Ako cestovať a zarábať súčasne? To je otázka každého milovníka cestovania, dobrodružstva a nových zážitkov. Pre každého „lajkovača motivačných obrázkov“ tu máme odpoveď!



Cestovanie sa stáva čoraz väčším fenoménom. Od pondelka do piatka v práci, zavretý v kancelárii, to nie je snom nikoho z nás. Rozmýšľame nad tým, čo po škole vymyslieť, aby sme mohli spoznávať svet. Hľadáme útek z terajšej práce, túžime po dobrodružstve a láka nás dlhodobá pracovná dovolenka. Stano Ďuriančík, digitálny nomád z Visibility, má o jeden dôvod viac. „Snažím sa cestovať vždy tak, že pol roka som na Slovensku a pol roka mimo. Vždy tú chladnú časť roka cestujem, lebo neznášam zimu (smiech).“

Sulawesi
Ostrov Sulawesi v Indonézii. Zdroj: Stano Ďuriančík

Práca a cestovanie sa dá skĺbiť

Dnes už veľa ľudí žije a pracuje v Španielsku, Indonézii a nepracujú ako čašníci vo fast foodoch. Práve naopak. Robia, čo ich baví a ešte k tomu pre slovenských zamestnávateľov. Sú to hlavne blogeri, fotografi, marketéri, copywriteri, social media manažéri, prípadne grafici, dizajnéri a programátori. Samozrejme to ale nefunguje tak, že sa teraz zoberieme a oznámime šéfovi, že odchádzame niekde do exotickej krajiny. No ako sa hovorí: „kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody.“

A tak aj Stano spôsob našiel. Pre neho, ako konzultanta marketingu, nie je veľmi bežné cestovať do exotických krajín, keďže sa veľmi často stretáva s klientmi, no po dohode so šéfom, ktorému vysvetlil všetky riešenia a problémy, ktoré sa môžu naskytnúť, súhlasil pod podmienkou, že ak to nebude fungovať, nezaplatí mu ten čas, čo bude odcestovaný. A tak Stano pracuje už druhý rok mimo Slovenska. Na e-maile odpisuje na streche autobusu na Bali alebo vybavuje s klientmi zákazky cez skype v hojdacej sieti na strome pri dome v Mjanmarsku.

homeoffice na Bali
Homeoffice na Bali. Zdroj: Stano Ďuriančík
Homeoffice Mjanmarsko, Zdroj: Stano Ďuriančík
Homeoffice Mjanmarsko. Zdroj: Stano Ďuriančík

Bežný deň ľudí pracujúcich v exotike

Sú dni, kedy sa naozaj ráno zobudíš s výhľadom na pláž, zasurfuješ si, dáš si pár dobrých drinkov ešte pred obedom, po obede šlofík, výlet s kamarátmi, po ceste odpíšeš na pár mailov, večer nejaký ten skype s klientom, večera s miestnymi, drink pri západe slnka a deň končí vybavovaním ďalších a ďalších mailov. No sú aj dni, kedy nevychádza všetko tak, ako má.

Rainy_season_Bali
Zdroj: Stano Ďuriančík

Napríklad s internetom nastávajú často veľké problémy. Keďže ste doslova závislí od internetového pripojenia a je to váš pracovný nástroj, treba obzvlášť dbať na to, aby ste prístup k internetu mali zabezpečený. Napríklad na Bali je to veľmi komplikované. Je to síce ostrov, ktorý je medzi Slovákmi poslednú dobu veľmi obľúbený, ale stále je to len ostrov. Rušné ulice, minarety a motorky majú tiež dopad na váš skype s klientom – ten rušivý. Ďalšia vec, s ktorou treba počítať, je, že sa vám môže stať, že budete nútení vstať aj o druhej ráno kvôli riešeniu nejakých konfliktov, keďže na Slovensku je vtedy o 7 hodín menej.

Práca na prvom mieste

Aj keď o takejto práci túži veľa z nás, nie je vhodná pre každého. Ľudí takto žijúcich je veľa, no všetci majú niečo spoločné – práca na projekte je na prvom mieste. Keď pracujú na zákazke, niekedy ani nevyjdú z domu, kým nie je dokončená. Aj z tohto teda vyplýva, že táto cesta nie je vhodná pre flákačov, lebo predstava, že budete sedieť celý deň na pláži s drinkom v ruke, je mylná. Stále je to práca, nie dovolenka. Práca na krásnom mieste.