Kto je Marty a čo sa mu stalo? Víťaz festivalu Serial Killer a zároveň najdrahší seriál českej internetovej televízie Mall.tv úspešne odštartoval svoju premiéru.V živote teenagerov sa často dejú veci, ktoré vyplávajú na povrch vo chvíli, keď už nie je možnosť ich zmeniť. Nový osem dielny hraný projekt pod režisérskou taktovkou Pavla Soukupa, s výstižným a veľavravným názvom #martyisdead je toho príkladom.

 

Hastag v názve je poznávacím znamením, že dôležitú súvislosť v tomto silnom a trpkom príbehu, má dôležitú spojitosť s internetom a jeho odvrátenou stránkou – kyberšikanou.

Martin je obyčajný deviatak istej základnej školy, ktorý obľubuje sociálne siete a často ich využíva. Jedného dňa sa jeho rodičom zrúti svet. Dozvedajú sa, že ich milovaný syn je mŕtvy. Matka sa uzatvára do svojho nekonečného smútku. Hnev, zmätok a smútok nedovolia Martinovmu otcovi sa len tak ľahko vzdať a s nevypovedanými otázkami ohľadom synovej smrti sa nevie zmieriť. Čo mohlo dovtedy bezproblémového chlapca doviesť k samovražde? Matka navrhne, aby informáciu o jeho tragickej smrti zverejnili na sociálnej sieti, ktorú Martin často využíval. Otcovi sa úspešne podarí dostať sa do jeho facebookového profilu.  Zhrozený postupne odhaľuje kúsok po kúsku, čo mohlo byť spúšťačom synovho predčasného odchodu.

Hlavným predstaviteľom Martyho je mladý herec Jakub Nemčok, ktorý má viacročné skúsenosti s filmovým prostredím nielen vďaka účinkovaniu v televíznych seriáloch, ale i dabingu. Jeho rodičov stvárnili českí herci Petra Bučková a Jan Grundman, ktorí stvárnili rolu životom ušliapaných a strápených rodičov.  Bravúrne zvládnuté hlavné roly, sú dôkazom, že herci, ktorí boli vybraní do tohto projektu opäť raz svojou profesionalitou nesklamali. Silný dej navodí v každom divákovi otázku: „Čo robia moje deti na sociálnych sieťach“?

foto: www.totalfilm.cz