Casey Affleck si prišiel do Karlových Varov prevziať cenu a zároveň uviesť svoju novú snímku Prízrak.KARLOVE VARY – Medzi hlavných hostí 52. ročníka filmového festivalu v Karlových Varoch patrí aj držiteľ Oscara a Zlatého glóbusu Casey Affleck, mladší brat známejšieho herca Bena Afflecka. Prišiel si prevziať cenu a uviesť svoju novú snímku Prízrak.

V súčasnej americkej kinematografii predstavuje jednu z najtvorivejších osobností, kedže je hercom, scenáristom, režisérom a producentom zároveň. K zatiaľ najväčšiemu vrcholu jeho kariéry patrí film Miesto pri mori. Za svoj herecký výkon v tejto dráme získal viac než štyridsať ocenení. Vďaka svojím zásluhám si na slávnostnom otvorení prevzal Cenu prezidenta festivalu.

Tlačová konferencia k novému filmu Prízrak. Zdroj: Aneta Štefkovičová

Zároveň spolu so scenáristom a režisérom Davidom Lowerym a celým tímom uviedli ich najnovší film Prízrak, ktorý bol tým najoriginálnejším, čo tohtoročný festival Sundance v Spojených štátoch ponúkol. Táto filmová poéma je ich tretím spoločným filmom, ktorého scenár je však omnoho experimentálnejší, než je zvykom. Má približne tridsať strán, no samotný príbeh obsahuje málo dialógov a skôr viac popisov smerujúcich do hĺbky. „Každý dobrý film je experimentom a rovnako ako experiment v laboratóriu, ani úspech filmu by nemal byť posudzovaný podľa toho, či sa jeho výsledky stotožňujú s tým, čo ste si mysleli, že robíte. Skôr podľa toho, čo všetko ste sa naučili z toho experimentu. A vždy, keď pracujem s Davidom, tak sa toho naučím veľa,” uviedol Affleck.

Hlavný protagonista filmu pôvodne nevedel, o čom scenár je, no súhlasil so svojím účinkovaním. Odôvodnil to tým, že je preňho dôležitejšie príjemné pracovné prostredie a spolupráca s kamarátmi. Je o ňom všeobecne známe, že sa ako hollywoodsky herec rovnako rád zapája aj do účinkovania v nízkorozpočtových a nekomerčných filmoch. „Snažím sa nemyslieť na to, či ľudia ten film uvidia alebo nie. Chcem sa len venovať veciam, ktoré sú pre mňa zaujímavé. Zvyčajne pozerám na to, kto film režíruje a či cítim určitú spojitosť so scenárom.”

Zdroj: Aneta Štefkovičová

V novom filme Affleck umiera pri autonehode a z pozície ducha sleduje, ako sa jeho filmová manželka Rooney Mara vyrovnáva so stratou milovanej bytosti. Po zvyšok filmu je skrytý pod plachtou. Tento obraz mal režisér David Lowery vo svojej hlave už pri písaní scenára. „Aj napriek tomu, že Caseyho tvár je zakrytá pod plachtou, stále máte pocit, že je protagonistom filmu a hlavnou postavou. Chceli sme vidieť, aký umelecký výkon dokáže herec podať, keď je úplne zbavený všetkých typických pomôcok, ktoré majú bežne k dispozícii vo väčšine filmov.”

Otázne je, či samotný herec aj verí v duchov a podobné nadprirodzené bytosti. „V mojom dome sa rozbilo veľa vecí, ale zvyčajne sú za tým moje deti. Počas noci je duch tá najmenej strašidelná vec, ktorá mi napadne. Neviem, či existujú, ale pravdepodobne nie sú takí strašidelní ako ľudia.”

Autor: Nikoleta Žišková