Svet vôkol nás je plný inšpirujúcich a silných žien. Tu je len zopár z nich, ktoré dopomohli spraviť svet lepším miestom.Ženy zanechávali svoje stopy vo svete od začiatku časov. Či už vrámci podnikania alebo feminizmu, všetky tieto ženy ovplyvnili spoločnosť svojim vlastným spôsobom.

5. Millicent Fawcett – líderka sufražetiek

Millicent Fawcett, líderka sufražetiek Zdroj: gettyimages.com/Hulton Archive

Millicent zasvätila celý svoj život boju za rovnocenné práva žien a pre sufražetské hnutie na začiatku 20. stororčia. Bola taktiež politička a vášnivá spisovateľka. Ešte koncom 19. storočia usilovne bojovala za práva žien na vyššie vzdelanie a neskôr sa zamerala na kampaň, v ktorej sa snažila získať volebné práva pre ženy.

4. Benazir Bhutto – prvá pakistanská premiérka

Benazir Bhutto – prvá pakistanská premiérka Zdroj: nydailynews.com

Bhutto bola prvá žena, ktorá kedy stála na čele moslimskej krajiny. Ukončila vojenskú diktatúru a ako dvojnásobná usilovne bojovala za ľudské práva pre ženy v Pakistane. V roku 2007 bola zabitá v samovražednom útoku.

3. Mary Wollstonecraft – spisovateľka, ‘matka feminizmu‘

Mary Wollstonecraft – spisovateľka Zdroj: nytimes.com

Často bola označovaná za matku feminizmu, najmä vďaka jej knihe Obhajoba ženských práv, v ktorej jasne dokázala, že ženy nie sú podradené mužom, jednoducho im len chýbalo vzdelanie, ktoré im nebolo k dispozícií, tak ako mužom. Jej práca bola jedným z prvých spisov, ktoré požadovali rovnoprávnosť žien a ich právo na vzdelanie. Bola taktiež matkou Mary Shelley, ktorá je autorkou románu Frankenstein.

2. Jane Austen – spisovateľka

Jane Austen – spisovateľka Zdroj: historythings.com

Bezpochyby najpopulárnejšia anglická spisovateľka moderného sveta. Je považovaná za zakladateľku pojmu moderný román. Jej najpopulárnejšie kniha, Pýcha a predsudok, k dnešnému dňu predala viac než 20 miliónov kópií a bola námetom pre množstvo filmov a seriálov. Jej hlavné hrdinky boli obyčajné vidiecke ženy z vyšších vrstiev. Boli to inteligentné, morálne silné ženy, ktoré ostro kontrastujú s pochabosťou svojho okolia.

1. Helena Rubinstein – obchodníčka

Helena Rubinstein – obchodníčka Zdroj: lisaeldridge.com

Helena sa narodila v Poľsku, no neskôr emigrovala bez akýchkoľvek financií či znalosti angličtiny do Austrálie, kde vytvorila jednu z prvých a najúspešnejších make-up značiek 20. storočia. Základ jej kozmetiky tvoril lanolín, maz z merino vlny a sušené kvety. Jej rovnomenná značka z nej spravila jednu z najbohatších žien sveta a produkty pod jej menom si môžete zakúpiť aj v súčasnosti.

Kto je ženou, ktorá najviac inšpiruje vás ? Silným ženám častokrát nie sú pridelené všetky ich zásluhy a niekedy sa strácajú v záplave histórie, ktorá sa primárne zameriavala na mužov. Mnohokrát však inšpirujúce nie sú len tie najznámejšie mená ale obyčajné ženy, ktoré sa snažia svet spraviť lepším miestom.