Tajomné popevky, jednoduché oblečenie, bubny, to je to, čo vidíme navonok. Kto sú v skutočnosti Hare Krišna a čo sa skrýva za ich rituálmi? Čítajte ďalej.„Haré Krišna, Haré Krišna, Krišna Krišna, Haré Haré, Haré Ráma, Haré Ráma, Ráma Ráma, Haré Haré…“, ozýval sa spev do rytmického bubnovania. Keď som ich po prvý raz zahliadla na ulici vo Vinodole, ako stále dookola opakujú, teda spievajú tieto slová, nebola som dvakrát nadšená. Myslela som si, že to, čo vidím, je iba ďalšia nová sekta, ktorá, podobne ako Svedkovia Jehovovi, chodí po uliciach a snaží sa ľudí presviedčať na ich vieru.

Išli bosí, oblečení v oranžových šatách so znamením na čele, vyholenými hlavami  a len s krátkym copom na temene. Bubnovali a spievali. Na chvíľu som len stála a pozerala, no potom som to akosi vypustila z hlavy a zabudla na nich.

Onedlho sa však pripomenuli znovu. Stretla som ich v Nitre na námestí, kde sa prihovárali ľuďom, rozdávali im svoje knihy a CDčká. Zaujímalo ma teda, čo sú vlastne zač, ale keďže sa nerada pristavujem pri ľuďoch propagujúcich svoju vieru spŕškou rečí, prečo by som sa mala pripojiť práve k nim? Obišla som ich a išla som na autobus domov. A v ňom sa mi pripomenuli tretíkrát, keď nastúpili do toho istého autobusu.

hare krišna
Hare Krišna na námestí v Nitre. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Čo sú vlastne zač?

Začala som po nich pátrať na internete, kde som narazila na ich facebookovú stránku. V informáciách na ich fanúšikovskej stránke bolo písané: „Miesto, kde môže každý praktizovať bhakti-yogu pod vedením Śrīlu Prabhupādu a zažívať blaženosť sebarealizácie v tomto jednoduchom a vznešenom procese.“ Toto ozrejmenie ma nechalo v úplnej nechápavosti a nevedomosti, preto som si pozrela ich fotky, dopátrala sa k videám na YouTube a nakoniec aj k článkom, o čom Hare Krišna je.

Podstatou hnutia je naučiť ľudí o základných princípoch duchovného života. Učí nás o tom, že nie sme toto telo, ale duša.

V každom článku je zdôraznené, že nie sú sektou, ale hnutím na ovládanie svojej mysle a zmyslov, učeniu pravdovravnosti, vnútornej a vonkajšej čistote a dosiahnutiu múdrosti. Následne tieto získané poznatky uplatnia v praxi. To znie ako škola pre každého človeka modernej spoločnosti, ktorý sa, bohužiaľ, učí úplnému opaku.

Spievajte si týchto 16 slov a budete pripravený na život

Prvýkrát, keď som počula Mahá-mantru (alebo v preklade Veľkú mantru), znelo mi to iba ako opakovanie troch slov v náhodnom poradí. Avšak pre učenie Hare Krišna je táto pieseň alfa a omega, keďže jej slová sú mená Bohov Rámu a Krišnu. Mantra im má obnoviť transcendentálne vedomie, očistiť srdce a myseľ.

Hovoria: „Toto spievanie je ako nárek dieťaťa, ktoré volá svoju matku. Ako duša sme si vedomí Krišnu, ale kvôli svojmu dlhému združovaniu sa s hmotou je naše vedomie znečistené materiálnou atmosférou.“

Reinkarnácia, karma a navrátenie ku Krišnovi

Na viacerých stránkach som čítala, čo je podstatou ich učenia, ale stále som celkom nechápala pointu. Preto som oslovila človeka, ktorý bol istý čas v hnutí Hare Krišna, a ten povedal: „Podstatou hnutia je naučiť ľudí o základných princípoch duchovného života. Učí nás o tom, že nie sme toto telo, ale duša. Okrem toho hovorí o reinkarnácii, karme a Krišnovi, ktorý je najvyššia osobnosť božstva. Pointou celého učenia je prerušiť reinkarnáciu a vrátiť sa ku Krišnovi. Hlavným cieľom hnutia je, aby čo najviac ľudí získalo vedomie Krišnu, pretože to môže pomôcť ľudstvu aj planéte.

