Výber siedmich najlepších multiplayer hier. Je medzi nimi aj tá vaša?
Hráči v čoraz väčšom počte vyhľadávajú multiplayerové hry, ktoré ponúkajú okamžitú zábavu s kamarátmi. Pripravili sme pre vás výber tých najlepších online titulov pre dlhé zimné večeri.
1. World of Tanks
World of Tanks je asi najúspešnejšia multiplayer hra posledných rokov od bieloruskej spoločnosti Wargaming. V Európe vyšla v roku 2011 a odvtedy sa počet jej hráčov z roka na rok zvyšuje. Ako už názov napovedá, v hre vyrazíte do boja na tanku. Na výber máte viac ako 500 kusov rôznych obrnených vozidiel z jedenástich krajín sveta. Všetka technika sa delí do piatich kategórií, z ktorých každá má v hre svoju špecifickú úlohu. Je teda len na vás, či budete radšej pekne z úkrytu bombardovať vašich nepriateľov s artilériou, alebo nasadnete do jedného z ťažkých tankov a stretnete sa s nimi zoči-voči v divokej prestrelke na jednej z HD máp. Všetky stroje sú rozdelené do desiatich tried podľa sily. Každý hráč začína s tankom prvej triedy a postupným získavaním peňazí a skúseností sa môže prepracovať až k najsilnejšej desiatej triede vozidiel. Hranie hry je bezplatné, ale ako pri každej free online hre, aj tu je možnosť zakúpiť si špeciálne stroje či muníciu, ktoré majú oproti bežným tankom v hre určitú výhodu.
2. Counter Strike: Global Offensive
Counter Strike môžeme bezpochyby zaradiť medzi najznámejšie multiplayer hry vôbec. Známa je najmä verzia 1.6, na ktorej vyrastal nejeden z nás. V roku 2012 sa o slovo prihlásila jej novšia verzia s názvom Global Offensive. Ponúkla vylepšenú grafiku po všetkých stránkach, no princíp hry zostal rovnaký. Vyberiete si, či chcete byť na strane teroristov alebo policajtov a púšťate sa do divokej prestrelky. Môžete si vybrať z dvoch hlavných herných módov – záchrana rukojemníkov alebo bomba. Pri prvom sa teroristi snažia ubrániť svojich rukojemníkov pred policajtmi, pri druhom majú zase za úlohu položiť bombu na určené miesto, zatiaľ čo policajti im v tom majú zabrániť. Na začiatku kola má každý hráč určité množstvo peňazí, za ktoré si môže kúpiť rôzne zbrane. Po ich nakúpení sa tímy postavia proti sebe a snažia sa splniť zadanú úlohu. Na konci kola dostanú hráči za splnenie úlohy finančné ohodnotenie, za ktoré si môžu v nasledujúcej hre nakúpiť lepšie zbrane.
3. PlayerUnknowns Battlegrounds
Jednoznačný multiplayer hit minulého roka! Sto hráčov zoskočí na opustený ostrov, no prežiť môže len jeden. To je základ tejto hry. Na začiatku letíte v lietadle spolu s ostatnými hráčmi krížom cez mapu. Je len na hráčovi, kedy sa rozhodne vyskočiť. Po výskoku z lietadla pristanete na rozsiahlom území mapy. Vašou úlohou je prechádzať prostredím a zbierať výbavu, ktorá vám má pomôcť prežiť až dokonca. Aby sa zaistilo, že sa hráči budú po mape hýbať, herná plocha sa postupom času zmenšuje. Tým sa všetci hráči dostávajú postupne na menšie územie a navzájom sa zabíjajú, až kým zostane približne desiatka najlepších, ktorí sa stretnú na úplne maličkej ploche. Vyhráva ten, kto zostane nažive ako posledný.
