Aj 70. rokov po skončení 2. svetovej vojny narastajú vo svete prejavy antisemitizmu, preto by sme nemali zabúdať na hrôzy holokaustu. Práve otvorenie prvého slovenského Múzea holokaustu v Seredi má byť takýmto mementom a zároveň približuje bolestivú minulosť Slovákov. Na tomto mieste bolo počas druhej svetovej vojny väznených niekoľko tisíc Židov.

Tábor v Seredi predstavuje jediný zachovaný pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V rámci múzea vzniklo vzdelávacie centrum pre študentov, pedagógov a verejnosť . Múzeum je pre verejnosť otvorené od nedele do štvrtka od 9.00 do 16.00.

Tábor v Seredi mal slúžiť ako pracovný tábor, v ktorom by pracovali Židia vyradení z verejného hospodárskeho života. Stolárska dielňa bola strategickým podnikom v tábore. Väzni pracovali aj v zámočníckej dielni a v prevádzke na výrobu betónového tovaru. Ženy v krajčírskej dielni šili čiapky, rovnošaty, bielizeň a pracovné plášte. Expozícia, ktorá pripomenie ubytovanie väzňov a prácu v dielňach sa pripravuje.

V tábore väznili celé rodiny, mnohí sa už nikdy nevrátili domov. Zo Serede do vyhladzovacích táborov odišlo 11 transportov. V nich sa nachádzalo vyše 11 tisíc ľudí.


Expozícia je v prvom rade mementom všetkých obetí holokaustu na Slovensku a s dôrazom na tých, ktorí boli väznení priamo Seredi. No okrem toho má aj ďalšie rozmery. „Je miestom, kde môžu potomkovia obetí nájsť posledné zmienky o svojich predkoch, ale aj miestom, ktoré predstavuje jeden z najdôležitejších odkazov pre budúce generácie bez ohľadu na rasu či náboženské vierovyznanie: ľudstvo nesmie dopustiť, aby sa história zopakovala“, dodáva M. Korčok vedúci seredského múzea.

Súvisiace príspevky
Reklama
Sleduj nás
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Polyglot Vladimír Škultéty: Keď rozmýšľam, nepočujem jazyk, v ktorom myslím by Patrícia Bialončíková
Poručíčka Alexandra: Pri vojenskom programe je to tak, že si vojak. Nie žena alebo muž by Eva Jonisová
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
Neuveriteľný kriminálny prípad: Prečo dcérka zavraždila svoju matku? by Ján Janočko
INFOGRAFIKA: Čo sú to skleníkové plyny a ako ovplyvňujú našu planétu by Jaroslav Uram