Čo tak stráviť celé leto „za veľkou mlákou“ a zažiť niečo nové? Aj keď je ešte v nedohľadne, riešiť to treba už teraz.Vycestovať a pracovať v USA sa síce kvôli potrebným vízam môže zdať zložité, ale práve ako študenti máte jedinečnú možnosť vyskúšať program Work&Travel USA. Program je určený denným študentom vysokých škôl a ponúka ti možnosť pracovať až 4 mesiace v oblasti, ktorú si vyberieš. Následne na to máš až 30 dní na cestovanie po USA a je len na tebe, ktoré mestá sa rozhodneš navštíviť.

KEDY A ČO SPRAVIŤ

 work&travel Usa čo kedy spraviť

1.    Vybrať si vhodnú agentúru
Ako prvé si musíš zvoliť agentúru. Bez jej pomoci sa do USA dostaneš len veľmi ťažko, keďže agentúra dokáže za teba vybaviť väčšinu papierovačiek. Zabezpečujú pohovor na Americkej ambasáde v Bratislave a všetky dokumenty a poplatky potrebné na vycestovanie. Práve preto je dôležité vybrať si tú najvhodnejšiu a na výber ich je niekoľko. Medzi najznámejšie patria:

Najlepším spôsobom, ako si vybrať tú správnu je prezrieť si internetové stránky všetkých agentúr, ktoré ťa zaujali a pozrieť sa na ich cenník a referencie. Nie vždy platí, že čo je na prvý pohľad najlacnejšie bude aj v konečnom dôsledku najlacnejšie a najvýhodnejšie. Do úvahy treba brať, že každý študent musí mať sponzora, ktorého mu vybaví práve agentúra a aj od neho závisí programový poplatok pre agentúru. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa registruješ do agentúry, tým je programový poplatok nižší. Registrácie sú spustené od septembra a do konca roka 2015 sú ceny najvýhodnejšie.

Z osobnej skúsenosti viem, že každá agentúra má svoje pre a proti a je len na tebe, čo považuješ za najdôležitejšie kritériá pri výbere. Napríklad jedna agentúra môže požadovať zakúpenie letenky priamo cez ich stránku, pričom druhá na tom síce trvať nebude, a teda je šanca, že nájdeš aj lacnejšiu letenku, ale zároveň je ich programový poplatok pre agentúru vyšší.

via GIPHY

2.    Rozhodnúť sa, kde chceš pracovať a nájsť si zamestnávateľa
Keď už máš vybavenú agentúru je načase nájsť si zamestnávateľa. V tomto prípade máš dve možnosti hľadania práce:
a.    cez agentúru
b.    sám

Hľadanie práce cez agentúru si vyberajú hlavne tí, ktorí sa rozhodli vyskúšať W&T prvýkrát. Osobne by som však túto možnosť neodporúčala. Zaplatíte niekoľko desiatok až stoviek eur naviac a som presvedčená, že si prácu nájdete aj bez agentúry. Neviem totižto o nikom, kto by skončil bez práce. Ak však nemáš čas na hľadanie práce a chceš si byť už dopredu istý, že nejakú mať budeš, môžeš si vybrať agentúru, ktorá túto možnosť ponúka už v cene programu.

Ďalšou možnosťou je vybrať si zamestnávateľa sám. Vôbec to nie je až také ťažké ako sa môže zdať. Napriek tomu, že som išla minulé leto do Ameriky prvýkrát, tiež som si zvolila práve túto možnosť. Existuje neuveriteľné množstvo možností, kde pracovať – od zábavných parkov, cez plavčíkovanie, housekeeping až po rôzne práce na pláži či v reštauráciách. Cez leto zamestnávatelia jednoducho potrebujú veľké množstvo pracovníkov, a práve preto je hľadanie práce jednoduchšie. Samozrejme, môže sa stať, že z 30 odoslaných mailov dostaneš odpoveď len na 5 a z toho bude iba jedna pozitívna, ale dôležitá je práve tá kladná odpoveď. Potom ťa čaká už len absolvovanie pohovoru (najčastejšie cez skype) a máš prácu.

