Kto si myslí, že písanie listov je záležitosťou minulého storočia, je na omyle. Na svete je stále komunita ľudí, ktorí sa tejto poctivej záľube venuje.



„A ešte si sa pýtala, ako tu trávime Vianoce. Väčšinou si robíme barbecue na pláži, alebo jeme morské plody so šalátom. Na Vianoce je vždy veľmi teplo, tak zvyšok dňa strávime na pláži.“  Takto začína svoje rozprávanie Sarah a nie je to prvýkrát, čo ma prekvapila svojím rozprávaním o Austrálii. Pravidelne ma zásobuje novinkami a zaujímavosťami z krajiny protinožcov a v neposlednom rade aj sladkosťami. Háčik je v tom, že sme sa so Sarah nikdy v živote nevideli. Aj tak si ale trúfam povedať, že máme celkom blízky vzťah. Vzťah sme si vytvorili cez naše vlastnoručne napísané slová, ale nie cez tie, ktoré každodenne píšeme do okienok Messengera.

písanie listov penpalling
Zdroj: autorka

Únik od techniky

Martin Heidegger v jednej zo svojich kníh poznamenal, že technika prekonala všetky vzdialenosti, ale nevytvorila žiadnu blízkosť. Hoci túto myšlienku vyslovil už pred viac než štyridsiatimi rokmi, teraz jej význam nadobúda úplne iný rozmer. Raz mi tak napadlo, že hoci je skvelé, že dnes sa vďaka internetu môžeme kedykoľvek spojiť s kýmkoľvek, osobitosť a originálnosť, akú majú písané listy technika žiaľ nenahradí. A vtedy sa mi tak zacnelo za klasickými, ručne písanými listami. Bola som si istá, že niekde tam vonku exitujú rovnakí nostalgickí blázni ako ja. A čuduj sa svete, naozaj existujú a nie je ich málo. Spája ich spoločná záľuba, dnes zvaná penpalling.

Vďaka penpallingu som sa dostala ak bloggerke Tabby, ktorá penpalling definuje ako písanie listov ľudom z celého sveta, ktorých nepoznáš osobne. „Je to niečo ako mať alternatívny sociálny život prostredníctvom listov. Ani nevieš ako, len zrazu každý mesiac dostávaš pekné listy vo vyčačkaných obálkach a uvedomíš si, že sociálne siete sú vlastne strašne precenené,“ vysvetľuje Tabby.

Zdroj: autorka
Zdroj: autorka

Iný druh priateľstva

A má pravdu. Viete si predstaviť, že niekoho poznáte len prostredníctvom listov? Je totiž veľa vecí, ktoré vám facebookový profil danej osoby neprezradí a ľudia sa vyjadrujú úplne inak, keď v ruke držia pero a papier. Ale je to hlavne na vás, čo si od písania listov sľubujete. „Zo začiatku sa mi to páčilo hlavne preto, že som si v schránke okrem účtov konečne našla aj inú poštu. Je jedno, či je to pohľadnica, list alebo nejaký malý balíček. Vždy to poteší. A dnes to mám ako formu relaxácie a oddychu od môjho uponáhľaného života. Netlačím sa do toho ani to neberiem nejako extra vážne. Ľudia, s ktorými si píšem, sú moji priatelia, ale ak by sa stalo, že by sa náš kontakt prerušil, tak sa z toho nezbláznim. Páči sa mi, že by mi na pamiatku aj tak ostali hmotné listy, a nie správy na Facebooku,“ odpovedá mi na otázku, čo pre ňu znamená penpaling Natasja z Holandska.

Penpalling je hlavne o spoznávaní nových ľudí a odlišných kultúr. A človek si uvedomí, že vlastne aj to naše Slovensko má veľa osobitostí, ktorými sa môžeme pochváliť. Len skúste niekomu z Minnesoty vysvetľovať, prečo je v Bratislave hrad uprostred mesta a nikomu sa to nezdá čudné, kto je to Čumil, ako chutí Kofola, čo je to rohlík alebo kto sú paštikári.

písanie listov penpalling
Zdroj: autorka

Hoci patrím medzi tých šťastlivcov, ktorí netrpia núdzou o dobrých priateľov, penpalingu som vďačná za viacero netradičných priateľstiev. A znie to super,  no penpaling je v prvom rande interakcia medzi ľuďmi a tak má tiež špecifický kameň úrazu. „Pred dvomi rokmi som bola toho názoru, že je naozaj super spoznať nových ľudí takýmto oldschoolovým spôsobom, ale dnes mám bohužiaľ iný názor. Zdá sa mi, že ľudia si tie listy chcú hlavne odfotiť a pochváliť sa s tým na Facebooku, bez toho, aby ich aspoň trochu zaujímalo, s kým si píšu. Párkrát sa mi stalo, že som dostala dvakrát ten istý list…penpailing ma teda sklamal a asi sa k nemu už ani nevrátim,“ popísala odvrátenú stránku dopisovania Laura z Talianska.

Zvláštne, ako sa veci menia. To, čo bolo kedysi samozrejmosťou je dnes zvláštnosťou. Netradičné hobby v podobe penpalingu vám môže pomôcť precvičiť si cudzí jazyk (naozaj akýkoľvek cudzí jazyk), spoznať nové kultúry, nájsť si nových priateľov a v neposlednom rade sa pri písaní listu zastavíte a oddýchnete si. Svoje o tom vedel aj Lord Byron, podľa ktorého je písanie listov jediný spôsob, ako môžete spojiť samotu s príjemnou spoločnosťou. Myslím, že mal naozaj pravdu.