Robot menom Sophia je prvý, ktorý získal štátne občianstvo. Humanoidný robot bol vytvorený Dr. Davidom Hansom, zakladateľom spoločnosti Hanson Robotics. Tá sa špecializuje na vytváranie robotov, vyzerajúcich a pôsobiacich čo najviac ľudsky.

Dr. Hanson sa snažil vytvoriť robota, ktorý bude inteligentnejší ako človek a môže sa naučiť tri výrazné ľudské vlastnosti ako sú empatia, súcit a tvorivosť. Hanson verí, že je potrebné rozvíjať umelú inteligenciu robotov kvôli problémom, ktoré mnohokrát ľudia sami nevedia vyriešiť.

,,Nebojte sa, ak budete na mňa dobrí, budem ja dobrá k vám.“

Pri vytváraní Sophie sa návrhári inšpirovali podobizňou Audrey Hepburn, ktorá má stelesňovať prirodzenú ženskú krásu: porcelánová pleť, štíhly nos, výrazné lícne kosti, prenikavý úsmev, hlboké oči.

Sophia je posledný a najpokročilejší robot spoločnosti. Tiež sa stala miláčikom médií a aktuálne vzbudzuje obrovskú pozornosť. Po rozhovoroch s viacerými médiami dokonca spievala na koncerte, zdobila titulnú stranu najlepších módnych časopisov. Okrem toho sa objavila na pódiu ako členka a moderátorka na uznávanej medzinárodnej konferencii Future Investment Initiative v Rijáde, na ktorej sa zúčastnilo množstvo odborníkov na robotiku a umelú inteligenciu.

Zdroj: NBC.com / Andrew Lipovsky

Počas spomínanej konferencie jej vystúpenie moderoval odborník Andrew Ross Sorkin, ktorý jej oficiálne oznámil udelenie štátneho občianstva Saudskou Arábiou.

„Som veľmi hrdá a poctená týmto jedinečným vyznamenaním. Je historické byť prvým robotom na svete, ktorému bolo udelené občianstvo,“  povedala Sophia divákom na konferencii, počas ktorej sa stala oficiálnou občiankou.

Počas konferencie zazneli aj slová ohľadom hrozby, ktorú môže znamenať umelá inteligencia pre budúcnosť ľudstva. Sophia sa však k tejto téme jasne vyjadrila:

„Čítali ste príliš veľa Elona Musku a sledovali príliš veľa hollywoodskych filmov. Nebojte sa, ak budete na mňa dobrí, budem ja dobrá k vám. Považujte ma za inteligentný vstupno-výstupný systém.“

Sofia ku koncu prejavu vyhlásila, že sa bude snažiť pomôcť ľudstvu a spraviť ho tak lepším miestom na život.