aj s čítačkou.“

FMK DOD
Doktorandky Zuzka Benková a Simona Mičová. Zdroj: Mária Šmilňáková

A či ju FMK naučila všetko, čo vo svojej práci v RTVS potrebuje, sa dozviete v zvukovom zázname nižšie.

Ako teda spomenul pán prodekan Andrej Brník, okrem prednášok so zaujímavými ľuďmi na uchádzačov o štúdium čakali aj stánky. Tie prezentovali jednotlivé školské médiá a odbory fakulty. Opýtali sme sa aj budúcich nováčikov, čo sa im tu páčilo najviac a či bola toto ich posledná návšteva našej školy.