Pokiaľ si sa spoliehal na skúsenosti známych, že ak si nenájdeš prácu pred vycestovaním, raz-dva si ju nájdeš priamo na mieste, musím ťa sklamať. Od tohto roku sa zmenili pravidlá a platí, že musíš mať zmluvu so zamestnávateľom už pred vycestovaním do USA, bez toho nedostaneš víza. Medzi najnavštevovanejšie štáty v rámci programu W&T USA patria Virginia, New York, California a Maryland. 

Ktorý štát by si si vybral/a ty? Zdroj: allpostersimages.com
Ktorý štát by si si vybral/a ty? Zdroj: allpostersimages.com

3.    Absolvovať pohovor na ambasáde
Približne mesiac pred vycestovaním absolvuješ pohovor na americkej ambasáde, aby sa stihli vybaviť všetky vízové dokumenty do tvojho odletu. Ako študent vycestuješ na J-1 víza, čo znamená, že máš povolené pracovať 120 dní + 30 dní cestovať po Amerike. Väčšinou fungujú tieto pohovory skupinovo, čo v praxi znamená, že sa viacerí stretnete v rovnaký deň na Americkej ambasáde v Bratislave a individuálne absolvujete krátky pohovor s jednou z pracovníčok.

Netreba sa však ničoho báť, čakať budete pravdepodobne oveľa dlhšie ako bude trvať samotný pohovor. Pýtať sa budú základné otázky typu kam cestujete, čo tam budete robiť, kde chcete cestovať. Ja som išla robiť plavčíčku, takže sa nás pýtali aj na prvú pomoc, avšak pani za okienkom bola neskutočne milá a usmievavá. Ale áno, budeš musieť vedieť hovoriť po anglicky.

4.    Vycestovať do Ameriky a užiť si to tam.

Times Square v noci. Zdroj: nycgo.com
Times Square v noci. Zdroj: nycgo.com

5.    Vrátiť sa šťastne domov.

 

KOĽKO ŤA TO BUDE STÁŤ

  • programový poplatok – od 200-600 €
  • poplatok za víza – 160 USD*
  • SEVIS poplatok – 35 USD*
  • spiatočná letenka – 400-800 €
  • poistenie – závisí od počtu dní strávených v USA, približne od 90-160 €
  • vreckové – odporúčané je  brať so sebou od 500-1000 €
  • poplatky spojené so zamestnaním, napríklad ak ideš robiť plavčíka treba rátať s plavčíckym kurzom, ktorého cena sa pohybuje od 150-400 € (závisí od zamestnávateľa)

*ceny sú uvádzané v USD, nakoľko ich cena je pevná a na eurá sa prepočítava aktuálnym kurzom

Nechce sa ti do toho? Tu sú zážitky a skúseností dvoch študentiek, ktoré už program W&T USA absolvovali.

wat-TimeaIlavska
Zdroj: T.I.

Timea Ilavská (23): „Každé leto je pre mňa niečím výnimočné. Či už zážitkami, novými miestami alebo ľudmi, ale toto posledné je mňa nezabudnuteľné, pretože som si splnila svoj sen. Prvýkrát som bola v Amerike. Pracovala som ako plavčíčka, čo je vcelku nenáročná práca. Voda, bazén, slnko… teda pokiaľ nepáli cely deň 39 stupňov päť dní v týždni. Vtedy sa táto práca mení na vyčerpávajúcu. Napriek tomu, že dni sa stali jednotvárne, čo znamená teplo, plno deti, pískanie, napomínanie, meranie vody a spánok, tri mesiace ubehli rýchlo a nastal ten čas, na ktorý sa tešil každý jeden z nás. Cestovanie!

