Jedným zo športov, v ktorých sa Slováci nedajú zahanbiť je aj vodný slalom. My vám prinášame rozhovor so zástupcom mladej generácie slalomistov, Jakubom Grigarom, ktorý to dotiahol až na olympiádu.



Kedy si začal s vodným slalomom a kto ťa k nemu doviedol?

K tomuto športu ma doviedli rodičia, pretože im prekážalo, že som trávil veľa času za počítačom, na ktorom som sa hral hry. Keďže sa im to nepáčilo, prišli za mnou s podmienkou, že si mám sám vybrať nejaký šport a začať niečo robiť. Samozrejme, ako každý malý chalan, som chcel hrať futbal, kde ma mamina aj vzala na jeden tréning. Ten sa mi však nepáčil, keďže všetci tam boli o hlavu vyšší a o tri roky starší odo mňa a zistil som, že to nie je nič pre mňa. Potom som skúsil basketbal, ktorý hrával aj môj starší brat, avšak aj tam som to po mesiaci vzdal. Až nakoniec prišiel môj ocino s nápadom, že cez prázdniny si môžem vyskúšať vodný slalom. Tak som to teda skúsil a chytilo ma to až tak, že som pri ňom zostal doteraz.

Bol tento šport pre tvojich rodičov od začiatku finančne náročný?

Práve v tejto otázke je tento šport veľmi dobrý, pretože od začiatku si žiaci vôbec nič nemusia platiť. Keď som prišiel, dostal som loď, pádlo aj celú výstroj, čiže na začiatku ma to absolútne nič nestálo. Finančne náročné to začína byť až neskôr, keď už cestujeme aj mimo Slovenskú republiku. Napríklad na jar cestujeme do teplých krajín, ako Austrália a Spojené arabské emiráty. Pokiaľ však nemá človek dobré výsledky a nedostavia sa úspechy, tak nedostáva peniaze od ministerstva ani od zväzov. V takom prípade to všetko musia hradiť rodičia.

Vieme, že ťa sponzoruje Redbull. Ako si sa k nemu dostal?

Sponzoring od Redbullu bola vec, po ktorej som vždy túžil. Hneď ako som začal so slalomom sa mi páčilo, ako jazdil môj veľký vzor Peter Kauzer, ktorý bol Redbullom sponzorovaný. Okrem tohto športovca som pozerával veľa Redbull videí a tých úžasných ľudí, ktorí dokázali také veci ako iní ľudia na svete nie. A to sa mi vždy páčilo. Potom ku mne prišla moja kamarátka Janka Dukátová a vysvetlila mi, ako to funguje. Následne som im napísal a našťastie sa mi ozvali, že majú záujem o spoluprácu.

„Nie je to o tom, čo musím robiť, ale o tom, že tú značku mám rád.“

Čo musíš robiť pre tento sponzoring a ako prebieha vzájomná spolupráca?

Ako s každým sponzoringom, aj tu je to o tom, aby som prezentoval ich značku. Nie je to o tom, čo musím robiť, ale o tom, že tú značku mám rád. A rád si dám pred pretekom alebo tréningom Redbull, pretože mi pomáha. O tom to celé aj je. Ja si vážim ich a ich produkt a oni si potom na oplátku vážia mňa a pomáhajú mi tým, že mi buď ponúknu financie, alebo mi zaplatia sústredenie. Ľudia, ktorí tam pracujú sú veľmi milí a mimo oblečenia či peňazí som vďaka nim získal aj mnoho kamarátov. Myslím, že by sa dalo povedať, že vďaka Redbullu mám krídla na vode aj mimo nej, pretože mi pomáhajú aj s problémami mimo športu.

Zdroj: www.instagram.com/kubogrigar

Na čo myslíš, keď si na vode?

Na vode by som mal hlavne myslieť na tú trať a na tie bránky, ktoré prechádzam. Obzvlášť počas preteku je to tak, že sa človek musí sústrediť len na bránky a na to, ako ich prejde. Aj v tomto som ja iný, s čím mal môj tréner trošku problém. Ja som proste taký, že si všímam všetky veci dookola. Idem cez tú trať a uvedomím si: „Aha tam je nejaká pekná baba; tamto sedí moja starká…“ To je to, na čo ja hlavne myslím.

