Dánske kráľovstvo je svojou rozlohou a počtom obyvateľov veľmi podobné nášmu Slovensku. Je krajinou s kvalitným a atraktívnym vzdelávacím systémom aj pre zahraničných študentov. Bezplatné vzdelávanie sa stáva čoraz populárnejšie pre študentov zameraných na výučbu anglického jazyka.Dánsko nie je známe iba ako krajina Lega, ale aj ako krajina s vysokou životnou úrovňou, ktorú podmieňuje rozvinuté hospodárstvo. Za to je v nemalej miere zodpovedné najmä vyspelé školstvo. To začalo lákať aj mnohých mladých Slovákov. Pri prechádzaní cez Dánske kráľovstvo nepotrebujeme ani cestovný doklad, čo nám uľahčuje vstup do Dánska z viacerých hľadísk.

Dánska vlajka

Dánsko sa čoraz častejšie označuje ako krajina „študentov“ kvôli bezplatnému štúdiu pre občanov Európskej únie. Bezplatné štúdium je veľká výhoda pre zahraničných študentov z celého sveta, však ,,prihlásim sa a idem“. Nie! Vybavenie štúdia v Dánsku vám potrvá pár mesiacov. Pobyt cez agentúru tiež nie je jednoduchý. ,,Pri úvodnom stretnutí s agentúrou si musíš priniesť všetky potrebné dokumenty, ako certifikát z anglického jazyka, referencie, motivačný list, preukaz totožnosti, výpis známok, maturitné vysvedčenie. Všetky tieto dokumenty sú potrebné na to, aby ťa mohli zaregistrovať do evidencie uchádzačov o štúdium v Dánsku. Po absolvovaní takzvaného prvého kola si vyplníš krátky test z anglického jazyka, niečo ako maturita. Ak tieto všetky kroky zvládneš, tak si počkáš na konečné stanovisko z univerzity,“ vymenúva Lenka.

„Ak som povedala definíciu naspamäť, automaticky mi profesor dal čierny bod.“

Výber univerzity a rozdiel vo výučbe

Výber univerzity v Dánsku spočíva len na Vás – kam sa rozhodneš poslať svoju prihlášku, tam ideš (teda, ak ta prijmú). Ak sa ti odbor nebude páčiť, po roku a pol si môžeš zmeniť odbor vo svoj prospech. Ale na rozdiel od slovenských univerzít si nestratil rok a pol len tak sedením na prednáškach a počúvaním profesora. Toto štúdium sa nazýva Top-up degree, kedy po roku a pol môžeš prestúpiť na druhý odbor alebo univerzitu, kde si doštuduješ ešte 2 roky v inom odbore. Po doštudovaní budeš mať dosiahnuté relevantné vzdelávanie v dvoch odboroch za 3,5 roka. Zaujímavosťou pre študentov zo sveta je výučba v dánskom jazyku, ktorá sa učí v jazykových centrách a je úplne zadarmo.  Výučba v Dánsku je založená na kombinácii teórie s praxou. Žiadne naspamäť poučky knihy či sa „bifliť“ učebnice na skúšku. „Naša skúška v odbore International Sales and Marketing Managment spočívala z dvoch krokov. Prvý krok bol písanie projektov v skupine o reálnych prípadoch a druhý krok bola ústna skúška, no žiadne poučky. Ak som povedala definíciu naspamäť, automaticky mi profesor dal čierny bod,“ opisovala Katka. Na univerzitách je prax povinná, žiak si môže sám zvoliť v akom odbore chce pracovať a v akom štáte, či krajine. Profesorov oslovujú žiaci krstnými menami a komunikujú prostredníctvom sociálnych sietí ako sú facebook, email alebo twitter.

Predmety do školy
Predmety do školy

 Práca v Dánsku

Práca je otvorená pre občanom európskej únie. Nájsť si prácu v Dánsku nieje až také jednoduché ako sa zdá. „Nájsť si prácu po mesiaci v Dánsku konkrétne v Kodani bola veľká náhoda. Keď som sa podelila s mojimi spolužiakmi o novinku, že mám prácu po mesiaci tak mi neverili. Niektorí si hľadajú prácu aj pol roka,“ konštatovala študentka Katka. Vysoké platy sú kompenzované vysokými daniami a cenami tovarov a služieb. Veľké dane sú kvôli veľmi dobre prepracovanému sociálnemu systému, preto mnoho vecí a služieb, ktoré občania v iných krajinách platia, je v Dánsku zadarmo. Aby ste získali prácu, musíte sa zaregistrovať na príslušnom regionálnom úrade, kde Vám vybavia pracovné povolenie, daňovú kartu a bankový účet Nem Konto. Bez týchto dokladov sa vám prácu nepodarí získať v žiadnom obore. Typické študentské práce sú podobné ako na Slovensku, práca v hoteli, v reštaurácií, šatni, či rozvoz novín alebo baby sitting. Dievčatá sa skôr zameriavajú na prácu v oblasti baby sittingu alebo práce v reštaurácií.

Dánske štipendiá sú veľmi štedré, pohybujú sa okolo 750€.

Finančná podpora 

Finančné štipendia v Dánsku sú veľmi populárne na začiatku štúdia. Kedže Dánsko je veľmi drahá krajina musí študentom pomáhať vo vzdelávaní. Pri nástupe do školy si študent musí prichystať okolo 180-270€ na štúdijné materiály, jednorazové zápisné 100€ ktoré sa platí pred nástupom na univerzitu, 14 dní od doručenie potvrdenia o podmienečnom prijatí. Na to aby vám bolo pridelené štipendium musíte byť študentom denného štúdia, občanom európskej únie a musíte pracovať minimálne 10-12 hodín týždenne.

Ubytovanie

Ubytovanie v Dánsku je pestré, študenti si môžu vybrať medzi „intrákmi“, súkromným prenájmom alebo ubytovanie v hoteloch či v kempoch. Obľúbená voľba zahraničných študentov je súkromný prenájom viacizbového bytu alebo domu. „Partička viacerých zahraničných spolužiakov z rôznych kútov sveta sa dohodneme na spoločnom prenájme v malom domčeku v meste. Prenájom je lacnejší ako na internátoch ktoré sú honosne vybavené všetkým čo potrebujeme, no bývať s kamarátmi a lacnejšie som uprednostil pred intrákom,“ hovorí študent Ivan. Ceny jednolôžkových intrákov sa pohybujú okolo 270€ (2000DKK), dvoj lôžkových okolo 200€ (1500DKK). Intráky sú vybavené moderne s internetom, biliardom, Tv, spoločnou miestnosťou hrami ktorá je určená len pre študentov. Ceny za hotel s vlastnou kúpeľnou na jednu noc stoja okolo 70€ (520DKK), hotel so spoločnou kúpeľnou na jedno nos stojí 40€ (300DKK).