hare krišna modlitba
Stretnutie vo Vinodole. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Vedomie Krišnu človek získava po tom, čo praktizuje učenie Hare Krišna. Jeden z ich členov na svojom blogu vysvetľuje pojmy vedomie Krišnu a Bhakti yogy: Dosiahnutie vedomia Krišnu nie je vôbec ťažké, ba naopak. Činnosti vedúce k zvyšovaniu vedomia Krišnu sú veľmi príjemné. Sú súčasťou Bhakti yogy, ktorá je odporúčaná duchovná činnosť pre súčasný vek. Očisťuje srdce a myseľ. Bhakti yoga zjemňuje srdce, odstraňuje žiarlivosť, nenávisť, chlipnosť, hnev, egoizmus, pýchu a aroganciu. Prináša radosť, blaženosť, mier a múdrosť. Všetky starosti, úzkosti, strachy a psychické problémy praktizovaním Bhakti yogy úplne zmiznú.“

Vedomie Krišnu môže člen hnutia dosiahnuť dodržiavaním zásad, ktoré majú určené. To ma priviedlo k ďalšej otázke, ktorú som venovala jednej z bývalých členiek hnutia Háre Krišna. Ich troma hlavnými zásadami je žiadna konzumácia mäsa, žiadne omamné látky, ako sú napríklad cigarety, alkohol ani káva a žiaden nemanželský sex,ozrejmuje bývalá členka.

Spýtala som sa jej, či tieto pravidlá musí každý člen dodržiavať, alebo majú aj nejaké iné pravidlá okrem týchto troch, na čo mi odpovedala: „Nie sú to pravidlá, ale zásady. Nikto nikoho nenúti do týchto zásad, návštev ani sa k nim pripojiť alebo s nimi sympatizovať. Ľudia to robia dobrovoľne a v dnešnom svete sa to možno zdá niekomu veľmi exotické, ale sú to hodnoty, ktoré dodržiava každý človek, ktorý sa snaží o duchovno. Žiaden pôžitok na úkor niekoho či niečoho.“

dieťa Hare Krišna
Deti sú odmala vedené k uctievaniu Krišnu. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Mohutný chrám či všedný dom? Kde a ako bývajú členovia Hare Krišna?

Zaujímalo ma, ako žije človek, ktorý je oddaný tomuto hnutiu, a keďže som to nemala ďaleko, prakticky o pár ulíc ďalej, rozhodla som sa ísť pozrieť na ich dom. Kúpili si obyčajný podlhovastý dom, v ktorom predtým s najväčšou pravdepodobnosťou žilo veľa generácií už pred nimi.

Tento starší, typicky dedinský dom s predzáhradkou by nebol ničím výnimočný od ostatných, pokiaľ by ste sa lepšie neprizreli. Prvým znakom, že v dome nežije obyčajná rodinka, bol zavesený červený koberček s vyšitým zvieraťom v okne, ktoré som však nevedela rozoznať. Mali otvorenú bránu a uprostred dvora sa vynímala špirála vytvorená z dreva. Avšak naozajstný chrám môžete nájsť až po vstupe dovnútra, kde sa organizujú všetky podujatia.

hare krišna špirála
Špirála na dvore Hare Krišna vo Vinodole. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol
hare krišna vinodol
Nadpis nad dverami vo Vinodole. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Modlitba, meditácia, obrady alebo ako vyzerá deň člena Hare Krišny

Pre aktuality.sk sa jeden z členov hnutia, ktorý žije vo Vinodole, vyjadril k tomu, ako prebieha ich bežný deň: Vstávame o štvrtej ráno, potom sa umývame, oblečieme do čistých šiat. Spievame modlitby, odriekame mantru. Meditujeme, uctievame duchovného majstra. Potom máme prednášku, čítame sanskritský text a diskutujeme.“

Ďalej popisuje člen Hare Krišna náplň dňa po ranných obradoch: „Neskôr prijímame prasádam, teda bezkarmické jedlo, ktoré obetujeme najskôr Krišnovi, umývame a čistíme chrám, pretože čistota je náš princíp. Potom ideme von spievať, a keď sa vrátime večer domov, opäť robíme obrady, prednášku a po ľahkej večeri okolo deviatej ideme spať. Hoci sa to zdá stereotypné, užívame si na duchovnej úrovni, snažíme sa potešiť svoje zmysly.“

hare krišna obrady
Obrad. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Stretnutia v chráme, alebo inak povedané v ašráme, absolvovala párkrát aj bývalá členka, a preto som sa jej spýtala, čo ju na stretnutiach oslovilo najviac: Oslovilo ma hlavne jedlo (smiech). Ale nie. Stretnutia prebiehali        vo veľmi príjemnej a veselej atmosfére, no zároveň boli vždy veľmi silné. Najviac som sa vždy tešila na Kirtan, keďže sa tam spievalo, tancovalo a mali sme naozaj skvelé jedlo. Vždy som sa na stretnutiach dozvedela mnoho nových vecí a boli mi zodpovedané všetky moje otázky. Oslovilo ma najmä to, že sú vegetariáni. Je to naozaj super zážitok a každý je u nich vítaný. Jediné, čo ma odradilo od stretnutí s nimi, bola vzdialenosť a zlé spoje.“

jedlo
Vegetariánske jedlo, Hare Krišna. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Prijatie konzervatívnym národom?