Tých pár dní považujem za najkrajších v mojom živote, pretože som navštívila najzaujímavejšie miesta západnej Ameriky s najlepšími kamarátmi. Čo viac si človek mohol priať? „Megalomanský“ New York, slnečné pláže Los Angeles, hviezdny Hollywood, prekrásna pláž Malibu…šťastím som bola celá bez seba. San Francisco mi trošku zmrazilo úsmev, pretože všade sa nájdu ľudia, ktorí dokážu ublížiť, a tak som prišla o pár vecí a pribudlo pár smutných chvíľ, ale napriek tomu sme sa s priateľmi nenechali odradiť a pokračovali vo výlete. A šťastie prišlo opäť. Nekonečná westernová cesta Death Valley, čarovný Grand Canyon a kameň s tváričkou meme komiksu Forever alone. Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec. Moje srdce ostalo v poslednom meste, ktoré sme navštívili. Nikdy nespiace, nonstop svetielkujúce a poriadne gýčové Las Vegas! Čerešničkou na torte bola štýlová párty s Tiëstom. Tu sa moje leto končí, pretože po pretancovanej noci nasledoval dlhý let a návrat do studenej jesennej Európy. Odvtedy neprejde deň, aby som nemyslela na super chvíle prežité za veľkou mlákou, na skvelých parťákov a môj splnený sen.“

wat-MonikaZelaskova
Zdroj: M.Ž.

Monika Želasková (23): Navštíviť Ameriku bolo odjakživa mojím snom. A ísť tam cez program Work and Travel bolo jedným z mojich najlepších rozhodnutí. Tri mesiace som pracovala v zábavnom parku ako Ride Operator, čo bola práca, na ktorú nedám dopustiť. Pracovať na koločoch je podľa mňa úplne super! Samozrejme, že je to aj veľká zodpovednosť a nezaobíde sa to bez mnohých, často zbytočných pravidiel. No to nadšenie na tvárach ľudí, najmä detí, po každej jazde a celkovo atmosféra zábavného parku, to dodáva veľmi veľa pozitívnej energie.

Plus, ak máte to šťastie na dobrý tím ľudí, s ktorými trávite veľa času nielen v práci, ale aj mimo nej, máte vyhraté. Ja som napríklad priamo nepracovala so žiadnymi Slovákmi či Čechmi, čo mi trochu prekážalo asi len prvé dva dni, keď som občas vôbec nerozumela, čo odo mňa chcú. Potom som to brala ako obrovskú výhodu. Niekedy som si hovorila, že sa mi v tej práci tak páči, že sa mi už ani nechce cestovať. Ale samozrejme, to cestovanie bolo úžasné. Keďže som pracovala v Pennsylvánii, už počas leta som stihla vidieť miesta na východnom pobreží ako New York, Washigton, Niagarské vodopády či dokonca Toronto v Kanade. Po skončení práce sme zas počas desiatich dní cestovali naprieč západom USA – národné parky ako Grand Canyon, Yosemite, Zion, ale tiež San Francisco, Los Angeles a Las Vegas. Zažili ste už ten pocit, že ste niekde stáli so slzami šťastia v očiach, šťastní, že máte možnosť tam byť? Ja počas tohto cestovania neraz.

Predtým, ako som okúsila Work and Travel na vlastnej koži, som tiež vždy len počúvala a čítala, ako to ľudia hodnotia ako najlepšie leto ich života a myslela si, že je to možno trochu zveličené. Ale vôbec to tak nie je. Človek to naozaj musí sám zažiť, aby pochopil, že to je naozaj tak. Od WaT som očakávala zlepšenie v angličtine a precestovanie celej Ameriky. Toto leto mi však toho dalo oveľa viac. Kamarátov z celého sveta, možnosť dostať sa na miesta, o ktorých som vždy snívala a prežiť veci, na ktoré budem hádam do konca života spomínať. A keď sa ma ľudia pýtajú, či sa mi oplatilo ísť, bez váhania odpovedám áno. Keď sa pýtajú na peniaze, to už taká suverénna nie som. Suma 7,25 dolárov na hodinu sa mi oproti brigádam na Slovensku za 2,50 najprv zdalo ako rozprávkový zárobok, no skutočnosť bola trošku iná. Cestovanie a zážitky, na čo som skoro celý zárobok minula, sa mi však rátajú viac ako prísť domov s kopou peňazí na účte. Určite sa vyskytli aj momenty a veci, ktoré neboli práve ideálne, ale z odstupom času si už na nič zlé ani nepamätám. A jediná vec, ktorú ľutujem je, že som to nevyskúšala už skôr ako pred koncom štúdia.“