Urbex patrí ku koníčkom niektorých ľudí, ktorí radi spoznávajú opustené budovy. Nielen v Európe, ale aj na Slovensku sa nachádzajú stavby, do ktorých sa zavŕtal zub času. Sú opustené už desiatky rokov a nikto o ne nejaví záujem, vďaka čomu sú lákavé pre vyznávačov tejto zvláštnej záľuby.



1. Nemocnica Rázsochy

Nemocnica Rázsochy je nedostavaná budova. Za minulého režimu mali komunistickí pohlavári veľké plány. Chceli postaviť nemocnicu, ktorá by vedela ošetriť tisíce pacientov zo západnej časti Bratislavy a spádových oblastí veľkomesta. Plány bohužiaľ nevyšli, pretože v roku 1989 prišla nežná revolúcia a v prvých rokoch už nového režimu sa nenašli peniaze na dostavbu nemocnice. Budova dodnes chátra a je vyhľadávaná urbexermi i ďalšími kriminálnymi živlami. V súčasnosti ministerstvo zdravotníctva hľadá zhotoviteľa na dostavbu budovy, no je viac než isté, že už stojaci skelet čakajúci na svoj ortieľ času bude zbúraný a to zvýši celkovú cenu investície.

nemocnica Rázsochy
Budova nedostavanej nemocnice Rázsochy čaká na svoj ortieľ. Zdroj: hpi.sk

2. Istrochem (Dimitrovka)

V minulosti bol Istrochem jedným z najväčších výrobcov chemických látok. Počas výroby obyvatelia z priľahlého okolia vždy cítili nepríjemný sírový zápach. Istrochem, teda Dimitrovka, sídli v bratislavskej mestskej časti Nové mesto. Je už viac než rok opustená, pretože firma mala finančné problémy a musela prepustiť stovky zamestnancov. O niečo neskôr podnik kúpil Andrej Babiš (predseda vlády ČR), keďže vlastní známu spoločnosť Agrofert, s. r. o., vyrábajúcu chemické látky. V súčasnosti sú schátrané budovy v správe Istrochem reality a. s., a tá sa ich snaží predať nádejným záujemcom. Kupec sa doteraz nenašiel.

budova závodu Istrochem
Budova závodu Istrochem. Zdroj: kamin.sk

3. Nemocnica (Zochova ulica v Bratislave)

Nemocnica sídliaca na Zochovej ulici v Bratislave má bohatú históriu. Budova pochádza z 19. storočia a je situovaná do písmena H. Už od začiatku slúžila ako pôrodnícka klinika a škola pre pôrodné babice. Škola disponovala aj pôrodnou sálou. Neskôr bolo dostavané ďalšie krídlo, v ktorom sa nachádzali ďalšie operačné sály vyhovujúce vtedajším hygienickým normám.

Napriek dobrému fungovaniu ju v roku 2000 zavreli. Dôvod bol prostý: privatizácia a prehnané snahy o modernizáciu viedli k vyradeniu zo zoznamu nemocničných zariadení. Odvtedy budova chátra, je obľúbeným miestom pre ľudí túžiacich po adrenalíne, pretože sa v ňom nachádzajú rôzne skúmavky s biologickým materiálom, embryá nenarodených detí naložených vo formaldehyde a mnohé iné zaujímavosti.

nemocnica na Zochovej ulici
Opustené nemocničné zariadenie sídliace na Zochovej ulici. Zdroj: mapio.net.

4. Ružinovská Hirošima (budúce nákupné centrum?)

Starší obyvatelia mestskej časti Ružinov v Bratislave si určite pamätajú, za akej slávy a pompéznosti bol otvorený prvý obchodný dom Prior v Ružinove. Drogéria, trafika či potraviny, všetko bolo pod jednou strechou. Po dvadsaťročnej existencií kúpil obchodný dom investor. Brány Prioru sa tak v roku 2005 zatvorili. Ubehlo trinásť rokov a po dlhých súdnych „ťahaniciach“ medzi investorom a mestskou časťou sa nič nezmenilo. Rozbúraný skelet chátra a začali v ňom prebývať rôzne kriminálne živly. Vďaka vyhĺbenej jame sa vytvorilo okolo budovy jazero a ktovie, aké živočíchy v ňom žijú.

Prior
Skelet rozostavaného nákupného centra v bratislavskom Ružinove. Zdroj: odkazprestarostu.sk

5. Opustený vojenský areál na Devínskej Kobyle

Vojenská základňa na Devínskej Kobyle patrila k objektom, na ktoré bola bývalá Československá socialistická republika hrdá. Vtedajší komunistický režim potreboval zriadiť objekt chrániaci západnú hranicu štátu s Rakúskom. Pre totalitnú krajinu bolo Rakúsko nepriateľom a režim sa domnieval, že Československo by bolo napadnuté západnými mocnosťami, preto postavili vojenskú základňu. Objekt sa skladá z bunkrov a ďalších dvadsiatich objektov.  Výzbrojou základne bolo 16 protilietadlových rakiet typu S-125 M Neva ukrytých v bunkroch. Tento komplex obývalo takmer 140 vojakov.

