Počas celého novembra máte možnosť ponoriť sa do sveta fotky. V Bratislave sa v týchto dňoch koná v poradí už 26. ročník tohto podujatia. Príďte aj vy a spoznajte, ako sa na svet pozerá cez objektív, očami fotografov. Pripravených je niekoľko výstav rozmiestnených po celom našom hlavnom meste.Tento rok pôjde o neokonceptuálny a naratívny prúd vo fotografii. Ide o dve protichodné línie dnešnej fotografie za uplynulých 30 rokov. Program je bohatý, prináša niekoľko domácich i zahraničných umelcov.

Medzi slovenských vystavovateľov patrí napríklad Rudolf Sikora s výstavou Sám s fotografiou alebo Zuzana Kmeťová – Záhradník, ktorý nič nesadil. Zahraniční fotografi majú zastúpenie z celej Európy. Dôkazom toho je napríklad headliner Chema Madoz (ES) s expozíciou Ars Combinatoria, Adél Koleszár (HU) s Vierou a násilím, Anna Bedýnska (PL) a jej Biela moc či Jindřich Štreit (CZ) s výstavou Domov (bez) domova.

Vstupné na výstavu je platené a aj zadarmo. Je tu možnosť zakúpiť si permanentku v hodnote 13€. Tieto vstupenky platia na všetky výstavy festivalu. Zoženiete ich v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici alebo v Dome umenia na Námestí SNP v Bratislave.

Expozícia autorky Anity Witek v Galérii Médium v Bratislave. Zdroj: Aneta Schmögerová
Expozícia autorky Anity Witek v Galérii Médium v Bratislave. Zdroj: Aneta Schmögerová

Toto podujatie je od roku 2004 v Bratislave súčasťou Európskeho mesiaca fotografie aj spolu s Aténami, Parížom, Berlínom, Ľubľanou, Luxemburgom, Budapešťou a Viedňou. Na festivale kurátori kooperujú  so zastúpením z daného mesta, vďaka čomu funguje stratégia spoločných výstav.

Cieľom spoločného projektu je podporovať spoluprácu na európskej úrovni, posilniť medzinárodnú scénu fotografie, zintenzívniť výmenu informácií a skúseností, zdôrazňovať súhru medzi výučbou a učením a podporovať mladých umelcov.

 

Ruský sever. Zdroj: kirillovchinnikov.com
Ruský sever. Zdroj: kirillovchinnikov.com

Looking into Clouds je tohtoročný projekt, ktorý pripravili partneri a vystavuje na ňom viac ako 50 fotografov z celej Európy.

Ako to vyzerá v iných mestách

Európsky mesiac fotografie Berlín (EMoP Berlin) je najväčší nemecký festival fotografovania. Od roku 2004 sa koná každé dva roky. Kulturprojekte Berlin GmbH organizuje tento festival v spolupráci s múzeami, kultúrnymi inštitúciami, veľvyslanectvami či galériami. V susednom Rakúsku prebieha v týchto dňoch 7. ročník Mesiaca fotografie Viedeň. V Luxemburgu pripravujú ďalší, 6. ročník festivalu na jar 2017.