Vlani získala Nobelovu cenu za literatúru bieloruská spisovateľka a investigatívna novinárka Svetlana Alexijevičová (68).Laureáta Nobelovej ceny za literatúru 2016 vyhlási Švédska akadémia vo štvrtok o 13.00 h SELČ. Termín udelenia poslednej z tohtoročných Nobelových cien v pondelok oficiálne potvrdila. Akadémia tento rok dostala okolo 220 návrhov na Nobelovu cenu za literatúru, povedal agentúre DPA člen akadémie Per Wastberg.

Podľa tipovacích stránok na internete sú medzi favoritmi Japonec Haruki Murakami, sýrsky básnik Adonis (vlastným menom Alí Ahmad Saíd Asbar), americký prozaik Philip Roth a nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse. Odhadnúť, kto cenu dostane, sa však nedá, keďže Švédska akadémia nezverejňuje užší výber a mená nominovaných tají potom celých 50 rokov.

Vlani získala Nobelovu cenu za literatúru bieloruská spisovateľka a investigatívna novinárka Svetlana Alexijevičová (68). Minulý týždeň boli vyhlásené mená laureátov Nobelových cien v oblasti medicíny, fyziky, chémie a za mier.

Nobelovu cenu za ekonómiu oznámili v pondelok. Je to jediná z Nobelových cien, ktorú nezaložil svojím závetom švédsky priemyselník Alfred Nobel (1833-1896), vynálezca dynamitu. Finančná odmena sa preto nevypláca z Nobelovho fondu. Tento rok má každá z Nobelových cien hodnotu osem miliónov švédskych korún (približne 827 000 eur), v prípade viacerých laureátov si túto finančnú odmenu rozdelia.  Nobelove ceny laureátom odovzdávajú každoročne 10. decembra, v deň Nobelovej smrti.

Zdroj: TASR