V minulosti bol viditeľný článkami v .týždni či v denníku SME. Dnes má vlastný investigatívny tím novinárov, s ktorými pracuje na portáli Aktuality.sk. Na konte má 14 nominácií na Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. Vyhral ju 7-krát. Robili sme rozhovor s Marekom Vagovičom. A takto dopadol.



Kde vidíte najväčšie problémy v investigatívnej žurnalistike na Slovensku?

Redakcie sú personálne poddimenzované, takže na kauzách nepracuje dosť ľudí. Okrem toho to stojí čas aj peniaze, pričom výsledok je často neistý. Púšťame sa totiž do tém, kde nevieme vopred odhadnúť výsledok. Mnohé médiá navyše vlastnia oligarchovia, čo vyvoláva pochybnosti o miere ich slobody pri odhaľovaní dôležitých káuz. No aj v takýchto médiách – ako napríklad týždenník Trend – sa nájdu novinári so silnou osobnou integritou, ktorí nemajú problém kriticky písať ani o vlastných majiteľoch. Problémom sú aj časté súdne spory, ktorým čelia investigatívni žurnalisti.

Koaliční partneri sa budú voči sebe vymedzovať, takže do médií bude unikať viac informácií.

Je tu potenciál, že v budúcnosti sa bude o investigatívu zaujímať viac novinárov?

V každom médiu sú ľudia, ktorí to vedia robiť. No nie všetci majú aspoň také podmienky ako Aktuality.sk. Napriek tomu ide úroveň investigatívy hore, čo súvisí aj s väčšou konkurenciou médií. A za tejto vlády to zrejme bude ešte lepšie, keďže ministerstvá a štátne úrady už nebude ovládať jedna politická strana. Koaliční partneri sa budú voči sebe vymedzovať, takže do médií bude unikať viac informácií. Myslím, že investigatívni novinári budú mať o čom písať.

Ako novinár ste prešli k online žurnalistike. V čom vidíte jej najväčšie výhody?

Je to hlavne o spätnej väzbe, ktorá je oveľa silnejšia ako v printe. Aktuality.sk sú navyše oveľa vplyvnejšie médium ako časopis .týždeň, kde som predtým pracoval. To znamená, že nám chodí aj rádovo viac tipov na spoločensky významné kauzy. Keď som prišiel v októbri 2015 do Aktualít, urobil som zoznam asi dvadsiatich tém, na ktorých sme chceli pracovať. Za šesť mesiacov sme ich však stihli spracovať asi päť, lebo každý deň nám nové podnety. Momentálne ich máme tak veľa, že do konca roka máme čo robiť.

Zaujímate sa o dianie v .týždni a súdne spory, ktoré boli začaté pre vaše články?

Právnik .týždňa ma vždy kontaktuje, keď sa blíži súdne pojednávanie, takže viem, ako sa tie spory vyvíjajú. Myslím, že momentálne ich beží asi päť, nič dôležité sme však zatiaľ neprehrali. S viacerými ľuďmi z .týždňa som stále v kontakte a držím im palce, pretože takýto časopis je na Slovensku potrebný.

IMG_3747up
„Momentálne máme tak veľa podnetov, že do konca roka máme čo robiť.“ Foto: Pavel Bielik

Neprekáža vám bulvárny charakter Aktualít?

Toto je trochu mýtus, Aktuality.sk nie sú bulvár. Možno v čase svojho vzniku mali viac ľahšieho obsahu – napríklad články typu Martinka z Turca. Odvtedy však prešli vďaka šéfredaktorovi Petrovi Bárdymu kus cesty, takže dnes je to rešpektované médium. Nepíšeme bulvárne, ale zrozumiteľne. Aj naši čitatelia oceňujú, že vieme vysvetliť zložité kauzy jednoduchým spôsobom. Dnes otvárame témy, ktoré majú dosah na verejnú mienku, pričom aj v čítanosti sme už na úrovni najsilnejšieho spravodajského portálu sme.sk.

Váš investigatívny tím novinárov v jednom médiu je na Slovensku raritou…

Áno, zatiaľ tu nič podobné dlhodobo nefungovalo, hoci nejaké pokusy už v minulosti boli. Snažíme sa pracovať koncepčne: vždy na začiatku týždňa si povieme, na čom ideme robiť a čo tým chceme povedať. Našim cieľom je zverejniť aspoň jednu zaujímavú kauzu týždenne, čo sa nám zatiaľ darí.

„Politici a biznismeni často nás otravujú, keď sa im nepáči, ako o nich píšeme.“

Ako sa má novinár vysporiadať s tým, že kauzy sú síce zverejnené, no reálne dôsledky často chýbajú?

My nie sme vyšetrovatelia ani sudcovia, takže je zbytočné vyplakávať, keď po medializácii kauzy nikto neskončí v base. Našou úlohou je len upozorniť na problém, aby ľudia vedeli, kto je kto a vedeli sa podľa toho rozhodovať vo voľbách. Často sa však stane, že politici vyvodia z kauzy zodpovednosť, takže naša práca nie je márna. Občas sa nám podarí zachrániť aj nejaký milión z verejných peňazí.

Museli ste niekedy prekročiť zákon za účelom získania informácii?

Často sa pohybujeme na hrane, preto treba citlivo zvažovať, aké informácie zverejniť. My to robíme len vtedy, keď je to vo verejnom záujme. Nesmie to byť samoúčelné: ja by som napríklad nikdy nešiel do parlamentu alebo na letisko so zbraňou, aby som ukázal, ako fungujú bezpečnostné opatrenia. To nie je investigatíva, ale snaha zaujať za každú cenu.

Bol na vás po zverejnení nejakej kauzy vyvíjaný nátlak?

Tlaky budú vždy – zo strany politikov aj vplyvných biznismenov. Často nás otravujú, keď sa im nepáči, ako o nich píšeme. Dôležité je obhájiť svoje tvrdenia a mať dôkazy. Zatiaľ som však nezažil taký tlak, ktorý by ma donútil z redakcie odísť.

Čo by nemalo chýbať dobrému investigatívnemu novinárovi?

Odvaha, trpezlivosť pri overovaní faktov, schopnosť klásť kompetentné otázky a trvať na odpovedi.