Prinášame vám všetky informácie, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako si budete hľadať brigádu.Aktuálna situácia na trhu práce je pomerne dobrá. Veľká väčšina zamestnávateľov hľadá nových ľudí a má problém obsadiť aj miesta, kde nie je potrebná žiadna špeciálna kvalifikácia.

Pri hľadaní máte niekoľko možností, ako prácu získať. Okrem klasických návštev priamo u potenciálnych zamestnávateľov môžete navštíviť brigádnické portály (Brigada.sk, Profesia.sk, Burzabrigad.sk, Kariera.zoznam.sk), weby firiem, sociálne siete alebo si spraviť prehľad inzerátov v tlači. Ak ste už ale vo vyššom ročníku, určite si hľadajte prácu v odbore, pomôže vám to aj po skončení školy.

Agentúry? Nie vždy

Ďalšou možnosťou sú personálne agentúry. Práve s nimi má skúsenosť mnoho študentov. Sú prepojené priamo so zamestnávateľmi, treba si ale uvedomiť, že svoje služby neposkytujú zadarmo. Síce vám vedia nájsť prácu a poskytujú vám kompletný servis, vďaka nim však môžete prísť až o desiatky percent z platu. Z tohto dôvodu je vhodnejšie, keď sa zamestnáte priamo.

Jednou z akceptovateľných možností je dočasné zamestnanie cez agentúru a následný prechod priamo pod zamestnávateľa. Okrem vyššej mzdy sa môžete dočkať viacerých bonusov a výhod.

Agentúrne zamestnávanie odporúčame vtedy, ak idete do sveta a nechcete sa strachovať o to, či si nájdete prácu alebo či budete mať kde bývať.

people-335298_1280

Pozor na nepoctivých

Aj keď sa vám podarí získať prácu priamo pod firmou, neznamená to, že k problémom nepríde. Stále sú tu aj nepoctiví zamestnávatelia, ktorí vám chcú dať na „papier“ iba minimálnu sumu a ostatné peniaze vám chcú dať bokom. Mnohí sa môžu takýmto praktikám potešiť, a to už len z toho dôvodu, že nebudú musieť platiť vyššie odvody a daň.

K veľkému problému môže prísť vtedy, keď vám nebude chcieť zamestnávateľ mzdu vyplatiť. Vtedy sa môžete súdnou cestou, respektíve cez políciu domáhať len mzdy, ktorú máte uvedenú v zmluve. Neobstojí to, že vám má zaplatiť viac, naopak, keby ste sa priznali k tomu, že vám dával zamestnávateľ peniaze pomimo príjmu, môžete sa dostať do problémov aj vy.

Mali ste v minulosti zlé skúsenosti s brigádou? Ponúkli vám nejakú prácu a nakoniec išlo o niečo úplne iné? Napíšte nám o tom na filip.maxa@gmail.com.