Budovy základne, ktoré sú v súčasnosti v dezolátnom stave, sú stále bez problémov prístupné, hoci hlavná brána vyzerá byť zamknutá. Pri troche opatrnosti sa dajú preskúmať všetky objekty tohto komplexu bez ujmy na zdraví.

vojenská základňa
Schátraná vojenská základňa na Devínskej Kobyle. Zdroj: ciernediery.sk

6. Stará budova psychiatrickej nemocnice Philipa Pinela v Pezinku

Možno poznáte slová „Pinelka“ či „Cajla“ – hovorovo nazývaná nemocnica Philipa Pinela, ktorá sa rozprestiera v Pezinku. Areál nemocnice pozostáva z obývanej a neobývanej časti, nachádzajúcej sa v lese. V roku 1918 sa otvoril komplex budov známy ako železné kúpele. Nápad liečebného zariadenia sa neujal, a tak v roku 1924 boli kúpele predané a začala sa budovať psychiatrická liečebňa. V roku 1976 sa začal stavať nový pavilón, kde sa postupne kvôli modernizácii presťahovala celá psychiatria.

Komplex starých budov ostal opustený a chradol. Postupom času, pričinením prírody a značnou mierou vandalov, sa objekt starej nemocnice dostal do hrozného stavu, v akom je dodnes. Dokonca existujú rôzne historky o tom, že v opustených budovách straší. 

klinika Philipa Pinela
Neobývaná časť psychiatrickej klinky Philipa Pinela nazývaná aj ako Cajla. Zdroj: kamnavylety.sk

7. Vlakové depo v Trnave

Vlakové depo sídliace na okraji Trnavy je opustené už takmer 10 rokov. Kedysi v ňom pracovalo vyše tristo ľudí, avšak rozdelenie železníc sa podpísalo pod to, že dnes tam nie je ani živej duše.  Objekt je obľúbeným miestom pre adrenalínových nadšencov, pretože je veľmi rozsiahly a skladá sa z niekoľkých hál a budov. Toto miesto nie je nijako chránené a vstupy sú odomknuté. Nikto nevie, komu vlastne vlakové depo patrí, pretože každá inštitúcia dáva ruky od tohto miesta preč – či už ide o ZSSK, ŽSR alebo Cargo Slovakia.

vlakové depo
Vlakové depo v Trnave. Zdroj: railpage.net

8. Trnavský Cukrovar

Už nefungujúci cukrovar z 19.-teho storočia je dominantou Trnavy. Vysokým komínom a výraznou výrobnou halou definuje panorámu mesta spolu s vodárenskou vežou Emila Belluša, kostolmi a Mestskou vežou zo 16.-teho storočia. Budova patrí spoločnosti Untited Industries a jej majiteľom je Eduard Šebo. Ten bol svojho času jedným z najbohatších Slovákov a okrem iného ho spájali s Jurajom Širokým, ba dokonca s Vladimírom Poórom.

Cukrovar sa skladá zo štyroch objektov a tie sú pamiatkovo chránené. Stále však čakajú na svoj ortieľ, pretože nie je jasné, aké budú mať využitie, pretože investori mali odvážne plány. Chceli vybudovať hotel či Kaufland, ktorý napokon tohto roku otvorili na mieste bývalého Milexu. V hlavnej budove cukrovaru sa dnes nič nenachádza a od roku 2004 viditeľne chátra.

trnavský cukrovar
Rozpadávajúca sa budova trnavského cukrovaru. Zdroj: ciernediery.sk

9. Rozostavaný tunel budúceho bratislavského metra

V našom hlavnom meste sa počítalo s tým, že sa postaví nový druh mestskej hromadnej dopravy – metro. Prvotná myšlienka vznikla v komunistickom režime. Vtedajšia Bratislava chcela byť podobná Prahe, kde metro funguje už od roku 1974. Režim dal miliardy slovenských korún na výstavbu, avšak tá sa nikdy nedokončila. Postaviť stihli iba základy, ktoré môžeme vidieť do dnešných dní v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Nachádza sa tu tunel, do ktorého má prístup hocikto, samotný objekt nie je vôbec chránený. Ak vstúpite do tunela, môžete sa objaviť v úplnej tme a cítite ako vám členky obmýva voda. V súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by sa niečo malo zmeniť, nakoľko sa vedenie mesta už roky spolieha na nosný systém založený na električkovej doprave.

Bratislavské metro
Budovu rozostavaného starého Bratislavského metra navštevuje čoraz viac nadšencov urbexu. Zdroj: Andrea H.

