Prečo si kupujeme zrkadlovky: Cestovať so smartfónom už nestačí
Dôvodov pre kúpu jednookej zrkadlovky je veľmi veľa. Tým najdôležitejším je ale túžba zmeniť svoj život.
Pamätám si, ako som držala v rukách svoju prvú zrkadlovku. Kúpila som si ju asi dva mesiace po tom, čo som sa zamestnala. V jeden deň som si povedala, že potrebujem veľmi dobrý a výkonný fotoaparát. Nielen telefón. Po práci som šla do najbližšieho elektro obchodu. Z neho som už vychádzala o pár stoviek ľahšia, ale ten pocit na duši bol nezabudnuteľný. Pozerať sa na svet cez hľadáčik vášho fotoaparátu je dokonalý pocit. Vášeň, cit, nadšenie a umenie. Kto tento pocit nepoznal, ako keby ani nežil. Odvážni ľudia cestujú za fotografovaním.
Po mnohých rokoch našla konečne samu seba
Presne to isté cítia ľudia, ktorí sa vzdajú svojho komfortného života v meste. Ich voľba padá vždy na spontánnosť a nebránia sa ničomu. Jediná podmienka? Musia sa na svet pozerať cez hľadáčik. Môžeme sa bližšie pozrieť na Yonit Viner. Z jej domova sa stalo prázdne hniezdo. Vdova, ktorej tri deti sú na vysokej škole. Rozhodla sa nesedieť sama doma a utápať sa v myšlienkach, ale cestovať po svete. Pri prechádzke so psom fotí pomocou smartfónu tie najkrajšie západy slnka. „Telefóny sú fantastické, ale sú obmedzené,“ tvrdí Yonit. Aby prekonala bariéru technickej obmedzenosti svojho mobilu, posilnila sa. Pre cestu do Afriky si zakúpila jednookú zrkadlovku s doplnkami, aby tak dokonale zaznamenala svoj výlet. Pre niekoho zbytočná investícia, ale Yonit to tak necítila. V zrelom veku si našla nový koníček, ktorý sa stal jej životným štýlom.
Yonit nám poslúžila ako dobrý príklad. Kúpa zrkadlovky pre rekreačné fotenie sa v posledných rokoch veľmi rozmohla. Práve ľudia vlastniaci tieto výdobytky techniky cestujú na tie najkrajšie miesta vo svojej krajine alebo na malebné miesta ďaleko za jej hranicami. Túžia odfotografovať všetko a dať konkrétnemu miestu večný život. Na túto potrebu takmer okamžite zareagoval aj cestovný ruch. Ten ponúka svojim klientom zájazdy do rôznych destinácií. Či už ide o fotografické expedície, alebo workshopy pre začiatočníkov. Každý si tu príde na svoje. Zo začiatku cenovo nevýhodné zážitky so sprievodom profesionálneho fotografa, ktoré si nemohol dopriať každý, sú dnes omnoho výhodnejšie. Stačí si prezrieť webové stránky na internete a z každej strany na vás „vyskočí“ iná ponuka. Prečo sa cestovný ruch rozhodol dynamicky prispôsobiť novým potrebám?
Cena jednookých zrkadloviek rapídne klesla. Staršie a jednoduchšie modely človek dokáže kúpiť za veľmi výhodnú cenu. Je to aj veľmi častá voľba darčeka, ktorú volí zákazník pri nákupnom rozhodovaní. Ak by sa cestovné kancelárie neprispôsobili, časom by nastal ich úpadok. Využili dieru na trhu a ponúkli ľuďom presne to, čo chcú.
Bob Simson, viceprezident Abercrombie & Kent, to vysvetlil veľmi jednoducho: „Ľudia si uvedomujú, že pre dobré zábery krajinky potrebujú dobrý objektív. Jednoducho smartfón im na to nepostačí.“
Nový hit na sociálnych médiách tento trend len podporil. Vznikol priestor pre prezentáciu amatérskych fotografov. Ľudia sa chcú pochváliť. Jednoducho povedané, vyzdvihli vychvaľovanie sa vlastným dielom na úplne inú úroveň. Ruku na srdce: ak sa vám podarí kvalitný záber, necháte si ho pre seba alebo ho budete zdieľať so svojimi priateľmi? Nebudete prví a ani poslední, ktorí sa svojou tvorbou budú zdravo chváliť pred ostatnými.
Váš koníček môže byť nový príjem
Nový životný štýl môže človeka natoľko pohltiť, že sa časom z neho stane profesionál. John Nickerson nafotil zábery v Tanzánii a v Južnej Afrike. Nielen že minulý rok vyhral fotografickú súťaž Lion World, ale fotky boli prenesené na plátno pre výstavu v galérii Courtyard Art Gallery v Charlestone. Zo začiatočníka sa môže stať profesionál. Aj týmto spôsobom si John prilepší na svojom finančnom konte.
John to povedal veľmi jednoducho: „Smartfón je niečo, čo môžete použiť na fotografovanie každodenného života. Ale cestovanie, to je niečo zvláštne.“
Súhlasíte s ním aj vy? Ja určite.
Zdroj: bostonglobe.com
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
Sleduj nás