Študent právnickej fakulty na univerzite v Cambridge, Ludwig Bull, vytvoril úžasného robota. Takzvaného lawbota, ktorý je bezpochyby k službám na pomoc obetiam trestných činov v Anglicku.Jeho návrh, ako aj celkovú konštrukciu, prekvapivo študent zvládol len za obdobie šiestich týždňov. Robot funguje ako unikátny Chatbot, ktorý pre študentov ponúka poradenstvo na bezplatnej báze.

,,Obeť sa môže zdôveriť nášmu umelo vytvorenému Chatbotovi, ktorý sa pokúša analyzovať jej momentálnu situáciu. Na základe týchto ,,rád“ sa poškodený človek môže rozhodnúť, ako má v danom momente ďalej postupovať,“ uzatvára túto problematiku vynaliezavý študent Bull.

Čo Bulla inšpirovalo?

Hrozivé fakty potvrdzujú, že až dve tretiny sexuálnych zločinov ostávajú aj naďalej záhadným spôsobom neobjasnené a aj nepotrestané. Práve táto alarmujúca informácia o trestných činoch inšpirovala Bulla k samotnému vynálezu nápomocného robota. Zdá sa, že takáto forma problému sa najčastejšie vyskytuje práve na vysokých školách.

Zdá, sa že technológia robota môže byť skutočne osobitá Zdroj: Guardian
Zdá sa, že technológia robota môže byť skutočne osobitá. Zdroj: Guardian

Robot funguje na základe ,,empatického“ programu, v ktorom sú vopred nahraté hlasy z reálnych stretnutí s terapeutmi a psychológmi. Bull tvrdí, že pri zhotovovaní a programovaní umelej inteligencie preferujú jednoduchosť nad zložitosťou. Napriek faktu, že nad celým technickým systémom stoja zložité právne predpisy.

Dokáže robot skutočne obetiam pomôcť?

,,Naša robotika nie je o tom, aby robot poskytol akúsi detailnú, komplexnú analýzu. Naším cieľom je nešťastným obetiam skutočne pomôcť,“ tvrdí Bull a zároveň dodáva, že týmto spôsobom dokáže technický systém poskytnúť z udalosti reálne východisko. Až prax ukáže, či je tento novodobý prístroj naozaj pre naše zdravie užitočný.