Aj tento rok sa na našej škole koná ďalší ročník Týždňa vedy a techniky, kde nám prednášajú zaujímaví ľudia z rôznych oblastí. My sa zameriame na program z utorkovej prednášky, kde sa bude rozprávať o Event marketingu.



(15:14)

Prišli na rad zaujímavé otázky na Jána Trstenského. ,,Prečo názov Grape? Nie sme ním nadšený ale keďže sme mali byť pôvodne v Pezinku, a to je vinárske mesto, tak preto.“ ,,Aký je približný rozpočet? Okolo 2 miliónov eur.“ ,,Oplatí sa predávať samostatné lístky na sobotu? Neoplatí a tento rok sme to zrušili.“

(15:11)

Aktuálne sa hovorí o počasí a ako zásadne ovplyvňuje festivaly počasie. Poveternostné podmienky sú taktiež veľkou prekážkou a musí sa spolupracovať pochopiteľne aj so záchranármi.

(14:52)

Nasleduje otázka o bookovaní kapiel na ktorú Ján Trstenský odpovedal takto: ,,Je to stresujúce a nie vždy sa darí. Agenti kapiel najskôr riešia veľké festivaly. Ďalším problémom je, že počas nášho festivalu sú tri veľké festivaly v severských krajinách, ktoré „kradnú“ interpretov. Veľké mená si zas nevieme dovoliť zaplatiť, keďže si v súčasnosti pýtajú kapely viac, ako si pýtali v minulosti.“

(14:42)

Ján Trstenský rozpráva, aké ťažké je zohnať stan, ako treba vymýšľať niečo nové. V budúcich rokoch pripravujú aj takzvaný ,,secret stage“. V otázke o sponzoroch hovorí o úvodoch festivalu, kde zohnať peniaze bolo veľmi ťažké. Prvým sponzorom bol Kozel, ktorý na začiatkoch finančne veľmi pomohol. V súčasnosti je ich veľkým partnerom Plzeň.

(14:38)

,,Pôvodne mal byť tento festival v  Pezinku. Teraz sme už desať rokov v Piešťanoch.“

Diskusia s Jánom Trstenským (vpravo). Zdroj: Veronika Jamborová

(14:32)

Začiatok diskusie so všeobecnými otázkami ohľadom festivalu, ďalšími plánmi, ako aj otázka o prípadnej zmene miesta festivalu, ktorá bola zodpovedaná negatívne. Dôvod bol rozsah festivalu, ktorý nemôže byť na hocijakom mieste.

(14:25)

Druhá prestávka spojená so súťažami o „merch“ z dnešných prednášok. Ďalšia téma bude formou diskusie a začne sa o 14:30. Rozprávať bude riaditeľ Grape festivalu Ján Trstenský s témou Financovanie a technické zabezpečenie Grape festivalu.

(14:11)

Aj tu je priestor na otázky pre Andreja Brníka. Jedna z nich je aj takáto: ,,Koľko paliva v € sa spotrebuje a kto to financuje? Niečo poskytuje SLOVNAFT, niečo letecká základňa ale je to okolo 150 000€.“

(14:04)

Ďalšie video, ktoré je premietané, je o novom ,,žetónovom systéme“ na nápoje, ktoré vytvorili kvôli sťažnostiam a nepochopeniu tohto systému. Po vytvorení tohto videa sa problém už nezopakoval a tento rok systém už fungoval. Aj takáto je práca Andreja Brníka.  https://www.youtube.com/watch?v=sG3rn2KuL00

(13:53)

Andrej Brník nám ukazuje niečo zo svojej práce – reklamu pre televíziu. SIAF má aj svoj web, ktorý si môžete pozrieť tu: https://www.siaf.sk/

(13:44)

SIAF je financovaný najmä zo vstupného a od partnerov. Príspevok od štátu nie je žiadny. Tento event má dve prípravné fázy, ktoré trvajú od marca do júla.

