Výber favoritov na prestížne ocenenie každoročne naznačí aj horúcich kandidátov na Oscary.V USA zverejnili nominácie na filmové a televízne ceny Zlatý glóbus 2017, prvé veľké filmové ceny roka. Výber favoritov na prestížne ocenenie každoročne naznačí aj horúcich kandidátov na Oscary. Najviac – sedem – nominácií získal muzikál La La Land (réžia Damien Chazelle) – moderné poňatie klasického hollywoodskeho ľúbostného príbehu sprevádzané skvelými pesničkami a veľkolepými tanečnými kreáciami, ktoré vykresľuje vášnivý ľúbostný vzťah od jeho vzniku až po trpké sklamanie.

O šesť Zlatých glóbusov sa bude uchádzať životopisná dráma Moonlight režiséra Barryho Jenkinsa, ktorá už získala tri ceny Združenia newyorských filmových kritikov (NYFCC) za najlepšiu réžiu, kameru a herca vo vedľajšej úlohe.

O prestížne sošky v kategórii cudzojazyčný film zabojuje táto pätica snímok: Elle (Francúzsko, réžia Paul Verhoeven), Divines (Francúzsko, réžia Houda Benyaminová), Toni Erdmann (Nemecko, réžia Maren Adeová), Neruda (Čile, réžia Pablo Larraín) a The Salesman (Irán/Francúzsko, réžia Asghar Farhadi). V kategórii komédia sú nominované filmy La La Land, 20th Century Women (réžia Mike Mills), Deadpool (réžia Tim Miller), Florence Foster Jenkins (réžia Stephen Frears) a Sing Street (réžia John Carney), uvádza sa na oficiálnej stránke Golden Globe Awards.

V kategórii dráma o Zlatý glóbus zabojujú snímky Moonlight (réžia Barry Jenkins), Manchester by the Sea (réžia Kenneth Lonergan), Lion (réžia Garth Davis), Hell or High Water (réžia David Mackenzie) a Hacksaw Ridge (réžia Mel Gibson). Meryl Streep si prevezme Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotný prínos.

V poradí 74. ročník Zlatých glóbusov sa uskutoční 8. januára v Beverly Hills, podujatie bude moderovať Jimmy Fallon. Predmetné ocenenie sa udeľuje od roku 1944, o nominantoch a víťazoch rozhoduje 90-členná porota z Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA). Ceny sa udeľujú vo vyše 25 kategóriách v oblasti filmu a televízie.

Zdroj: TASR