Od nového roka je preprava na elektrobicykloch Arboriabike sprístupnená každému. Bicykle majú slúžiť občanom na rýchly a ekologický presun s minimálnym poplatkom. Spoločnosť, ktorá tieto bicykle darovala dúfa, že pomôžu odľahčiť dopravu v centre mesta.Do konca roka 2018 bol projekt iba v testovacej verzii. Skúšalo ho niekoľko dobrovoľníkov, ktorí sa na začiatku septembra zaregistrovali na mestskom úrade, kde dostali čipovú kartu a účet s menom a heslom na prihlásenie sa do aplikácie Freebike. Bicykle sa dajú požičať niekoľkými spôsobmi: cez čipovú kartu, QR kódom alebo cez aplikáciu. Účastníci dostali ako bonus 3 x 20 € – ako kredit na čipovú kartu.

„Mne sa bikesharing veľmi páči. To, že prišiel aj do Trnavy, je pre mňa len bonus. Neprekážalo by mi, ak by boli bicykle len klasické. Všade som rýchlejšie, nemusím zbytočne míňať benzín, čakať na MHD či volať taxík. Šetrím peniaze aj životné prostredie. A samozrejme som viac spätý s mestom, “ vyjadril sa Matúš Belica, občan mesta Trnava, ktorý je zapojený do testovania.

Prvých 20 minút jazdy je zadarmo.

Od januára 2019 je bikesharing sprístupnený pre verejnosť. Občania majú k dispozícií 40 bicyklov, ktoré sú rozmiestnené po staniciach, ďalších 10 bude slúžiť ako náhradné. Mestu ich darovala spoločnosť Lucron, ktorá stavia v severnej časti Trnavy inteligentnú štvrť Arboria. Stanice môžeme nájsť po celom meste. Sú označené buď značkou Arboriabike, alebo sú virtuálne, a teda ich uvidíte len v aplikácií. Zaparkovať môžete napríklad v Kamennom mlyne, v Modranke, či pred našou univerzitou.

Bicykle budete môcť používať ako klasické alebo elektrobike. Ak bicykel odstavíte na niektorej zo staníc, prvých 20 minút jazdy máte zadarmo, za hodinu zaplatíte 0,40 €. Ak ho odstavíte mimo stanice, cena je dvojnásobná. Platíte teda za čas, na ktorý si ho požičiate a kde ho odstavíte, nie za prejdenú vzdialenosť.

Ako si požičať bicyke?

  1. Stiahni si aplikáciu Freebike alebo použi špeciálnu čipovú kartičkú kartičku.
  2. Nájdi stanicu Arboria bike alebo odparkovaný bicykel, pomocou mapy v aplikácií.
  3. Začni jazdu.
  4. Odvez sa k najbližšiemu stanovišťu tvojej cesty.
  5. Po dokončení jazdy, je bicykel voľný pre niekoho iného.
bikesharing trnava
Spoznáte ich podľa zeleno žltej farby s logom Arboria bike. Zdroj: Erik Sasko

Bicykle, vyrobené spoločnosťou Homeport, sú považované za najvyspelejšie e-biky na trhu bikesharingu na svete. Majú v sebe zabudované GPS a tracking systém. Medzi ďalšie technologické vychytávky patrí napríklad zapožičanie bicykla kartou bez aplikácie, alebo možnosť si ho ”pauznúť”, ak potrebujete niekam na chvíľu odbehnúť. Kapacita plne nabitej batérie stačí približne na 100 km jazdy.

Podobné projekty fungujú napríklad v Prievidzi, Nitre a Bratislave. V zahraničí sú bežnou súčasťou mesta a tešia sa veľkej popularite.