Spojené štáty americké sa topia v problémoch. Do zvolenia nového prezidenta chýba už len málo. Dokáže Amerika tento problém v čo najrýchlejšej dobe vyriešiť, alebo zavládne nový režim?Na začiatok by som uviedla, že ide v podstate o jednoduchý príbeh. Príbeh o tom, ako bola hŕstka amerických poslancov rozhodnutá pre svoje ideály nechať napospas svoju krajinu v neľahkých podmienkach a ohroziť tým aj zvyšok sveta. Vyzerá to tak, že politici zo Spojených štátov amerických stratili zmysel pre realitu. Ale čo ak je to len kamufláž a správajú sa racionálne?

zdroj: http://www.whystudyamerica.ac.uk/content/essays/usa_politics_750.jpg
zdroj: www.whystudyamerica.ac.uk

Americký kongres vždy býval strediskom deja a preto sa tu stretávali politici z viacerých straníckych táborov. V 40-tych až 60-tych rokoch vládli kongresu umiernení poslanci. Vedeli nájsť kompromis a v zlých časoch stáli pri sebe za každých okolností. Dnes je to však inak. Spojené štáty americké riešia úplne iný problém. Zmietajú sa v strachu, kto dostane aké politické kreslo a kto zasadne na prezidentskú stoličku. Z umiernených poslancov sa stali nenásytní ľudia, bažiaci po moci.

Kompromis je nutný

Zosnulý sociológ a politický vedec španielskeho pôvodu Juan Linz, napísal pred viac ako 20 rokmi štúdiu o vplyve prezidentských režimov na demokraciu. Jeho štúdia dokazovala, že parlamentná demokracia je stabilnejšia ako prezidentská. Jedinou výnimkou mali byť Spojené štáty americké. Paradoxom je, že svoje tvrdenie v roku 2013 čiastočne pozmenil. „Pôvodne som si myslel, že pri Spojených štátoch amerických ide o výnimku, pretože nemajú disciplinované strany a vzťahy medzi kongresmanmi boli relatívne dobré. Veci sa však očividne zmenili.“ Ak má krajina naozaj fungovať, musí buď jedna strana ovládať všetko, alebo si strany musia sadnúť za jeden stôl a nájsť kompromis, ktorý bude vyhovovať všetkým.

Zdroj: http://www.iresearchnet.com/wp-content/uploads/2014/04/political-science-1.jpg
zdroj: www.iresearchnet.com

Položme si otázku. Čo je príčinou veľkého amerického problému? Je za tým len neochota politických strán? Alebo sa jednoducho nevedia medzi sebou dohodnúť? To, žiaľ, nikto netuší. Podľa môjho názoru, najväčším problémom nie je neochota, ani to, že sa nechcú dohodnúť. Najväčším problémom sú zavádzajúce kampane, ktorými politici manipulujú voličov v snahe dostať ich k voľbám. Neuvedomujú si však, že tieto kampane môžu pôsobiť negatívne.

A keď už sa bavíme o kampaniach a voľbách, najhorúcejšou témou sú práve prezidentské voľby. Voľby medzi ženou a mužom, demokratkou a republikánom. Reč je o  Hillary Clintonovej a Donaldovi Trumpovi. Najhorúcejší kandidáti hlásajú zásadné rozdiely vo vedení krajiny. Voľby rozdelili USA na dva tábory –  tím Clinton a tím Trump. Clintonová sľubuje nové pracovné miesta s rastúcimi mzdami a rovnosťou platov, cestu k občianstvu pre imigrantov, kontrolu zbraní a obranu občianských práv a práv žien. Trump, na druhej strane  sľubuje drastické zníženie daní, „múr“ medzi Mexikom a USA a vyriešenie početnej hrozby prisťahovalectva. Zatiaľ s určitosťou nevieme kto vyhrá prezidentské voľby, ale už teraz sa dá predpokladať, že výsledky budú tesné.

Problémové Slovensko

Nielen Spojené štáty americké majú problémy. Niečo podobné zažilo aj Slovensko v roku 2011. Výsledkom bol pád reformnej vlády, víťazstvo SMER-u a prepad pravicových strán. Čomu však málo politikov rozumie, je fakt, že politika je umenie kompromisu. Pokiaľ politici nepochopia, že politika nie je len o nich, ale aj o nás, bežných ľuďoch, nebudú mať nikdy pozitívne ohlasy. Jediné, čo nám ostáva, je dúfať v lepšie zajtrajšky.

Zdroj: mono.sk