10. Kúpele Korytnica

Kedysi patrili kúpele Korytnica k vychýreným fyziatricko-rehabilitačným zariadeniam na Slovensku. Na začiatku 19.-tehp storočia postavili v obci Liptovská Osada prvý kúpeľný dom a to na mieste, kde vyviera minerálna voda. V roku 1862 tam stálo už 12 domov, niekoľko súkromných viliek či reštaurácia. Chýr o liečivej sile kúpeľov sa rýchlo rozšíril po celej krajine. Do Korytnice prichádzali ľudia zo všetkých kútov Slovenska, i zo zahraničia. Na začiatku nového tisícročia zostali kúpele opustené a chátrajú do dnes.

Kúpele Korytnica
Schátrané kúpele Korytnica. Zdroj: dromedar.zoznam.sk

11. Psychiatrická liečebňa v Bytčici

Psychiatrické oddelenie bolo prevádzkované v Bytčici, pár metrov od Žiliny až 20 rokov. Umiestnenie psychiatrie bolo však z hľadiska dochádzania pacientov do nemocnice veľmi nepraktické. V roku 2009 sa presťahovalo naspäť do Žiliny. Nemocnica ponúkla areál s rozlohou 30 tisíc metrov štvorcových spolu s kaštieľom na predaj. V súčasnosti je celý objekt v súkromných rukách. Zo zámeru vybudovať z kaštieľa penzión nič nebolo a bývalá psychiatria zostáva naďalej opustená a nevyužitá.

Bytčica
Psychiatrická liečebňa v Bytčici pri Žiline. Zdroj: zilina-galery.sk

12. Nemocnica v Banskej Štiavnici

Objekt, v ktorom sídlila nemocnica, pripomína veľkolepý palác. Komunistický režim sa o budovu postaral veľmi zaujímavo, pretože všetky historické maľby či fresky zatrel a čo sa dalo, to sa vykachličkovalo. Počas bývalého režimu na území dnešného Slovenska sa nemocnici veľmi darilo. Zmena politického systému a štátneho zriadenia nemocnicu pochovala a budova začala chátrať. Doposiaľ o ňu nikto nejaví záujem.

nemocnica v Banskej Štiavnici
Budova opustenej nemocnice v Banskej Štiavnici chátra do dnešných dní. Zdroj: rok.skauting.sk

13. Opustená budova továrne Tesla vo Veľkom Krtíši

Stavba fabriky začala roku 1986 a malo v nej pracovať okolo 300 pracovníkov. Bohužiaľ o päť rokov neskôr sa jej výstavba zastavila, lebo firma mala nedostatok finančných prostriedkov. Ostala nedokončená a do dnešných dní chátra až tak, že sa celá rozpadáva. Nachádzajú sa v nej osekané schody a všade sú popadané tehly. Svoje spravili aj zberači kovov, čo zapríčinilo, že celý areál zarastá postupne vegetáciou. Objekt je síce oplotený ale nie je ťažké sa dostať dnu, pretože nie je chránený. Pozor však na okolité firmy, z ktorých na vás môžu zavolať políciu.

Tesla
Rozostavaný skelet fabriky Tesla vo Veľkom Krtíši. Zdroj: rok.skauting,sk

14. Opustená budova firmy Slovenka v Banskej Bystrici

Opustená budova firmy Slovenka sa nachádza v Banskej Bystrici. V roku 1951 sa sídlo podniku Slovenka presťahovalo z vtedajšieho Turčianskeho Svätého Martina (dnešné mesto Martin) do Banskej Bystrice, konkrétne do priestorov bývalého závodu vlnárskej a súkenníckej výroby. Objekt pozná väčšina obyvateľov Banskej Bystrice. Dostať sa dá do objektu tak, že budovu obídete zo zadnej strany. Vpredu sa totiž vyskytuje veľa ľudí, takže by Vás mohli vidieť a zavolať políciu. *Aktualizované 21.marca 2019, 21:22 hod. Budovu zbúrali developeri v roku 2018,  na jej mieste má stáť nová zmiešaná štvrť. 

Slovenka v BB
Budova firmy Slovenka v Banskej Bystrice. Zdroj: rok.skauting.sk

15. Opustená budova lanovky v dedine Turecká

Budova opustenej lanovky sa nachádza v dedinke Turecká blízko horského priechodu Donovaly. Jej história sa začala písať v roku 1968. O tri roky neskôr bola slávnostne zahájená premávka. Lanovka začínala v 657 metroch nad morom a končila 1387 m. n. m., čo bolo prevýšenie 730 metrov. Obsahovala aj medzistanicu, ktorá slúžila ako nástupište pre lyžiarov. V 90.-tych rokoch mala prebehnúť rozsiahla rekonštrukcia celej lanovky. K obnove však nedošlo kvôli finančným problémom. Úplnému schátraniu dopomohlo vyhorenie celého objektu.

lanovka Turecká
Opustená budova stanice lanovky v dedine Turecká. Zdroj: rok.skauting.sk