(13:42)

Aktuálne sa dozvedáme o organizačnom tíme, ktorý má na starosti bezpečnosť, stravu a komunikáciu so zložkami zodpovednými za dopravné prostriedky, ktoré sa dajú na SIAF-e vidieť. Konkrétne Andrej Brník je zodpovedný za mediálnu skupinu – reklamy, fotografie, web stránky, tlačové konferencie, komunikácia s novinármi a podobne.

(13:29)

Aké lietadlá sa predstavujú a čo láka ľudí na SIAF. Hovorí aj o rekordnej účasti v roku 2017, kedy priletelo najväčšie dopravné lietadlo až z Francúzska. V danom roku bolo aj veľa unikátov a predstavení, ktoré sa neorganizujú každý rok, kvôli obtiažnosti komunikácie medzi armádou a rôznymi ministerstvami.

(13:27)

Andrej Brník hovorí, pre koho je táto udalosť vhodná. Vítané sú rodiny, ktoré hľadajú program pre deti alebo leteckí nadšenci , ktorí o lietadlách vedia všetko a ďalej posúvajú informácie o evente.

Stručne o SIAF-e. Zdroj: Veronika Jamborová

(13:25)

Ďalšia prednáška v poradí, kde sa predstaví  Andrej Brník, ktorý je pedagógom Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave, ako aj Media Manager Medzinárodných leteckých dní SIAF, s názvom ,,Ako zorganizovať najväčší letecký festival na Slovensku“.

(13:12)

Súťaže počas čakania na ďalšiu prednášku, ktorá sa začne o 13:25.

(12:59)

Organizátori Trnavského rínku odpovedajú na otázky od poslucháčov, ako napríklad odkiaľ berú sponzorov, s kým spolupracujú, ich dodávateľov.

(12:56)

Čipčalová-Oravcová hovorí o plánoch do budúcnosti aj s mestom Trnava, kde chcú prekonzultovať ,,zelenší rínek“.  Ďalej plánujú viac vege gastra a  pripravovať programy zamerané  pre rodiny, seniorov a mladých.

(12:54)

Aktuálne má tento projekt 9355 fanúšikov. Dosah má na 41 799 ľudí vďaka online videám a fotkám, ktoré sa v posledných časoch osvedčili.

(12:50)

Ďalej vysvetľujú, ako prebiehajú prípravy, od začiatkov, kde majú na prípravu iba 3 hodiny až po upratovanie ulice po ukončení, ktoré je o 17:00. Ulica a námestie sú v pôvodnom stave už o 19:30.

Júlia Čipčalová-Oravcová o presune Trnavského rínku na Kapitulskú ulicu. Zdroj: Veronika Jamborová

(12:45)

Júlia Čipčalová-Oravcová – hovorí o výzvach, prekážkach a o tom, ako sa nevzdať na začiatkoch. Rovnako aj o následnom úspechu, keď museli zmeniť pôvodné miesto Trnavského rínku. Práve kvôli kapacite presunuli miesto konania z Divadelnej ulice na Kapitulskú ulica.

(12:40)

Prvá dnešná prednáška je z projektu Trnavský rínek. Matúš Hlinčík ako programový riaditeľ je zároveň aj koordinátor dobrovoľníkov a Júlia Čipčalová-Oravcová ako spoluorganizátorka hovoria o začiatkoch tohto projektu a o prekážkach, ktoré museli prekonať.

1. prednáška – Trnavský rínek. Zdroj: Veronika Jamborová

 (12:30)

Pekné popoludnie! Vítame vás pri online prenose z udalosti Týždeň vedy a techniky, čo je celoslovenský event, do ktorého sa Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave každoročne zapája organizovaním prednášok, workshopov a diskusií. Počas Týždňa vedy a techniky 2018 vás čakajú 4 dni rozdelené na 6 tém, 32 spíkrov, 22 prednášok, 2 diskusie a 3 praktické workshopy. Dnešný deň sa zameriava na odvetvie Event marketingu, kde budú prednášať zaujímaví hostia – Matúš Hlinčík a Júlia Čipčalová-Oravcová, ktorí budú hovoriť o projekte Trnavský rínek, Andrej Brník o projekte SIAF alebo aj Ján Trstenský o téme Financovanie a technické zabezpečenie Grape festivalu.