Kolegovia si z neho robia srandu, že výstavbe kozmických lodí sa venuje len preto, aby sa dostal na svoju domovskú planétu, Mars. Vynálezca, futurista a geniálny podnikateľ, ktorého inovácie nakopli vývoj ľudstva s neuveriteľnou akceleráciou. Musk nemá na svedomí len Paypal, od jeho vzniku sa mu totiž podarilo zmeniť svet.



Len 45-ročný Musk je dokonalým príkladom inovátora, ktorý sa nenechá obmedzovať „zaužívaným“ myslením. Jeho pokrokové nápady otriasli svetom technológií a prinútili prehodnotiť náš pohľad na výrobu/spotrebu energie, cestovanie do vesmíru a umelú inteligenciu.

Zdroj: imgur.com
Zdroj: imgur.com

Tesla Motors dáva zbohom fosílnym palivám

Na pozadí nekonečných debát o exhalátoch znečisťujúcich ovzdušie či apokalypse s visačkou globálne otepľovanie, prichádza človek, ktorý sa rozhodol konať. Už výsledky prieskumu amerického trhu v apríli  2017 definitívne potvrdili, že Elon Musk je popri svojom inovátorstve aj výnimočný marketér. Tesla Motors, jeho svetoznáma spoločnosť produkujúca cenovo dostupné a ekologicky prijateľné elektromobily, pokorila v trhovej hodnote amerického automobilového giganta General Motors. Pre lepšie precítenie úžasu dodávame, že General Motors vyrobil v roku 2016 približne 10 miliónov áut, zatiaľ čo Tesla ani nie 77-tisíc elektromobilov.

V súčasnosti spoločnosť vyčlenila neuveriteľný kapitál 2,5 miliardy dolárov na júlovú produkciu vozov Model 3 (dojazd 350 km/nabitie, zrýchlenie z 0 na 100 za 6 sekúnd, cena 33 000 eur) pričom milióny prúdia aj do nabíjacích staníc Tesla Supercharger, ktoré sa pýšia najrýchlejším nabíjaním batérií na svete. Elektrické automobily by však nefungovali bez spoločnosti na výrobu solárnych panelov SolarCity, ktorá propaguje a rozvíja využitie obnoviteľnej energie.

SpaceX, pretože Zem nám nestačí

Som veľmi šťastný…pre nás je to ako keby sme vyhrali Super Bowl,“ prehlásil vysmiaty Musk 22. mája 2012, keď jeho súkromná aerokozmická spoločnosť SpaceX vystrelila do vesmíru raketový nosič Falcon 9 s bezpilotnou kapsulou. Vo svojich útrobách niesla potrebné zásoby, ktoré si prezvali astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Spoločnosť v súčasnosti vlastní tri vesmírne plavidlá: Falcon 1, spomínaný Falcon 9 a kozmickú loď Dragon. Budúci rok vysiela SpaceX na Mesiac dvoch turistov, ktorým sa podarilo kúpiť lístky.

Neuveriteľný pokrok zaznamenal SpaceX v marci tohto roku, kedy Falcon 9 skonštruovaný z opätovne použiteľných častí vyletel na obežnú dráhu a opäť pristál presne na mieste odletu bez toho, aby sa poškodil. Úspešná akcia predstavovala historický prevrat, ktorý otvoril dvere cenovo dostupnejšiemu cestovaniu do vesmíru a výrazne zredukoval kozmický odpad. Parciálny cieľ spoločnosti SpaceX je kolonizácia Marsu, ktorý by predstavoval útočisko pre našu nepolepšiteľnú maličkosť.

Hyperloop alebo hyper lup?

Mozog Elona Muska má zvláštnu schopnosť identifikovať potencionálne realizovateľnú ideu, ktorú by väčšina z nás mohla považovať maximálne za fajn podnet na krátku sci-fi poviedku. On ju dokáže domyslieť, navrhnúť a zrealizovať. Jednou z nich je aj koncept vysoko-rýchlostného dopravného systému Hyperloop. Poháňaný obnoviteľnou energiou (solárne panely) bude premiestňovať kapsule s ľuďmi v potrubí, ktoré natiahnu medzi veľkými mestami. Najväčšia sranda na tom je, že Hyperloop sa pohráva s myšlienkou realizácie projektu aj v európskych podmienkach, a to práve u nás. Ich zámerom je prepojiť Bratislavu s Viedňou a Budapešťou. V kapsule by sme sa tak mohli dopraviť do hlavného mesta Rakúska za 8 minút. Ostáva nám len dúfať, že Muskove vízie sa na našom území nestanú obeťou hyper lupu.

Musk z nás buduje kyborgov

Pri rapídnom technologickom vývoji Elon nezabúda ani na riziká spojené so zdokonaľovaním umelej inteligencie (UI). Ako spoluzakladateľ neziskovky OpenAI sa snaží presadzovať benefity UI pre budúcnosť ľudstva. V roku 2017 si dokonca trúfol financovať projekt Neuralink, ktorý si kladie za cieľ implantovať malé zariadenie na vnútornú stenu lebky na zlepšenie výkonnosti mozgu. Ak vám tieto informácie spôsobujú zimomriavky, tak si zvykajte, pretože Elon Musk na budúcnosť nečaká, on ju jednoducho vytvára.

Nudná firma

V decembri 2016 ostal nasrdený Elon zaseknutý v dopravnej zápche, čo v krátkosti komentoval na twitteri: „Z tejto premávky ma trafí šľak. Postavím stroj na razenie tunelov a začínam kopať…“. Týmto vlastne oznámil vznik firmy „The Boring Company“, ktorej názov tvorí šikovná slovná hračka (boring v angličtine znamená nudný a zároveň vŕtať). Jej cieľom je vybudovať podzemnú sieť tunelov, ktorá odľahčí premávku na cestách. V súčasnosti si krtko Musk robí tunely len na územiach spoločnosti SpaceX.

Zdá sa, že práve vízia lepšej budúcnosti pôsobí na inovátora ako raketový pohon, keďže so svojím tímom prekonáva hranice poznania a konštruuje nemožné. Solárne mesto, znovu použiteľné rakety alebo Hyperloop posúvajú  sedemmíľovým kopancom popohnali vývoj, ktorý by sa dal prirovnať k pokroku 10-tisícov rokov existencie ľudstva. Ako keby toho nebolo dosť, v roku 2014 zverejnil všetky patenty Tesly bez nároku na licenčné zmluvy, teda úplne zdarma pre každého. Je to jednoducho vynálezca, ktorý bez nároku na honorár dobýva vesmír. Musk ohromnou silou tlačí civilizáciu vpred, čím demonštruje spôsobilosť nášho živočíšneho druhu na veci gigantických a ušľachtilých rozmerov.