Profesionálny cyklista a dvojnásobný nositeľ ocenenia Športovec roka, Peter Sagan, v tomto roku obhájil titul majstra sveta v cestnej cyklistike. Je toho veľa, v čom tento charizmatický športovec vyniká. Nadhľad, vytrvalosť, entuziazmus a chuť do života mu prihráva mnoho víťazstiev. Cítite sa ako prvý muž slovenskej cyklistiky?

Neviem, aký by to mal byť pocit. Cítim sa normálne, som sám sebou.  Je to hlavne radosť, zodpovednosť a povinnosti. Proste tri v jednom (úsmev), no ja sa rád bavím takže radosť vnímam najsilnejšie.

Aký je to pocit, byť najlepším cyklistom na svete?

Určite je to skvelý pocit. Dosiahol som naozaj dobré výsledky a som s nimi spokojný. Mám o niečo viac povinností ako obyčajne, myslím tým rôzne tlačovky a podobne. Viem, že ku mne vzhliada veľa mladých cyklistov, a tak sa snažím byť pre nich vzorom a to nie len cyklistickým.

Ako vnímate svoje víťazstvo na Majstrovstvách sveta v Katare s odstupom času? A aké boli prvé dojmy?

Som veľmi rád, že sa to podarilo, ale keď som preťal cieľovú čiaru, tak som tomu neveril. Boli to neopísateľné emócie.

Čo všetko musia absolvovať cyklisti na Tour de France? Ako sa pripravujete?

Na Tour je to hlavne množstvo kilometrov na bicykli a taktiež veľa kilometrov v autobuse. Veľmi časté sú dopingové kontroly, a samozrejme nejaké rozhovory. Každá malá chyba ma môže vyradiť z hry. Takže si musím stále dávať pozor. Z toho vyplýva aj veľké psychické napätie. No a príprava na Tour nie je nejako špeciálna. Preteky sú uprostred sezóny, takže po jarných klasikách si musím pár týždňov oddýchnuť, ale neznamená to, že by som vôbec nesadol na bicykel. Potom prichádza na rad vysokohorské sústredenie a niekoľko kratších etapových pretekov.

pocit-vitazstva
Pocit víťazstva. Zdroj: archív P. Sagana

Máte pred pretekmi nejaké rituály?

Ťažko povedať, či sú to rituály. Rád počúvam hudbu a proste robím všetko tak aby som sa cítil v pohode. Ak je na pretekoch som mnou aj moja manželka, tak nesmie chýbať bozk pre šťastie a ak je tam aj otec, tak mi dáva krížik na čelo. Dobrá káva je tiež určite akýmsi pravidlom.

„Musím byť pripravený na všetky situácie.“

Ovplyvňuje výsledok pretekov váha bicykla? Koľko váži váš bicykel?

Všetci máme váhovo veľmi podobné bicykle. Za tie hodiny strávené v sedle sa každý gram k dobru počíta. Veď máme stanovený aj váhový limit našich strojov, takže ak by bola váha bezpredmetná, bol by limit zbytočný. Môj bicykel má okolo 7 kg, záleží to na tom, aké použijem kolesá galusky a podobne.

Kde trávite zimnú časť roka?

Väčšinou na sústredeniach alebo už priamo na pretekoch niekde v teple. Sústredenia sú stále niekde inde. S tímom Tinkoff sme chodievali na Kanárske ostrovy. Len krátky čas cez Vianoce trávim s rodinou doma v Žiline. Tento rok budem doma asi len tri dni.

V ktorej krajine vlastne trénujete na preteky?

Najviac trénujeme počas sústredení a tie prebiehajú v rozličných krajinách ako napr. Kanárske ostrovy, Utah, Španielsko, Taliansko. Mimo nich trénujem všade, kde sa práve nachádzam, čiže aj doma v Žiline a Monaku. Veľkú časť sezóny strávime na pretekoch a práve preteky sú v príprave veľmi dôležité.

Čo si myslíte o dopingu v cyklistike?

Určite ho zamietam a myslím si, že v dnešnej dobe maximálnej kontroly je veľmi ťažké dopovať . Skôr či neskôr pravda vypláva na povrch a tí, čo to skúšajú zbytočne hazardujú zo zdravím a samozrejme so svojím dobrým menom.

Koho považujete za svojho súpera?

Každého. Musím byť pripravený na všetky situácie.

Aké máte plány na novú sezónu?

Plány sa ešte len postupne vykryštalizujú, ale určite to bude niečo podobné ako počas posledných rokov.

„Chcel som, aby sa deti začali viac hýbať, aby som ich ku tomu inšpiroval a nesedeli doma za počítačmi.“

Čo vás priviedlo k tomu, aby ste sa venovali projektu Detská tour?

Jedna jediná a jednoduchá vec. Chcel som, aby sa deti začali viac hýbať, aby som ich ku tomu inšpiroval a nesedeli doma za počítačmi.

Podľa čoho si vyberáte svoje marketingové aktivity?

Ťažko povedať, nemáme na to nejaký presný kľúč. Proste mňa a tím ľudí okolo musí daná myšlienka alebo projekt nadchnúť. Ja osobne nemám rád obyčajné veci a väčšinou nerobím to, čo ostatní. Preto aj moje obchodné aktivity sú možno trochu neobyčajné.

Ako vníma vaša manželka to, že spolu účinkujete v reklame?

Nie je to jednoduché, stráviť  v našom aj tak nabitom programe celé dni na natáčaní. Ale proste vtedy to musíme brať ako prácu. Väčšinou sa však nad tým aj pobavíme.

naco-hrat-nejaku-pretvarku
„Načo hrať nejakú pretvárku.“ Zdroj: Archív P. Sagana

Dobrú náladu máte stále? Ako si udržiavate svoj optimizmus?

Samozrejme sú lepšie aj horšie dni. Netreba sa však trápiť kvôli každej maličkosti a už vôbec to nemusím prenášať na ostatných. Život si treba užívať a urobiť si radosť vždy, keď sa dá.

Často odpovedáte na rozhovory spontánne. Nevyčítajú vám to spätne novinári?

Odpovedám tak, ako to cítim a myslím, že to novinári aj často vyhľadávajú. Načo hrať nejakú pretvárku. Keď sa mi niečo nepáči, tak to dám najavo.

Nie  sú pre vás dlhé vlasy počas dlhých pretekov na príťaž, najmä kvôli poteniu?

Keby moje vlasy nejako zásadné ovplyvňovali môj výkon, tak už sú dávno dolu. Cítim sa s nimi dobre a viem si poradiť tak, aby mi nebolo nadmerné teplo.

Necítite občas tlak od verejnosti vyjadrovať sa k vážnym veciam?

Samozrejme, že to pociťujem, ale myslím, že to ku tomu patrí. Proste ma už ľudia poznajú a každý by chcel vedieť, že čo poviem, ako sa vyjadrím k danej téme. Samozrejme stáva sa, že sa ma opýtajú aj na problémy, ku ktorým nemám nejaký jednoznačný názor, jednoducho sa nedá reagovať na všetky problémy sveta. Podľa mňa, ži a nechaj žiť je pekné heslo, ktoré by mnoho problémov vyriešilo.

Aké máte koníčky okrem cyklistiky?

Popri mojej práci veľa času na koníčky nezostáva. Rád trávim voľné chvíle s manželkou, pretože sú pre mňa veľmi vzácne. Taktiež aj s priateľmi. Keď sa dá tak na chvíľku vypnem a pozriem si nejaký film. Taktiež mám rád motorky a autá, či iné motorové hračky.