Máš problém s diplomovkou? Prekonaj sa a pomôž si sám, znela by odpoveď v minulosti. No dnes už nie je žiadny problém nechať si prácu jednoducho napísať. My sme vyspovedali Petra, ktorý sa týmto „remeslom“ živí.Tak teda Peter. Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa začal venovať cudzím záverečným prácam? Más toľko voľného času alebo je to len niečo, čo ťa naozaj baví?

Viedla ma k tomu veľká láska k literatúre a písaniu.

Máš popri tejto práci ešte aj nejakú inú „normálnu“ prácu? Nie žeby táto nebola dosť normálna. (úsmev)

Áno mám aj inú „normálnu“ prácu.

Idem teraz trochu zahrať na tvoje ego. Myslíš si o sebe, že si natoľko kompetentná osoba, aby si dokázal vytvoriť hodnotné dielo? Čo z teba robí odborníka na záverečné práce?

Považujem sa za kompetentného. Prácu, o ktorej si myslím, že ju nezvládnem alebo to nie je moja oblasť, tak takú neberiem. Mám za sebou už niekoľko rigoróznych prác, niekoľko desiatok bakalárok a diplomoviek z rôznych oblastí, niekoľko atestačných prác a veľa seminárnych prác.

2013-06-12_statnice-dti_DSC9423

Ako vyzerali tvoje záverečné práce? Bola napríklad tvoja bakalárka či diplomovka niečo „special“ ?

Moja bakalárka aj diplomovka bola hodnotená známkou A od všetkých – od konzultanta, oponenta až po komisiu. Väčšina textu bola preložená z anglického jazyka, čo som si prekladal sám. Boli v nej použité tiež štatistické metódy, školiteľ chcel vydať moju diplomovku ako monografiu spolu so mnou, lenže keď som skončil školu zišlo z toho. Mám pocit, že ju vydal sám (úsmev).

Vidím, že sebavedomie ti nechýba. Čo tvoje okolie? Vedia tvoji priatelia alebo rodina o tom, že píšeš záverečné práce? Ak áno, aké sú ich reakcie ?

Veľmi sa tým nechválim a zostávam v anonymite.

„Mám za sebou už niekoľko rigoróznych prác, niekoľko desiatok bakalárok a diplomoviek z rôznych oblastí.“

Ako dlho už ponúkaš takýto druh pomoci študentom a aké máš odozvy od svojich „klientov“?

Ponúkam ju už tri roky. Odozvy na mňa sú veľmi dobré. Pre tých, ktorým som písal práce už pred niekoľkými rokmi, dávajú kontakt na mňa svojim známym.

Veľkým agentúram väčšinou nezáleží na tom, aký druh a akú tému majú spracovať. Ako je to u teba? Špecializuješ sa iba na konkrétne oblasti ?

Začínal som s manažmentom a marketingom, ale sú mi veľmi blízke aj oblasti sociálnej práce, pedagogiky, psychológie či sociológie. V poslednej dobe sa venujem hlavne posledným štyrom menovaným oblastiam.

Keď už oslovím niekoho, aby mi napísal záverečnú prácu, očakávam, že to bude dokonalé. Stalo sa ti už, že niekto nebol spokojný s tým, ako si mu vypracoval zadanie či napísal prácu?

Zatiaľ mi prešli všetky moje práce.

136623-money_deal_handshake

Tak dobre, teraz sa opýtam to, čo mňa aj čitateľov zaujíma asi najviac. Peniaze. Máš konkrétny cenník služieb, ktoré ponúkaš alebo je to individuálne?

Je to individuálne.

Študenti si často nechávajú svoje záverečné práce na poslednú chvíľu. Vezmeš objednávku aj týždeň pred deadlinom, keď im doslova horí za pätami?

Vezmem, ale musí ísť o tému, ktorá mi je blízka a musím mať už doma nejakú literatúru, o ktorú sa opriem pri písaní a následne idem ešte do knižníc a niečo si požičiam aj odtiaľ.

Ak sa už rozhodnem, že potrebujem pomoc, prečo by som si mala vybrať práve teba keď je konkurencia taká veľká?

Ku klientovi pristupujem diskrétne, nerobí mi problém ani osobné stretnutie s ním. Používam najnovšie domáce a zahraničné zdroje. Moje práce nie sú žiadne plagiáty ani podhodené práce od pochybných firiem, kde je celá práca často napísaná z troch kníh ako som sa už viac krát stretol a musel po nich naprávať chyby. Samozrejme moja cena je oveľa nižšia ako cena firiem.

„Používam najnovšie domáce a zahraničné zdroje.“

Čo ak sa stane, že s tvojou prácou nebudem spokojná? Vrátiš mi peniaze aj napriek tomu, že si tomu venoval čas?

Práce robím tak, aby bol klient spokojný a vždy s ním konzultujem prípadné nejasnosti, aby som eliminoval nepríjemnosti tohto charakteru na najnižšiu možnú úroveň.

Ako ťa môžu študenti kontaktovať? Stretávaš sa s nimi alebo riešite všetko online?

Väčšinou online a ak sú z okolia, tak mi nerobí problém ani osobné stretnutie, dokonca sa mi v poslednej dobe často stáva, že sú ľudia ochotní cestovať aj cez pol republiky, aby sme sa dohodli na spolupráci.

Vyzerá to, že sa naozaj nenudíš. Môžeš nám povedať približný počet študentov, ktorí sa doteraz na teba obrátili? Koľko prác si schopný napísať v intervale jedného mesiaca?

Presný počet neviem uviesť, ale bolo ich dosť. Záleží to od rozsahu a charakteru práce.

Dá sa na takomto druhu práce zarobiť? Ak ti to nerobí problém, môžeš uviesť aj približnú sumu tvojho zárobku.

Dá sa celkom zarobiť. Cenu samozrejme neuvediem. (úsmev)

student help

Každý, kto píše záverečnú prácu by mal mať prideleného svojho školiteľa. Ako tvoji „klienti“ riešia to, aby neprišli na to, že prácu nepísali oni sami?

Píšem práce tak, aby úroveň práce zodpovedala daným jednotlivým stupňom, t.j. bakalár, magister, respektíve inžinier alebo PhDr. aby s tým klient nemal problém pri konzultácii.

Považuješ to, že si študenti nechávajú vypracovať svoje záverečné práce za podvádzanie?

Nie nepovažujem. Sú to väčšinou podnikatelia, ktorí nemajú čas na písanie alebo majú iné problémy napríklad osobného či rodinného charakteru, a preto sa obracajú na mňa.

Buď teraz trochu sebakritický a prezraď nám, či si mal pri niektorej bakalárke a diplomovke pocit, že si ju napísal lepšie ako tú svoju.

Moja práca bola super, ale aj ostatné práce, ktoré som písal pre klientov boli veľmi dobré a vysoko hodnotené. (úsmev)

Jednoducho povedané, všetko čo napíšeš je super. (smiech)

Poznámka redakcie: V žiadnom prípade nechceme navádzať na porušovanie zákona. Podpísanie čestného prehlásenia v diplomovej či bakalárskej práci, ktorej nie si autorom ním určite je a skôr či neskôr dokáže skomplikovať život.