V čase internetu sa dá presláviť aj bez toho, aby ste vyšli z domu alebo tlačili do marketingu veľké peniaze. A ako? Odpoveď znie jednoducho – YouTube.Keď sa dnes povie slovo youtuber väčšina z vás si asi predstaví ľudí, ktorí prevádzkujú svoje vlogy a pravidelne pridávajú vtipné alebo „how-to“ videá so sebou v hlavnej úlohe. U nás sa prostredníctvom tejto služby preslávil napríklad GoGo, ktorý sa v súčasnosti blíži k 1,5 miliónu odberateľov, pričom jeho zverejnené videá na YouTube dosahujú priemerne niekoľko stotisíc videní.

YouTube sa však dá využiť aj úplne inak. Napríklad na začiatok hudobnej kariéry. Redakcia Gaudeo tak pre vás pripravila výber zaujímavých mien, pri ktorých by ste možno ani nepomysleli, že ich začiatky korenia práve na YouTube.

The Weeknd

(zdroj: Instagram @abelxo)
(zdroj: Instagram @abelxo)

Kanadský R&B spevák Abel Makkonen Tesfaye, známy pod pseudonymom The Weeknd, za začiatok svojej kariéry považuje rok 2010. Začal však trochu netradičným spôsobom, keď na YouTube začal anonymne pridávať skladby pod menom „The Weeknd“. O rok neskôr vydal hneď tri rôzne takzvané „mixtapy”, ktoré boli nie len u kritikov vrelo prijaté. V roku 2012 všetky 9-pesničkové albumy zjednotil do jedného celku, ktorý nazval „Trilogy”. Ten už bol oficiálne vydaný pod Record Labels a jeho vlastným vydavateľstvom XO.

Jeho debutovým albumom bol „Kiss Land“ (2013), po ktorom jeho sláva už iba rástla. Po ňom nasledoval minuloročný „Beauty Behind the Madness“, ktorý sa okrem iného dostal aj na prvé miesto rebríčka Billboard 200. Spevák zároveň doposiaľ získal dve ocenenia Grammy vrátane tohto roku, rovnako za už spomínaný album.

Soulja Boy Tell ‚Em

Soulja Boy Tell ‚Em alebo skrátene iba Soulja Boy je 25-ročný americký raper, vlastným menom DeAndre Cortez Way. Na presadenie svojej „značky” okrem YouTube svojho času využíval tiež MySpace, kde uverejnil aj svoj prvý singel „Crank That”. Ten sa neskôr v roku 2007 stal veľkým hitom. Nasledovalo už iba podpísanie zmluvy s Interscope Records.

V roku 2010 sa dokonca dostal do prestížneho rebríčka boháčov magazínu Forbes, kde v sekcií „Hip-Hop Cash Kings” obsadil 18. priečku so zárobkom cez 7 miliónov dolárov za uplynulý rok. Medzi jeho neskoršie veci patrí napríklad „Kiss Me Thru the Phone” či „Turn My Swag On“. Raper v súčasnosti pracuje už na štvrtom štúdiovom albume s názvom „Blessed”.

Áno, začal tak aj Justin

(zdroj: Twitter @justinbieber)
(zdroj: Twitter @justinbieber)

Kto by povedal, že si takýmto začiatkom prešiel aj lámač dievčenských sŕdc Justin Bieber? Nebolo to tak dávno, čo sa Justin z čista jasna objavil so singlom „Baby” (ten má mimochodom v súčastnosti približne 1,3 miliárd pozretí), ktorým získal milióny a milióny fanúšikov.

Aj za týmto úspechom však z veľkej časti stojí YouTube, kde ešte v časoch jeho predpubertálneho veku pribúdali rôzne videá z jeho vystúpení. Ako zobrazuje záznam niźšie, už ako mladý zvládal náročné piesne ako napríklad „Fallin“ od Alicie Keys.

Okrem bežných ľudí si tieto videá všimlo aj nahrávacie štúdio Island Def Jam Recordings, s ktorým Bieber ako tínedžer neskôr podpísal zmluvu.

Dnes tento spevák, ako už viete, nezarába iba YouTubom, ale mnohými ďalšími činnosťami spojenými so spievaním. S niekoľko desaťmiliónovými ročnými príjmami sa dostal medzi najlepšie platených spevákov súčasnosti.

Esmée Denters

Ďalším, aj keď možno nie až tak známym menom v tejto kategórii je holandská speváčka menom Esmée Denters. Svoju kariéru odštartovala pridávaním takzvaných low-tech karaoke videí na YouTube, ktoré si na tejto platforme všimol aj Justin Timberlake a speváčku kontaktoval. V roku 2007 jej ponúkol nahrávaciu zmluvu, po čom následne umelci spolu vydali aj singel.

Presadili sa v súťaži, YouTube ich dostal ešte ďalej

Britskú obdobu Superstar – Britain’s Got Talent – netreba asi nikomu bližšie predstavovať. Ako tomu už pri súťažiach tohto typu býva, zčasu-načas sa tu naozaj objavia veľké talenty, ktoré ešte väčšmi neskôr preslávi YouTube. V konečnom dôsledku hovoria o tom aj desiatky miliónov pozretí, ktoré umelci svojim výkonom dosiahli. Pozrite si výber dvoch favoritov, Caluma Scotta a Susan Boyleovú. Zapáčia sa vám?

 

Kto bude ďalší?

Na záver vám predstavíme dve veľmi nádejné popové duá – Karmin a súrodencov Sanchezových. Obe sa zaoberajú prespievaním pôvodných verzií pesničiek, ktoré dopĺňajú o vlastné zložky. Veď posúďte sami.

Cover na „Look At Me Now” od Karmin v súčasnosti disponuje takmer 100 miliónmi pozretí. Vďaka nemu podpísali zmluvu s vydavateľom Epic Records, po čom sa okrem iného dostali aj do večernej show televízie NBC – „Saturday Night Live“.

Leroy a Jessica Sanchez sú hudobne založení súrodenci, ktorí pod vlastným kanálom so stovkami tisíc odberateľov pridávajú, rovnako ako predchádzajúce duo, inštrumentálne covery na známe piesne. Jednou z ich spoločných vecí je skladba „1+1“ od Beyoncé, ktorú, priznajme si, zvládli naozaj bravúrne. Objavia sa tieto mená raz aj medzi vyššie uvedenými umelcami?