4. Overwatch
Overwatch je titul od známej spoločnosti Blizzard. Táto firma má na svedomí také legendárne hry, akými sú napríklad Warcraft, Diablo, Starcraft či Hearthstone. Nie je preto prekvapením, že aj tento ich počin slávi veľký úspech. Overwatch je v podstate multiplayer strieľačka dvoch tímov o šestiech hráčoch, v ktorej hráte za jedného z 28 rôznych hrdinov. Práve hrdinovia tvoria základ hry. Každý z nich má svoje špecifické schopnosti, ktorými vie svojmu tímu pomôcť. Všetky postavy sú rozdelené do štyroch skupín – útok, obrana, tank a podpora – navzájom sa dopĺňajú a práve ich vhodnou kombináciou môže tím vyhrať. Hra ponúka štyri módy : Assault, Escort, Hybrid a Control, pričom v každom z módov ide buď o obsadzovanie určitého bodu alebo o pretlačenie vozu (payload) naprieč mapou v časovom limite.
5. Hearthstone: Heroes of Warcraft
Táto hra spoločnosti Blizzard sa od vyššie spomenutých hier dosť líši. Miesto strieľania po ľuďoch či tankoch si v nej totiž zahráte karty. To však neznamená, že to nebude zábava. Hearthstone nadväzuje na hru World of Warcraft a nachádza sa tu z nej deväť notoricky známych postáv, ako napríklad bojovník, palatín, kňaz či mág. Každá z nich má niekoľko svojich unikátnych kariet a schopností. Na začiatku hry dostane každý hráč tri, respektíve štyri náhodne vybrané karty z balíčka, ktorý si sám namiešal. V každom ďalšom kole potom pribúda jedna nová karta. Hrá sa na ťahy. Cieľom hry je zabiť protivníka, ktorý má 30 životov. Dôležité je strategické myslenie ale aj šťastie – ak vám neprichádzajú správne karty v správnom čase, šanca na výhru klesá.
6. Fortnite: Battle Royale
Táto multiplayer hra od vývojárov z Epic Games je, dá sa povedať, kópiou hry PlayerUnknowns Battlegrounds, ktorú sme spomínali vyššie. Spoločnosť sa tým koniec koncov ani netají. Stovka hráčov je vysadená na ostrov, kde zbierajú zbrane a výbavu. Mapa sa postupom času zmenšuje a oni sa navzájom zabíjajú, až kým nezostane jeden posledný. Najväčším rozdielom medzi týmito hrami je ich grafické spracovanie. Kým PUBG si zakladá na realistickom stvárnení ľudí, zbraní aj prostredia, Fortnite má kreslené stvárnenie grafiky. Ďalším rozdielom je, že vo Fortnite môžu hráči stavať aj ničiť prostredie a mapa je celkovo menšia, čo znamená, že k akcii dochádza omnoho skôr. Vo všeobecnosti teda môžeme povedať, že táto hra je dynamickejšia, rýchlejšia a v konečnom dôsledku o niečo zábavnejšia než jej konkurencia.
7. League of Legends
League of Legends je akčná RPG hra vyvinutá štúdiom Riot Games. Na začiatku hry si každý zvolí jedného zo 76 hrdinov. Každý hrdina v tíme má svoju úlohu vzhľadom na jeho schopnosti – niektorí vedia spôsobiť veľké poškodenie, iní zas udržať svojich spoluhráčov dlhšie nažive. V aréne potom proti sebe bojujú dva tímy, buď vo forme 3 vs. 3 alebo 5 vs. 5. Cieľom hry je zničiť nepriateľskú základňu a zároveň zabrániť nepriateľom v zničení tej vašej. Na bojisku sa stretávajú nielen hrdinovia, ale aj takzvaní minioni (poskokovia) – sú to menšie slabé jednotky, ktoré sa objavujú pravidelne vo veľkých množstvách na oboch stranách a snažia sa zničiť nepriateľa. Ak je hráč zabitý, po chvíli je automaticky oživený a z miesta nazývané spawn pokračuje opäť v boji o víťazstvo.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Stand-up komik Jakub Gulík (26): Neschopný terorista sa spozná hneď po pristátí lietadla by Marika Štulajterová
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
Sleduj nás