Kto by sa s ním nehral? Kto by ho nepoznal? Lego je tu s nami už niekoľko desaťročí a stále sa teší veľkej obľube. Málokto ale vie, odkiaľ pochádza alebo ako vznikol jeho názov.1. Každý z nás vlastní v priemere 86 Lego kociek

2. Legolandy po celom svete

Ako je už z názvu zrejmé, ide o zábavné parky pre malé deti aj dospelých, ktoré sa jednoznačne držia tematiky Lega. Nájdete ich v Dánsku, Spojených štátoch – na Floride a v Kalifornii, Nemecku, Anglicku a Malajzii. Pripravované sú v Dubaji, Japonsku, Kórei, Indii, Šanghaji či New Yorku.

Legoland Billund v Dánsku. Zdroj: flickr.com
Legoland Billund v Dánsku. Zdroj: flickr.com

3. Lego factory u susedov

Vedeli ste, že jeden zo štyroch výrobných závodov Lego Group na celom svete je u našich susedov v Českej republike? Nachádza sa v Kladne, neďaleko Prahy. Už je to šestnásť rokov, odkedy sa v ňom spustila výroba týchto populárnych hračiek.

4. Dom postavený z Lega

Moderátor James May si splnil detský sen a s pomocou tisícky dobrovoľníkov vybudovali dom z Lego kociek. Na stavbu použili neuveriteľných 3,3 milióna dielikov. Pravý Lego dom sa nachádza v anglickom mestečku Dorking.

5. Leg godt

Toto dánske slovné spojenie v preklade znamená „hraj sa dobre“. Spojením písmen vznikla skratka Lego. Od roku 1934 nesie firma názov Lego, pomenoval ju O. K. Christiansen. Až neskôr sa zistilo, že slovo lego znamená po latinsky „dať dokopy“.

6. Lego ako líder vo výrobe kolies

Lego vyrába najviac kolies na svete.

Zdroj: brickvista.com
Zdroj: brickvista.com

7. Žlté postavičky

Lego figúrky sú typické svojou žltou farbou. Podľa firmy je to preto, že sa im táto farba zdala najviac rasovo neutrálnou farbou pleti.

Žlté Lego postavičky. Zdroj: pixabay.com
Žlté Lego postavičky. Zdroj: pixabay.com

8. Lego zo zlata

Americký zberateľ si kúpil 14-karátovú kocku Lega za 14,499.99 dolárov. Kocka má rovnaký tvar a veľkosť ako originálny Lego kúsok 2×4.

9. Lego ako módny doplnok

Tieto hračky majú zjavne viacero funkcií. Okrem hrania sa s nimi ich možno využiť aj v móde. Ak chcete byť originálny, zaobstarajte si z Lega napríklad šaty, náušnice, kabelku, prívesok, topánky či motýlika.

 

Nosili by ste takúto kabelku z Lega? Zdroj: blogandbuysale.com
Nosili by ste takúto kabelku z Lega? Zdroj: blogandbuysale.com

10. Umenie a Lego

Nathan Sawaya je umelec, ktorý vytvára tieto pôsobivé diela z Lega.

Pre nadšencov stavebníc Lega je tu aj výstava Kocky na cestách, ktorú nájdete v design factory na Bottovej ulici v Bratislave. Na návštevníkov čaká 160 výstavných exponátov na ploche 1500 m2. Vystáva sa orientuje na tému doprava a je rozdelená do viacerých častí. Postupne si môžete pozrieť časť pevnina, kde sa nachádza napríklad Stephensonova raketa, parná lokomotíva Mallard, Formula 1 či autá ako Rolls Roys a Bugatti.

Z výstavy Kocky na cestách. Zdroj: Aneta Schmögerová
Z výstavy Kocky na cestách. Zdroj: Aneta Schmögerová

V sekcii oceán sú vystavené lode, pričom asi najväčšiu pozornosť púta 7-metrový Titanic postavený až z 200 tisíc kociek lega. Stavitelia mysleli aj na najmenšie detaily zaľúbených postavičiek Jacka a Rose na čele lode či kapelu, ktorá hrala na jej palube. Nechýbal ani tanker, parník alebo Kolumbova loď Santa Maria.

Z výstavy Kocky na cestách: 7- metrový Titanic poskladaný z 200 tisíc kociek lega. Zdroj: Aneta Schmögerová
Z výstavy Kocky na cestách: 7-metrový Titanic poskladaný z 200 tisíc kociek lega. Zdroj: Aneta Schmögerová

Počas výstavy sa môžete na chvíľu ocitnúť aj vo vesmíre, kde uvidíte mesačný elektromobil Apollo 15, Sputnik a iné raketoplány. V časti vo vzduchu je vystavená vzducholoď Zeppelin, teplovzdušný balón bratov Montgoflierovcov, jediné komerčne prevádzkované nadzvukové dopravné lietadlo Concorde či Red Arrow.

Z výstavy Kocky na cestách: Concorde a Red Arrow. Zdroj: Aneta Schmögerová
Z výstavy Kocky na cestách: Concorde a Red Arrow. Zdroj: Aneta Schmögerová

Súčasťou výstavy sú aj rozprávkové bytosti – obrovský okrídlený drak, biely jednorožec, princezná so šašom v životnej veľkosti alebo kráľovské kreslo, ktoré si deti môžu aj vyskúšať.
Expozícia prináša množstvo dôkladne postavených zmenšenín dopravných prostriedkov i postavičiek z fantasy sveta a rozprávok. Na svoje si prídu deti i dospelí. Pre deti je pripravená aj zóna, kde sa môžu naplno venovať hre s legom. Výstava potrvá do 11. novembra 2016.

Zdroje:

en.wikipedia.org
lego.com
inventors.about.com
mentalfloss.com