Pri akých situáciách na vode panikáriš?

Väčšinou sú to tie situácie, kedy už vidím, že tú ďalšiu bránku nestíham. To je najväčšia chyba, pretože ak neprejdem bránu mám päťdesiat trestných sekúnd, čím som úplne mimo hry. Je dôležité zostať pokojný, držať celú jazdu pod kontrolou a nepanikáriť.

Ako vyzerá tvoj bežný tréningový deň ak ťa nečaká súťaž? Máš špeciálne stravovanie či nejaké diéty?

Môj bežný tréningový deň vyzerá tak, že ráno vstanem, dám si nejakú rozcvičku, aby som na tréning neprišiel úplne tuhý, potom strávim nejakú hodinu až dve na vode podľa toho, čo mi určí tréner. Pred pretekom je to úplne iné ako počas zimy, záleží na tom, v akom období sa nachádzam. Po tréningu idem na obed, chvíľu si oddýchnem, idem na ďalší tréning, po ktorom ostanem v areáli. Tam navštívim posilňovňu, niekedy si s kamarátmi zahrám basketbal, futbal alebo si zabeháme. Nakoniec ma ku večeru čaká už len strečing a môžem ísť spokojne do postele. A čo sa týka stravy, veľa odborníkov na výživu by so mnou nebolo spokojných, pretože moje stravovacie návyky nie sú také ako u iných športovcov. Mám rád sladké, hlavne koláče, za čo sa mi chalani smejú. Myslím, že sa nestravujem vôbec ako profesionálny športovec, lebo čo mi chutí, to si dám.

„Môžem sa živiť tým, čo ma baví.“

Čo si myslíš, že ti slalom dal do života a naopak, čo ti vzal?

Z tej dobrej stránky je slalom super vec v tom, že som mohol spoznať množstvo nových ľudí, precestovať časť sveta, vidieť super miesta a ešte som bol aj za to všetko platený. Myslím, že najlepšie je to, že sa môžem živiť tým, čo ma baví. Z tej negatívnej stránky je to málo voľného času. Od malička, keď sa ostatné deti išli hrať von s loptou alebo naháňačku, ja som tam s nimi nemohol byť, pretože som musel ísť na tréning. Nezáležalo na tom, či bolo teplo, zima, či svietilo slnko alebo pršalo. V tomto mi slalom vzal kúsok z môjho detstva.

Máš motivačné slová, ktoré ťa posúvajú vpred?

Na motivačné slová ja veľmi neverím, ale častokrát mi pomáha pred pretekmi hudba. Deň pred pretekmi alebo rovno pred jazdou si pustím nejakú hudbu, pri ktorej sa cítim dobre a namotivuje ma na tú jazdu. Myslím, že to využívam najčastejšie.

Zdroj: www.instagram.com/kubogrigar

Čo teda najradšej počúvaš?

To vždy záleží od nálady, ale najradšej počúvam tvrdú hudbu ako rock, niekedy metal, vždy to záleží od toho daného dňa. Myslím, že sa to nedá úplne konkrétne povedať, pretože počúvam asi naozaj všetko.

Máš pár motivačných slov pre mladých nádejných športovcov?

Ja by som len povedal, nech si to všetko užívajú. Či už robia slalom, jazdia na skateboarde, alebo hrajú na husle. Musí ich to hlavne baviť, to je najpodstatnejšie pri každej činnosti.

Jakub Grigar (20) je mladý vodný slalomár z Liptovského Mikuláša, ktorý súťaží v disciplíne K1. V roku 2015 sa zúčastnil Majstrovstiev sveta v Londýne, kde získal striebornú medailu. Na Letných olympijských hrách v Riu de Janiero skončil na 5. mieste. Bližšie momenty zo života talentovaného Jakuba môžete sledovať na jeho profile na Instagrame.

Autori: Ivana Petrová, Daniela Pupáková