Je otázne, prečo svoj chrám umiestnili práve v dedine, ktorá je plná katolíkov a evanjelikov a vzdialená od mesta dosť natoľko, aby šli spoje len raz za hodinu. Nevedela som, čo môžem očakávať od takéhoto hnutia, no pokiaľ nejaké senzácie či mágiu, potom som sa presvedčila práve o opaku.

„Čudovali by ste sa, koľkí z nich sú doktori, manažéri alebo ľudia, ktorých stretnete          v obchode.“

Po tom, čo sú už u nás dlhšie, sa ukázali ako bezkonfliktní, milí ľudia, ktorí sa nevnucujú. Napriek tomu, že ako konzervatívny národ nemáme tendencie na prijatie niečoho, čo sa vymyká zo zabehnutých koľají, Krišnákov prijala väčšina. Minule som bola dokonca svedkom toho, ako jeden z ich členov pomáhal staršiemu pánovi         s vedrom plným orechov do autobusu. Ako sa vyjadrila bývalá členka: „Sú to veľmi milí, vzdelaní a múdri ľudia. Čudovali by ste sa, koľkí z nich sú doktori, manažéri alebo ľudia, ktorých stretnete v obchode.“

muž kniha
Člen Hare Krišna vo voľnom čase. Zdroj: facebook.com/Hare Kṛṣṇa āśrama Vinodol

Spýtala som sa jej preto, z akého dôvodu sa rozhodla viac nenavštevovať ich stretnutia. Na to len odpovedala: Nenavštevujem ich stretnutia z dôvodu, že už bývam v Prahe a veľmi ma pohltil môj osobný život a povinnosti. Keby som mohla a mala by som to blízko, rada by som sa aspoň raz za čas zastavila.“ No zároveň dodala: „Asi to ale u mňa nemá takú veľkú hodnotu. Snažím sa žiť, ako najlepšie viem v súlade s mojím svedomím. Myslím, že to je pre mňa dôležité a našla som v tom zmysel.“

Slávne osobnosti podporujú Hare Krišnu

Hoci pre Slovensko je toto hnutie novinkou, v zahraničí je populárne a viacero známych osobností bolo či je jeho členom alebo sympatizantom. Steve Jobs chodil v mladosti každú nedeľu 11 kilometrov na druhú stranu mesta, aby si dal jedlo v chráme Hare KrišnaOkrem neho ho uznávajú alebo uznávali David Cameron (britský premiér), George Harrison (člen skupiny The Beatles), Barrack Obama (bývalý prezident Spojených štátov amerických), Paul McCartney (člen skupiny The Beatles) a iní.

Steve Jobs Hare Krišna
Steve Jobs a Hare Krišna. Zdroj: hkaktuality.weebly.com

Stručná história Hare Krišna

Učenie Hare Krišna priniesol na západ Šríla Prabhupáda v roku 1965, kedy pricestoval z Indie do New Yorku, kde sa rok usiloval o založenie hnutia Hare Krišna úplne sám. Žil jednoducho, prednášal kdekoľvek a kedykoľvek sa naskytla príležitosť. Postupne začal vyvolávať o svoje učenie nepatrný záujem. Založil spoločnosť International Society for Krishna Consciousness (Medzinárodná spoločnosť pre vedomie Krišnu), skrátene ISKCON, ktorá postupne naberala členov. Dnes má ISKCON viac než tristo chrámov, fariem, škôl, stredísk a milióny stúpencov. Celý článok o histórii tohto hnutia môžete nájsť tu.

Vysvetlivky ku Kirtan, Krišna a Ráma:

Kirtan:

Kirtan je ospevovanie Krišnu, obvykle pomocou spievania mantier. Patrí medzi najsilnejší z deviatich procesov, pomocou ktorých sa živá bytosť dokáže fixovať na Krišnu, a tak postupne znovu obnoviť svoje pôvodné duchovné vedomie.

Krišna a Ráma:

Kršna alebo Krišna je ôsme vtelenie boha Višnua, podľa Bhagavadgíty a Bhagavatapurány zvrchovaný Boh. Bohočlovek. Krišna dostal toto meno na základe jeho tmavšej pokožky. Ráma je tak jednou z najpopulárnejších osôb višnuizmu a považuje sa za jedného z desiatich avatárov Boha Višnu.